Víra

Rút – nejkrásnější z žen

Česká společnost přátel Izraele 500_0001_FL16157829-500x780 Rút - nejkrásnější z žen Víra

Ruth the Moabite: The Most Beautiful Woman You’ve Never Seen (nli.org.il)

Kniha Rút je výjimečný biblický příběh. V jeho centru stojí odvážné přátelství dvou žen, které vede k založení Davidovy dynastie, a hrdinka, jejíž charakterové vlastnosti z ní učinily věčný symbol krásy.

Česká společnost přátel Izraele 715-537-blog-6-1 Rút - nejkrásnější z žen Víra
Rút držící snop pšenice, reprodukce díla francouzského umělce Alexandre Cabanela, 1886, jedna z prvních 100 pohlednic vytištěných Libanonskou společností, sbírka pohlednic v Národní knihovně Izraele.

Mezi stovkami příběhů, které se objevují v hebrejské Bibli, je příběh, který se odvíjí v knize Rút, prodchnut jedinečným, svěžím duchem a nevídanou originalitou. Je to příběh bez hrdinských mužských postav a padouchů, bez hříchu a trestu, bez války a míru. Je to příběh o životě samotném, který je ztělesněn v postavách dvou ženských hrdinek: Rút a Naomi. Bible věnuje příběhům žen jen velmi málo prostoru a jen málo ženských postav dostává celou knihu. Některé ženy v Bibli nejsou ani zmíněny jménem, a u těch, které jsou, bývá zdůrazňován jejich vnější vzhled. Rút je výjimkou.

Rút je hrdinkou, jejíž činy určují její charakter – její oddanost tchyni Naomi, která jí nemůže nabídnout nic jiného než společnost; její ochota opustit svůj známý život a přestěhovat se do cizí země, bez peněz, majetku a jistoty; její skromnost, vynalézavost a statečné, nedoceněné přátelství mezi mladou cizí vdovou a její tchyní. Všechny tyto faktory dělají z Rút krásnou postavu, aniž bychom věděli cokoli o jejím fyzickém vzhledu.

Česká společnost přátel Izraele 500_0001_FL16157844 Rút - nejkrásnější z žen Víra
Rút držící snop pšenice, reprodukce díla francouzského umělce Alexandre Cabanela, 1886, jedna z prvních 100 pohlednic vytištěných Libanonskou společností, sbírka pohlednic v Národní knihovně Izraele.

Tyto rysy vysvětlují, proč Rút okouzlila představivost tolika umělců a často sloužila jako vzor ženské krásy na obrazech biblických scén, zejména v období romantismu. Není proto divu, že série pohlednic vydávaná nakladatelstvím „Libanon“ na konci 19. a počátku 20. století obsahuje řadu nádherných reprodukcí uměleckých děl zobrazujících výjevy z knihy Rút.

Biblická legenda: Dvě ženy navzdory všemu

Rút není klasickou hrdinkou. Je to postava na okraji společnosti: cizinka, ovdovělá a chudá. Ale jako v pohádce její příběh končí nejen radostným sňatkem s váženým mužem, příslušníkem vyvoleného národa, ale je také odměněna: její rod zakládá královskou dynastii krále Davida. Tento úspěch není v patriarchálním světě Bible samozřejmostí. Ve skutečnosti je takový pozitivní příběh zabývající se vztahem dvou žen – Rút a Naomi – v literárním prostředí Bible ojedinělý.

Česká společnost přátel Izraele 500_0001_FL16157352 Rút - nejkrásnější z žen Víra
Bóazova pole, reprodukce díla neznámého autora, pohlednice vydaná nakladatelstvím Jüdisher Verlag, sbírka pohlednic v Národní knihovně Izraele.

V pouhých čtyřech kapitolách se biblickému autorovi knihy Rút podařilo vytvořit obraz kompletního světa hrdinek příběhu a načrtnout křehký a láskyplný vztah, který navzdory všemu mění osudy – a to k lepšímu. Krátký dialog v první kapitole mezi Naomi a jejími ovdovělými snachami Orfou a Rút připravuje půdu pro mnohem rozsáhlejší zápletku.

Naomi ctnostně žádá své snachy, aby se vrátily do své komunity a mohly znovu vybudovat svůj život. Rút se však rozhodne sdílet osud své tchyně navzdory mnoha obtížím a nabídne jí silné vyznání lásky:

„Prosím, abych tě neopouštěla a nevracela se od následování tebe, neboť kam půjdeš ty, půjdu i já, a kde budeš bydlet, budu bydlet i já, tvůj lid bude mým lidem a tvůj Bůh mým Bohem, kde zemřeš ty, tam zemřu i já a tam budu pohřbena, ať mi to Hospodin udělá, a ještě víc, pokud nás s tebou rozdělí něco jiného než smrt“ (Kniha Rút 1, 16-17).

O jejich útrapách se čtenáři dozvídají z příběhu jen mlčky. V nejzranitelnějším okamžiku najdou Rút a Naomi chytré řešení, které se opírá o jejich nadání. Ve snaze zachránit svou tchyni před hladem se Rút vydává na pole sbírat stébla pšenice, která upustili ženci. Mezitím Naomi, která se k Rút na poli nepřipojí, využije svůj praktický smysl a vymyslí plán, jak svou statečnou snachu zachránit. Jejich vzájemná starostlivost a schopnost naslouchat jedna druhé jsou klíčem k jejich spojenectví. S vědomím, že mladá a působivá žena jako Rút přitahuje pozornost, vytváří Naomi podmínky pro řešení svízelné situace své snachy, kterou je v biblickém světě sňatek a postavení.

Česká společnost přátel Izraele 500_0001_FL16157886 Rút - nejkrásnější z žen Víra
Rút na Boazově poli, reprodukce díla maďarského umělce Lajose (Ludvíka) Bruka, vydaného v podobě pohlednice libanonským nakladatelstvím, Sbírka pohlednic v Národní knihovně Izraele.

V další části příběhu je toho více skryto než odhaleno. Biblický autor nechává věci zdánlivě nevinné na povrchu. Avšak tím, že zasazuje děj na noční mlat a používá jazyk plný sloves nesoucích druhotný sexuální význam, buduje hmatatelné sexuální napětí. Nikdy se nedozvíme, co se té noci mezi Rút a Bóazem na mlatě stalo, ale příběh končí šťastně – Bóaz chudou cizinku Rút vykoupí a jejich manželství z ní udělá bohatou a váženou ženu. Narozením syna Obeda je odměněna i Naomi. Stává se babičkou, což je role, která jí byla téměř odepřena. Díky těmto dvěma ženám vznikla Davidova dynastie a jejich příběh je zapsán v Knize knih.

Česká společnost přátel Izraele 500_0001_FL16157873 Rút - nejkrásnější z žen Víra
Rút a Boaz, reprodukce díla francouzského malíře Henriho Frédérica Schopina, vydaného v podobě pohlednice libanonským nakladatelstvím, Sbírka pohlednic v Národní knihovně Izraele.

Odvážné, průkopnické ženské partnerství

Revoluční feminismus knihy Rút sice nerozbil žádný skleněný strop, ale udělal pár rýh. Osud Rút a Naomi nakonec změnilo jednání mužů. Tyto činy však byly pečlivě utvářeny na základě promyšleného ženského podnětu a vedení. V příběhu lze také najít ambivalenci známou z moderní doby – ženy jako hlavní hybnou sílu v soukromí a muže, kteří dominují na veřejnosti, přičemž těží z větších privilegií.

První tři kapitoly popisují podnikavé a odvážné sesterství dvou jedinečných žen. Rút je asertivní, nezávislá a věrná Naomi. Jedná skromně a s naprostou důvěrou v moudrost své starší. Odměnou za její věrnost a dobrotu moudrá Naomi vede život mladé ženy tak, aby jí zajistila budoucí blahobyt. Naomi a Rút prokazují samostatnost a ženskou moudrost, které nejsou popsány nikde jinde v Bibli. Společně jednají ve svůj prospěch v rámci dobových společenských konvencí a bez ohrožení své pověsti.

Česká společnost přátel Izraele 500_0001_FL16157829 Rút - nejkrásnější z žen Víra
Rút a Bóaz, reprodukce díla francouzského malíře Henriho Frédérica Schopina, vydaného v podobě pohlednice libanonským nakladatelstvím, Sbírka pohlednic v Národní knihovně Izraele.

Tato spolupráce a vzájemnost dává moc bezmocným. V tvrdém světě s pevnými hranicemi dokáže toto partnerství měnit osudy, a to nikoliv díky fyzické kráse nebo lstivosti, ale díky odvaze, empatii a vzájemné podpoře. Společně přinášejí optimální výsledek, který by se jinak neuskutečnil. Je to inspirativní příběh o ženách ve světě mužů a o tom, jak charakter, přátelství a láska žen měnily osudy v průběhu věků, od biblických dob až po současnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *