Izrael a svět Zpravodajství

Džihád v době Coronaviru

Česká společnost přátel Izraele Hamas_Coronavir-1170x773 Džihád v době Coronaviru Izrael a svět Zpravodajství

Palestinci: I přes Coronavirus pokračuje džihád proti Izraeli

• Zdá se, že raketové útoky proti Izraeli odvádějí pozornost od selhání Hamásu a Palestinského islámského džihádu (Palestinian Islamic Jihad – PIJ) poskytnout nemocnicím lékařské vybavení a léky, které by omezily šíření této choroby. V uplynulém desetiletí obě skupiny investovaly miliony dolarů do shromažďování zbraní a výstavby tunelů, aby infiltrovaly Izrael a zabily nebo unesly Židy.

• Vůdci Hamásu a PIJ by raději viděli Palestince umřít na Coronavirus než se spojit s Izraelem – který se snaží udělat maximum pro to, aby se Palestincům pomohlo poskytnutím testovacích souprav, ochranných pomůcek a školení pro zdravotnické pracovníky … .

• Dobrou zprávou je, že většina Palestinců nesouhlasí s PIJ. Průzkum veřejného mínění zveřejněný minulý týden v palestinském centru zjistil, že 68% respondentů podporuje lékařskou spolupráci s Izraelem.

• Prohlášení Hamásu z 30. března uvádí, že „jediným způsobem, jak osvobodit zemi, je odpor.“ Jediný „odpor“, který Hamas zná, je ten, který zahrnuje odpalování raketových střel na Izrael nebo provádění sebevražedných bombových útoků proti Izraelcům.

• Palestinci v pásmu Gazy tak znovu doplácí na své neúspěšné vůdce, kteří se více zajímají o boj s Izraelem, než o záchranu životů pacientů a lékařských týmů.

Zatímco mnoho mezinárodních médií a organizací pro lidská práva, včetně Organizace spojených národů, varuje před „katastrofou“ v pásmu Gazy po objevení devíti případů koronaviry, Hamás a PIJ – dvě dominantní skupiny, které vládly v Pásmu Gazy od roku 2007 – nevypadají, že se starají o bezpečnost a zdraví svých lidí.

Pro tyto skupiny je „boj“ proti Izraeli zjevně důležitější než boj proti okamžité hrozbě pandemie.

27. března byla z pásma Gazy vypálena raketa směrem k izraelskému městu Sderot. Raketa dopadla na otevřené prostranství, nezpůsobila žádné ztráty ani škody na majetku. Byl to první raketový útok na Izrael od vypuknutí pandemie koronavirů. Od začátku tohoto roku do začátku března Palestinci v pásmu Gazy vypálili na Izrael několik raket.

Není jasné, proč se Palestinci rozhodli vypálit raketu na izraelské město v době, kdy je Izrael zaneprázdněn pokusem zabránit šíření coronaviru. Není také jasné, proč by někdo z Palestinců uvažoval o vystřelení rakety na izraelské město v době, kdy Izrael a Palestinská samospráva spolupracují na boji proti této nemoci.

Ačkoli žádná skupina nepřevzala odpovědnost za raketový útok na Sderot 27. března, není možné, že by k tomu mohlo dojít bez vědomí nebo schválení Hamásu nebo PIJ. Zdá se, že raketové útoky proti Izraeli měly odvést pozornost od toho, že Hamás a PIJ neposkytly svým nemocnicím lékařské vybavení a léky, které by omezily šíření choroby. V uplynulém desetiletí obě skupiny investovaly miliony dolarů do shromažďování zbraní a výstavby tunelů, aby infiltrovaly Izrael a zabily nebo unesly Židy.

Existuje další důvod, proč byla raketa vypálena z Gazy na Sderot v Izraeli: připomenout Palestincům, Izraelcům a zbytku světa, že vypuknutí pandemie koronavirů má nulový dopad na ideologii a plány extremistických muslimských skupin.

Cílem raketového útoku bylo poslat zprávu, že touha zabít nebo ublížit Židům zůstává stejně silná a relevantní jako vždy, a to i během globální zdravotní krize, kdy desítky tisíc lidí umírají po nakažení smrtelným virem.

Hamás a PIJ také objasnily své záměry prostřednictvím samostatných prohlášení, která zveřejnily 30. března při příležitosti výročí „Dne země“ – den památky událostí z roku 1976, kdy arabští občané Izraele protestovali proti oznámení plánu izraelské vlády vyvlastnit tisíce dunamů půdy pro státní účely.

Ve svých prohlášeních obě skupiny opět zdůraznily své odhodlání pokračovat v boji proti Izraeli všemi prostředky.

PIJ ve svém prohlášení, které ignoruje strach Palestinců z viru, uvedl: 

„Hnutí odporu a palestinský lid vytrvají v konfrontaci, která skončí pouze vyhoštěním sionistů z každého centimetru této svaté země. Oběti našich lidí budou pokračovat až do osvobození celé země (od Středozemního moře k řece Jordán). Naši lidé nemohou souhlasit s tím, že by se vzdali jediného centimetru této požehnané země. “

Je důležité si uvědomit, že když PIJ hovoří o „osvobození celé požehnané země“, tak ve skutečnosti tím myslí zničit Izrael a nahradit ho islámským státem. Tohoto cíle bude podle této skupiny dosaženo po „vyhoštění všech sionistů“. PIJ neříká, kam chce vyloučit „sionisty“, ale prostřednictvím raket, sebevražedných bomb a jiných forem terorismu jasně ukazuje, že k dosažení svého cíle používá džihád (svatou válku).

Organizace PIJ se zjevně více bojí normalizace mezi Araby a Izraelem než aby se starala  o ochranu dvou milionů Palestinců v pásmu Gazy před smrtící epidemií. “Islámský džihád zdůrazňuje své odmítnutí všech forem normalizace se sionistickou entitou a vyzývá k aktivaci práce anti-normalizačních výborů  a organizací bojkotujících sionistickou entitu” uvedla organizace ve svém prohlášení.

Vůdci PIJ zdůrazňují svou opozici vůči „všem formám normalizace se sionistickou entitou“ a oznamují, že odmítají současnou spolupráci mezi Palestinci a Izraelem v boji proti této nemoci.

Tito vůdci by raději viděli Palestince umřít na nemoc než se spojit s Izraelem – který se snaží udělat maximum pro to, aby pomohl Palestincům tím, že jim poskytne testovací soupravy a ochranné pomůcky a školení pro zdravotnické pracovníky. Což činí od doby, kdy byly objeveny první případy koronaviru u  palestinské komunity začátkem března.

Dobrou zprávou je, že většina Palestinců nesouhlasí s PIJ.  Průzkum veřejného  mínění zveřejněný minulý týden Palestinským centrem zjistil, že 68% respondentů podporuje lékařskou spolupráci s Izraelem. Na rozdíl od vůdců palestinské džihádistické skupiny tito Palestinci nepovažují spolupráci (s Izraelem) v boji proti viru za formu normalizace „se sionistickým nepřítelem“ ani za akt zrady. PIJ samozřejmě odmítá perspektivu pohledu těchto Palestinců a, jak vyplývá z jejího prohlášení, neváhá varovat své obyvatele před spoluprací s Izraelem směřující k omezení šíření této nemoci.

V tomto ohledu Hamás znovu ukázal, že se neliší od svých přátel v PIJ. Prohlášení Hamásu z 30. března uvádí, že „jediným způsobem, jak osvobodit zemi, je hnutí odporu.“ Jediný „odpor“, který Hamas zná, je ten, který zahrnuje odpálení raket a raketových střel na Izrael nebo provedení sebevražedných bombových útoků proti Izraelcům. Člověk by si myslel, že vládci Hamásu v pásmu Gazy by se měli nejvíce zabývat snahou zabránit šíření koronaviru mezi svými voliči. Není tomu tak.

Zdá se, že Hamas ve svém prohlášení naznačuje , že se více obává nedávného zveřejněného plánu amerického prezidenta Donalda J. Trumpa pro Blízký východ, který je známý jako „dohoda století“, než cokoli jiného, ​​včetně zdravotních podmínek v Pásmu Gazy. Zdá se, že Hamás znepokojuje ještě něco, totiž zda se Izrael definuje jako židovský stát nebo ne. Hamas chce všem připomenout, že je stále proti Trumpovu plánu a rovněž také proti právu Izraele definovat se jako židovský stát.

Prohlášení Hamasu a PIJ slouží jako připomenutí, že ani v těchto kritických dobách extremisté neopouštějí své cíle a snahy o „vyhnání sionistů“ a zničení Izraele, dokonce i když tito sionisté pomáhají zachránit životy Palestinců.

Poslední raketa, která byla vypálena z Gazy na Izrael, stála peníze, které mohly být použity na nákup ventilátorů a koronavirového ochranného vybavení pro palestinské pacienty a zdravotníky v pásmu Gazy.

Vůdcové Hamasu a PIJ se však domnívají, že džihád proti Izraeli má větší hodnotu než mnoho životů ohrožených pandemií. Pro tyto vůdce je mírový plán předložený americkým prezidentem a Izrael, který se definuje jako židovský stát, nebezpečnější než nemoc, která si vyžádá životy desítek tisíc lidí na celém světě.Palestinci v pásmu Gazy tak znovu doplácí na své neúspěšné vůdce, kteří se více zajímají o boj s Izraelem, než o záchranu životů pacientů a lékařských týmů. Pokud se virus rozšíří v pásmu Gazy, mohou Palestinci, kteří tam žijí, vinit přímé viníky: PIJ a Hamás.

Převzato z Gatestone Institutu, autor: Khaled Abu Toameh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *