Šest zemí zablokovalo rezoluci EU odsuzující americký mírový plán, což vedlo šéfa zahraniční politiky EU k vydání vlastního prohlášení k izraelským plánům v Judeji a Samaří.
Česká společnost přátel Izraele oceňuje postoj České republiky při hlasování o návrhu Josepha Borrella, vysokého představitele EU pro zahraniční věci, který předpokládal jednomyslné odsouzení amerického mírového plánu pro Střední Východ a obsahoval dávno překonaná stereotypní tvrzení, poškozující Izrael. Česká republika hlasovala, spolu s dalšími pěti zeměmi EU, proti této deklaraci (podrobnější informace popisující další souvislosti – viz článek níže) a Joseph Borrell jí tak musel prezentovat jen jako svůj osobní názor.
Jakkoliv nechceme komentovat plán, představený prezidentem Trumpem, oceňujeme, že česká diplomacie i nadále trvá na zásadách, které považují Izrael za našeho strategického spojence a partnera. Tento postoj jsme projevili nesčetněkrát v minulosti a předpokládáme, že to tak zůstane i v budoucnosti, ať už vzniknou jakkoli komplikované mezinárodně-politické situace. Česká republika by se v tomto smyslu mohla stát morální autoritou v rámci EU.
Diplomatické vítězství: 6 zemí zablokovalo protiizraelské usnesení EU
Podle zpráv v izraelských médiích vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell nepřesvědčil všech 27 evropských členů Rady pro zahraniční věci, aby vydali „společné usnesení“, které by odsoudilo nedávno zveřejněný mírový plán Bílého domu.
Borrellův záměr byl údajně zmařen Rakouskem, Itálií, Maďarskem a Českou republikou, a kromě nich ještě „nejméně dvěma dalšími nejmenovanými národy,“ napsaly Times of Israel. Tyto země reálně zablokovaly protizraelské usnesení, které vyžadovalo souhlas všech 27 členských států.
Podle The Times, které citovaly různé zprávy hebrejských médií: „Izraelské Ministerstvo zahraničí lobbovalo u evropských vlád proti tomuto usnesení … argumentujíc, že by to bylo jednostranné a povzbudilo by to Palestince, aby se vyhnuli přímým jednáním.“
Namísto usnesení jménem všech členských států vydal Borrell vlastní prohlášení, v němž potvrdil, že izraelský plán na rozšíření suverenity nad židovskými komunitami v Judeji a Samaří „nemůže projít bez zpochybnění“.
V reakci na Borrellovo prohlášení mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Lior Haiat komentoval: „Skutečnost, že vysoký představitel EU Josep Borrell se rozhodl použít vůči Izraeli takto výhružný slovník přitom tak krátce poté, co nastoupil do funkce a pouze několik hodin po jeho schůzkách v Íránu, je politováníhodné a přinejmenším podivné.“
Haiat dodal: „Realizace takovéto politiky a chování je nejlepším způsobem, jak zajistit, aby byla role EU v jakémkoli procesu minimalizována.“
Borrell ve svém prohlášení v úterý uvedl, že se EU „plně zavázala k transatlantickému partnerství a oceňuje veškeré úsilí o nalezení mírového řešení izraelsko-palestinského konfliktu“.
„EU připomíná svůj závazek k dohodnutému dvoustátnímu řešení založenému na liniích z roku 1967, s rovnocennými pozemkovými vyrovnáními, jak se mohou dohodnout Stát Izrael a nezávislý, demokratický, suverénní a životaschopný stát Palestina, žijící bok po boku v míru, bezpečí a vzájemném uznání – jak je stanoveno v závěrech Rady z července 2014,“ prohlásil Borrell.
Americká Dohoda století se „se od těchto mezinárodně dohodnutých parametrů odchyluje,“ uvedl Borrell. To také odpovídá ruským námitkám v této záležitosti.
Borrell dodal, že je „zvláště znepokojen“ izraelskými prohlášeními k vyhlídkám na připojení Jordánského údolí a dalších částí Judeje a Samaří, přičemž zdůraznil, že neuznává suverenitu Izraele nad „územími obsazenými od roku 1967“.
Tvrdé Borrellovo prohlášení, kterým Trumpův mírový plán odmítl, je v rozporu s několika oznámeními evropských a arabských vůdců, kteří tuto iniciativu opatrně podpořili.
Zdroj: v textu použity články z webu israel.cz