S blížícím se udělováním Oscarů Vám přinášíme 4 nejlepší filmy s židovskou tématikou za uplynulé období. Filmy se zabývají židovskou historií stejně jako současnými kontroverzními tématy v Izraeli i ve světě.
“Foxtrot”
Režisérem je Samuel Maoz a v hlavních rolích Lior Ashkenazi a Sarah Adler, “Foxtrot” je hrůzný film o řadě temných témat: rodičovský smutek po smrti vojáka, radosti a stresy manželství a nudný život v armádě. Ale je také o izraelské kontrole na Západním břehu a jak podle filmařů ponižuje okupované obyvatele.
Poté, co byl jmenován druhým nejlepším filmem na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a získal cenu za nejlepší film na izraelských cenách Ophir, je na seznamu filmů nominovaných na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
V telefonickém rozhovoru s JTA popsal Maoz svůj film jako “tanec muže se svým osudem”. Řekl, “tento tanec má mnoho variací, ale skončí ve stejném výchozím bodě.”
Přesněji řečeno, film sleduje bohatý pár v Tel Avivu, který se učí žít s tím, že jejich syn zemřel ve službě za svou zem.
Film se dostal pod palbu ministra kultury Miri Regev.
“Je nemyslitelné,” prohlásila veřejně, “že filmy, které špiní pověst izraelských obranných sil … a které jsou podporovány (finančně) státem … jsou vybírány k předvedení izraelské kinematografie v zahraničí.”
Maoz se k Regevově kritice nevyjádřil přímo, ale řekl: “Když moji bratři umírají, mám právo dělat takový film.”
“Foxtrot” jde do amerických kin 2. března.
“Odnikud” (In the fade)
Německá premiéra “In the Fade” dramatizuje vzestup neonacismu v zemi v posledních několika letech vraždou kurdského muže, jeho německé ženy a jejich malého syna neonacistickým párem. Neonacistické téma je v současnosti ve světle vzestupu krajní pravice v Evropě.
Ředitel Fatih Akin, německý rodák tureckého původu, řadí rostoucí neonacistický sentiment do značné míry nepřátelství velkému počtu uprchlíků, zejména z muslimských zemí, kteří byli přijati do Německa.
“Noví neonacisté se liší od těch z 80. a 90. let,” řekl JTA. “Dříve byli vyvrženci a snadno rozpoznatelní jako skinheadi. Dnešní neonacisté jsou stále zločinci, ale vypadají jako všichni ostatní. ”
“Ve filmu” Fade “, který je čerstvý vítěz Zlatého glóbu za nejlepší zahraniční film, je také jedním z devíti filmů na Oscara za nejlepší film v cizím jazyce. V amerických kinech je nyní v omezeném uvolnění.
Film byl promítán na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2017.
“V zemi granátových jablek” (In the land of pomegranates)
V hebrejštině má slovo pro granátové jablko dvojí význam: Může to znamenat buď ovoce, které symbolizuje znovuzrození, nebo ruční granát.
Dokument “V zemi granátových jablek”, vedený izraelským Hava Kohavem Bellerem, zápasí s těmito konfliktními významy, když zkoumá propast mezi způsoby, jak o sobě navzájem mladí Izraelci a Palestinci uvažují.
Film sleduje mladé muže a ženy, kteří byli ve scénickém německém městě spojeni pro program s názvem “Dovolená z války”. Žijí pod stejnou střechou, chodí na společné výlety do krásné přírody, projíždějí výletní lodí a hádají se vážně po celé hodiny.
Program začal v roce 2002 a, jak to jeden z organizátorů uvedl, “Naším cílem není, aby se účastníci milovali navzájem. Pokud změní jejich postoj pouze pět lidí … to je pokrok. ”
Dokonce i tento skromný cíl se zdá být nedosažitelný ve filmu, i když neúmyslně objasňuje, proč se desetiletí úsilí o mírumilovnost ukázala jako velmi neúspěšná. Většina argumentů je na úrovni “Hamas je teroristická organizace”, jako izraelské účastnické obvinění, na které palestinská odpověď zní: “My se jen snažíme získat zpět zemi, kterou jste nám vzali.”
Nicméně, velmi pesimistický pohled je rozjasněn několika epizodami, které překonávají konflikty.
“V zemi granátových jablek” jde do amerických kin v únoru a březnu.
“Číslo na dědečkově paži” (The Number on Great-Grandpa’s Arm)
Jak může člověk učit velmi malé děti o holocaustu? Nadcházející krátký dokument HBO, který měl premiéru na Mezinárodním dni vzpomínek na holocaust, se pokouší poskytnout model pro tento náročný úkol.
V “čísle na dědečkové paži” přežil holocaust Jack Feldman a jeho americký vnuk Elliott, který se narodil v Americe jako 10letý (nyní 12), vyzývá svého předka, aby mluvil o svých zkušenostech s holokaustem.
Feldman emigroval po válce a usadil se v Rochesteru v New Yorku, kde otevřel trh s rybami. Úspěšně vede firmu, i když se jednalo s jednou zvláštností. Jeho afroamerický zákazník říká: “Jack ví, co je hlad, a tak dává ryby zdarma zákazníkovi, který je příliš chudý, než aby zaplatil.”
Veterinární dokumentaristka Amy Schatzová byla přitahována k projektu, protože podle něj není téměř žádný materiál o holocaustu vhodný pro děti a jejich rodiny. Jejím cílem bylo přenést zkušenost přeživších “jemně a jasně”.
Dokument můžete shlédnout na HBO 27. ledna.
Autor: Martin Seidl
původní zdroj: www.timesofisrael.cz