Historie Novinky

Bývalý strážný z koncetračního tábora jde v Německu před soud

Česká společnost přátel Izraele bývalý-příslušník-táborové-stráže-u-soudu-v-muensteru-1 Bývalý strážný z koncetračního tábora jde v Německu před soud Historie Novinky

MUENSTER, Německo – Johann Rehbogen (94) je bývalý člen SS a také bývalým strážným v koncentračním táboře Stutthof. Čelí obvinění ze spoluúčasti na vraždách, které se odehráli v letech 1942 – 1944 v tomto táboře východně od Danzigu (dnes polský Gdaňsk).

 

Ačkoliv neexistují žádné důkazy, které by ho spojovaly s konkrétním zločinem, tak prokurátoři tvrdí, že jako strážný je vinen spoluúčastí na vraždách více než 60 tisíc lidí.

 

Vězni v táboře Stutthof byli zabíjeni v plynové komoře, smrtelnými injekcemi benzínu či fenolu přímo do srdce nebo zastřeleni, vyhladověni nebo dokonce vyhnáni ven na mráz bez oblečení, aby umrzli, řekl prokurátor Andreas Brendel.

 

 

Bývalý SS Sturmann Johan Rehbogen potvrdil, že byl v táboře během války strážným, odmítá však spoluúčast na vraždách a tvrdí, že o žádných ani nevěděl.

 

Rehbogenův právní zástupce Andreas Tinkl uvedl, že jeho klient učiní prohlášení při soudním líčení v Muensteru. Soud má trvat až do ledna.

 

Rehbogen žije na západě Německa v obci Borken nedaleko holandských hranic. V souvislosti s jeho věkem a zdravotním stavem je líčení omezeno na dobu maximálně dvou hodin denně ve dvou po sobě jdoucích dnech v týdnu. Současně je také souzen jako mladistvý, protože v době jeho údajných zločinů byl mladším 21 let. 

 

Centrum Simona Wiesenthala, které pomohlo najít zhruba 20 přeživších z tábora Stutthof, aby svědčili u soudu jako možní svědci, zdůraznilo, že takovéto soudy jsou důležité i po 70-ti letech od konce druhé světové války. “Faktor času v žádném případě nezmenšuje vinu pachatelů holokaustu a neměl by poskytnout ochranu těm, kteří se dopustili takových ohavných zločinů,” řekl Efim Zuroff, ředitel hlavního hnutí lovců nacistů.

 

Mnoho občanů, spolu s příbuznými obětí, se rovněž připojuje k soudu jako vedlejší účastníci, což jim umožňuje německé právo.

 

Česká společnost přátel Izraele Hlavní-brána-ve-Stutthofu Bývalý strážný z koncetračního tábora jde v Německu před soud Historie Novinky
Hlavní brána v koncentračním táboře Stutthof

Ačkoliv se počet podezřelých z těchto zločinů snižuje, zvláštní kancelář federálního prokurátora v Ludwigsburgu, která vyšetřuje nacistické válečné zločiny, stále vede několik živých případů. Kromě případů z táborů jako jsou Stutthof, Buchenwald, Ravensbrueck, Mauthausen a Flossenbuerg také vyšetřuje bývalé členy mobilních vražedných jednotek známých jako “Einsatzgruppen“.

 

Oprávněný důvod, podle kterého je služba v táborové stráži dostatečná k tomu, aby byl obviněný shledán vinným ze spoluúčasti na vraždách bez konkrétního důkazu, byl poprvé úspěšně použit proti Johnu Demjanjukovi v roce 2011. Demjanjuk byl odsouzen v mnichově zato, že sloužil jako strážný v táboře Sobibor. Vždy odmítal obvinění a zemřel ještě předtím, než si vyslechl rozsudek.

 

Odsouzení bývalého osvětimského strážce Oskara Groeninga z roku 2015 za použití stejného argumentu však potvrdil nejvyšší trestní soud v Německu v rámci odvolání, čímž se stal precedentem.

 

Stutthofský případ je první, kdy je soudní řízení vedeno proti stráži koncentračního tábora a ne proti stráži tábora smrti. Prokurátoři však věří, že je právo na jejich straně vzhledem k tomu, že ve Stutthofu byly zavražděny desítky tisíc lidí, i když jeho primárním účelem nebylo vraždění.

 

Česká společnost přátel Izraele Koncentrační-tábor-Stutthof Bývalý strážný z koncetračního tábora jde v Německu před soud Historie Novinky
Koncentrační tábor Stutthof – Administrativní budova

 

Koncentrační tábor Stutthof byl založen v roce 1939 a jeho účel se několikrát měnil. Zpočátku byl používán jako hlavní sběrný bod pro Židy a nežidovské Poláky, kteří byli vyhnáni z nedalekého města Danzig na pobřeží Baltského moře.

 

Od roku 1940 se používal jako tzv. “Pracovně-vzdělávací tábor”, kam byli odvezeni především polští a sovětští občané k výkonu jejich trestu a často při něm zemřeli. Byli zde vězněni i kriminálníci, političtí vězni, homosexuálové a svědkové Jehovovi.

 

Od poloviny roku 1944 zde byly vězněny desítky tisíc židů z pobaltských ghett, která Nacisté vyčistila, z Osvětimi, která byla přeplněna a také tisíce polských civilistů, kteří nebyli popraveni při brutálním potlačení varšavského povstání.

 

Česká společnost přátel Izraele Plynová-komora-v-Stutthofu-foto-David-Schonberg-1 Bývalý strážný z koncetračního tábora jde v Německu před soud Historie Novinky
Plynová komora ve Stutthofu – foto David Schonberg

 

Dne 4. července 1946 po prvním soudu velitelů, dozorců a dozorkyň, bylo popraveno 11 usvědčených z vražd a zločinů proti lidskosti. Byl mezi nimi velitel tábora Johann Pauls, čtyři dozorci a pět dozorkyň. Jednou z dozorkyň byla Jenny-Wanda Barkmannová, 24 letá žena, kterou vězni přezdívali “krásný přízrak” pro její nelidskou krutost. Krátce po vyhlášení jejího rozsudku, kterým byl trest oběšením, prohlásila: “Život je opravdu potěšení a potěšení jsou obvykle krátká”.

 

Česká společnost přátel Izraele Stutthof_hanging_1 Bývalý strážný z koncetračního tábora jde v Německu před soud Historie Novinky
Veřejná poprava dozorců a dozorkyň ze Stutthofu na kopci Biskupia Gorka nedaleko Gdaňsku. V popředí právě popravená Jenny Barkmannová. 

 


Zdroj: www.timesofisrael.com/former-nazi-ss-concentration-camp-guard-94-goes-on-trial-in-germany/

Překlad: Martin Seidl

Další informace a zdroje fotografií: www.executedtoday.com, wikipedia.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *