Tel Aviv zůstává tak “neutrální“ v Syrském konfliktu, že se i ISIS (Islámský stát) musí alespoň jednou “omlouvat“ za neúmyslné útočení na Izraelské vojáky v okupovaných Golanských Výšinách, říká bývalý Izraelský ministr obrany.
Když už je řeč o Izraelské neutrální politice, tak bychom měli také poznamenat, že bývalý ministr obrany Izraele, Moshe Ya’alon, omylem přiznal, že Izrael má otevřený komunikační kanál s buňkou Islámského státu nacházející se v Golanských Výšinách.
Když byl tázán, ať své kontroverzní prohlášení rozšíří o nějaké podrobnosti, Ya’alonova kancelář odmítla spolupracovat. Izraelská armáda tvrzení odmítla komentovat, navíc je v izraelském zákoně ustanoveno, že jakákoli forma komunikace s teroristy je zakázána.
Ya’alon sloužil jako ministr obrany Izraele od roku 2013 do jeho rezignace v květnu 2016, a jeho poznámky byly podle všeho mířeny na první střet Izraele s ISIS.
Tento incident se udál minulý listopad, buňka Shuhada al-Yarmouk, která vyjádřila příslušnost k Islámskému státu, se utkala v přestřelce s Izraelskými silami poté, co Golaniho brigáda překročila bezpečnostní plot se Sýrií, aby mohla učinit přepadení.
I když je oficiální Izraelská pozice v Syrském konfliktu neutrální, tak Tel Aviv v minulosti nařídil útoky na pár vojenských cílů v Sýrii, aby zabránil přenosu zbraní pro Hizbaláh.
Izraelské letadla byly poprvé nařknuty z útoku na Syrský konvoj transportující Iránské zbraně Hizbaláhu v lednu roku 2013. Další podobná nařknutí se poté začala objevovat, ale Tel Aviv všechny odmítl, nebo je nechtěl komentovat.
Nakonec, tento rok v březnu Tel Aviv konečně přiznal Izraelské útoky na některé z cílů v Sýrii, poté co si Damašek aktivoval svůj obranný systém proti Izraelským stíhačkám. Premiér Izraele Netanyahu útoky odůvodňoval tím, že letadla mířila na vojenský konvoj Hizbaláhu.
Na druhou stranu Damašek prohlásil, že Izraelský vojenský útok jen pomohl ISIS a dalším teroristickým organizacím. Syrský prezident Bashar Assad také obvinil Izrael z pomáhání teroristům v útocích na Sýrii.
Tento článek vyjde také ve zpravodaji ČSPI ve dvojčíslí 101 a 102.