Izraelská politika

Osídlení Gazy židovskými osadníky – City of Sukkahs!

Česká společnost přátel Izraele Sukkah-city-in-Gaza Osídlení Gazy židovskými osadníky - City of Sukkahs! Izraelská politika

The Jewish Press, This Chol Ha’Moed: a City of Sukkahs in Northern Gaza, By David Israel

V neděli a v pondělí, třetí a čtvrtý den svátku Chol ha’moed Sukot, 20.-21. října 2024, Tišrej 18-19, 5785, založí aktivisté z židovských osad, rabíni, ministři vlády, poslanci, veřejně činné osoby i obyčejní Židé v severní Gaze nové město – City of Sukkahs (město Suků)!

Jedná se o projekt skupiny Příprava na osídlení Gazy, která od 7. října usiluje o návrat Židů do pásma Gazy, o nápravu fyzických, emocionálních a duchovních škod způsobených vyhnáním Tiša B’Av 2005.

Skupina, která je aktivní především na sociálních sítích, vydala tuto výzvu:

O nadcházejícím svátku Sukot se vydáme na jih a připravíme se na usazení v Gaze!

Program

  • Dva dny + přenocování ve velkém městě Suků spolu se stovkami rodin osídlovacího podniku.

V neděli:

  • Terénní exkurze, při které se seznámíme s okolím a zblízka si prohlédneme pásmo Gazy.
  • Školící workshopy pro osadní podnik dnes.
  • Rozhovory s průkopníky minulosti.

V pondělí:

  • Ústřední shromáždění za účasti rabínů, vládních ministrů, rabínů a osobností veřejného života.

Jiná skupina zabývající se přípravami na židovské přesídlení do Gazy citovala následující vzkaz lubavičského rabína Menachema Mendela Schneersona Ztz’l z 29. kisleva 5739 (29. prosince 1978):

NEROZČÍLIT NEBO NEDEJ BOŽE NEBÝT?

Existuje argument, že jelikož Izrael potřebuje peníze a zbraně od Spojených států, nemůže je přece rozčílit, a proto se musí vzdát svých zásad, kdykoli na něj tlačí.

Pokud se však vzdáme zásad souvisejících se samotnou naší existencí, nebude na co používat jejich peníze a zbraně!

ŽIDOVSKÉ OSÍDLENÍ V SEVERNÍ GÁZU

Plán osídlení izraelských Židů v severním pásmu Gazy je naplněním plánu Davida Ben-Guriona a mnoha představitelů Jišuvu osídlit všechny části Země izraelské a deportovat co nejvíce Arabů. V letech 1936-1939 tak bylo založeno 57 osad metodou „Tower and Stockade“, aby se zmenšil životní prostor Arabů. V roce 1946 tak byly založeny osady v Negevu, včetně Nirimu a Be’eri, jako způsob, jak ovlivnit kreslení mapy OSN pro rozdělení země v rámci příprav na hlasování Shromáždění OSN o rok později.

„Tower and Stockade“ byla metoda osídlování, kterou sionističtí osadníci používali v mandátní Palestině během arabského povstání v letech 1936-39, které organizovalo nacistické Německo. Jejím právním základem byl turecký osmanský zákon, který platil ještě v období britského mandátu a který stanovil, že žádná nelegální budova nesmí být zbourána, pokud byla dostavěna střecha. Během arabského povstání tyto osady poskytovaly bezpečné útočiště na půdě, kterou oficiálně zakoupil Židovský národní fond (ŽNF), chránily židovské obyvatelstvo, zejména v odlehlých oblastech, na těchto židovských pozemcích a udržovaly „fakta na místě“.

Nové osadnické hnutí v Gaze, vedené mnoha národně-náboženskými aktivisty, mezi něž patří Daniella Weis, Bezalel Smotrich a Itamar Ben Gvir, plánuje založit první nové židovské osady na severu Gazy poté, co budou místní Arabové vyhnáni na jih. Shodou okolností se tento týden Bílý dům, znepokojený arabským hněvem v Michiganu, snaží zablokovat kroky IDF, které chtějí na severu Gazy vytvořit oblast bez teroristů z Hamásu. V současné době tam stále žije asi 200 000 Arabů a Izrael je nyní nucen posílat jim zásobovací kamiony. IDF se však možná pokusí realizovat „Generals’ plan“ alias „Eilandův plán“ bez ohledu na otevřené nepřátelství demokratické prezidentské kampaně a prodloužit jej až do voleb 5. listopadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *