Media Monitor Zpravodajství o Izraeli v angličtině

Palestinský průzkum ukazuje nárůst podpory Hamásu, téměř 90 % si přeje odstoupení Abbáse podporovaného Spojenými státy.

Přinášíme vám překlad článku zveřejněného agenturou AP (Associated Press News). Článek v angličtině najdete zde.

Ve středu zveřejněný průzkum veřejného mínění mezi Palestinci ukázal nárůst podpory Hamásu, která se zřejmě zvýšila i ve zdevastovaném Pásmu Gazy, a drtivé odmítnutí Západem podporovaného prezidenta Mahmúda Abbáse, který podle téměř 90 % musí odstoupit.

Výsledky palestinského průzkumu veřejného mínění naznačují, že poválečná vize Bidenovy administrativy pro Gazu bude mít ještě větší potíže, a vyvolávají otázky ohledně deklarovaného cíle Izraele ukončit vojenské a vládní schopnosti Hamásu.

Washington vyzval Palestinskou samosprávu se sídlem na Západním břehu, kterou v současnosti vede Abbás, aby nakonec převzala kontrolu nad Gazou a řídila obě území jako předstupeň státnosti. Američtí představitelé prohlásili, že Palestinská samospráva musí být revitalizována, aniž by uvedli, zda to bude znamenat změny ve vedení.

Palestinská samospráva spravuje části Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu a vládla v Gaze až do převzetí moci bojovníky Hamásu v roce 2007. Od roku 2006, kdy Hamás získal parlamentní většinu, se v Palestině nekonaly volby.

Premiér Benjamin Netanjahu, který vede nejpravicovější vládu v dějinách Izraele, důrazně odmítá jakoukoli roli Palestinské autonomie v Gaze a trvá na tom, že si Izrael musí zachovat časově neomezenou bezpečnostní kontrolu.

Arabští spojenci USA prohlásili, že se do poválečné obnovy zapojí pouze v případě, že bude věrohodně prosazeno dvoustátní řešení, což je za Netanjahuovy vlády, v níž dominují odpůrci palestinské státnosti, nepravděpodobné.

Výsledky průzkumu naznačují další oslabení legitimity palestinské samosprávy v době, kdy není zřejmá žádná cesta k obnovení důvěryhodných jednání o palestinské státnosti, takže výchozí variantou pro poválečnou Gazu je časově neomezená izraelská okupace, uvedl průzkumník Khalil Shikaki.

“Izrael v Gaze uvízl,” řekl Šikaki agentuře Associated Press před zveřejněním výsledků průzkumu, který provedlo jeho Palestinské centrum pro výzkum politiky a průzkum veřejného mínění (PSR). “Možná se příští (izraelská) vláda rozhodne, že Netanjahu nemá pravdu, když klade všechny tyto podmínky, a možná se rozhodne z Gazy jednostranně stáhnout. Ale výchozí stav do budoucna, pro Izrael i Gazu, je takový, že Izrael Gazu plně znovu obsadí.”

Průzkum byl proveden od 22. listopadu do 2. prosince mezi 1 231 lidmi na Západním břehu Jordánu a v Gaze se statistickou chybou 4 %. V Gaze provedli pracovníci průzkumu 481 osobních rozhovorů během týdenního příměří, které skončilo 1. prosince.

Šikaki, který vede pravidelné průzkumy veřejného mínění, uvedl, že chybové rozpětí je o jeden procentní bod vyšší než obvykle kvůli narušením způsobeným masovým vysídlením obyvatel během izraelsko-hamasácké války. Statisíce Palestinců uprchly před zuřivými boji na severu Gazy a pracovníci průzkumu prováděli rozhovory pouze ve střední a jižní části Gazy, a to i mezi vysídlenými lidmi, protože se během příměří nemohli dostat na sever.

Průzkum poskytl poznatky o názorech Palestinců na útok Hamásu a dalších ozbrojenců v Gaze na jihu Izraele ze 7. října, při kterém zahynulo asi 1 200 lidí, většinou civilistů. Během následné izraelské války proti Hamásu, která trvá již třetí měsíc, bylo v Gaze zabito více než 18 400 Palestinců, z nichž asi dvě třetiny tvoří ženy a děti, při trvalé bombardovací kampani a pozemní ofenzívě.

Šikaki uvedl, že obyvatelé Gazy jsou k Hamásu kritičtější než obyvatelé Západního břehu Jordánu, že podpora Hamásu obvykle stoupá v období ozbrojeného konfliktu, než je ukončen, a že ani nyní většina Palestinců militantní skupinu nepodporuje.

Průzkum ukázal, že navzdory devastaci věří 57 % respondentů v Gaze a 82 % respondentů na Západním břehu v správnost postupu Hamásu při říjnovém útoku. Velká většina uvěřila tvrzení Hamásu, že jednal v obraně významné islámské svatyně v Jeruzalémě před židovskými extremisty a aby si vymohl propuštění palestinských vězňů. Pouze 10 % respondentů uvedlo, že věří, že se Hamás dopustil válečných zločinů, přičemž velká většina z nich uvedla, že neviděla videa, která by ukazovala, že se militanti dopouštějí zvěrstev.

Videa spolu s rozsáhlými výpověďmi očitých svědků a reportážemi agentury The Associated Press a dalších ukazují, že stovky civilistů v jižním Izraeli, včetně žen a dětí, byly uneseny nebo zastřeleny ve svých vlastních domech. Objevují se také svědectví o rozsáhlém sexuálním násilí.

Zatímco se však izraelská média v následujících týdnech intenzivně věnovala útoku, palestinská média se soustředila na válku v Gaze a utrpení tamních civilistů.

Nejpopulárnějším politikem zůstává podle Šikakiho Marván Barghútí, významná postava Abbásova hnutí Fatah, který si v izraelském vězení odpykává několikanásobný doživotní trest za údajný podíl na několika smrtících útocích během druhého palestinského povstání před dvaceti lety. Podle průzkumu veřejného mínění by v prezidentském souboji dvou kandidátů zvítězil Ismail Haníja, exilový politický vůdce Hamásu, zatímco v souboji tří kandidátů by měl Barghútí jen mírný náskok.

Celkem 88 % respondentů si přeje Abbásovo odstoupení, což je o 10 procentních bodů více než před třemi měsíci. Na západním břehu Jordánu požaduje odstoupení osmdesátiletého Abbáse, který stojí v čele administrativy, jež je všeobecně považována za zkorumpovanou, autokratickou a neefektivní, 92 % dotázaných.

Současně 44 % dotázaných na Západním břehu Jordánu uvedlo, že podporuje Hamás, přičemž v září to bylo jen 12 %. V Gaze se militanti těšili 42% podpoře, což je mírný nárůst oproti 38 % před třemi měsíci.

Podle Šikakiho podpora Palestinské samosprávy dále klesla a téměř 60 % lidí nyní tvrdí, že by měla být rozpuštěna. Na Západním břehu Jordánu je Abbásova pokračující bezpečnostní koordinace s izraelskou armádou proti Hamásu, jeho úhlavnímu politickému rivalovi, značně nepopulární.

Netanjahu na Abbáse útočí již několik let a tvrdí, že umožňuje protiizraelské podněcování na Západním břehu a zároveň povoluje pravidelné katarské platby podpory do Gazy, které posilují Hamás. Kritici Netanjahuova celkového přístupu tvrdí, že jeho cílem bylo zabránit jednání o palestinské státnosti.

Průzkum také signalizoval všeobecnou frustraci z mezinárodního společenství, zejména Spojených států, klíčových evropských zemí a dokonce i Organizace spojených národů, která prosazovala okamžité humanitární příměří v Gaze.

“Míra antiamerikanismu a antizápadní orientace je mezi Palestinci obrovská kvůli postojům, které zaujali k mezinárodnímu humanitárnímu právu a k tomu, co se děje v Gaze,” řekl Šikaki.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *