Hadassah Magazine, Unearthing the Jewish Presence in the Land of Israel, Even in Wartime, By Jordana Benami
Několik měsíců před útoky Hamásu 7. října loňského roku vedli Oren Gutfeld a Michal Haber z Archeologického ústavu Hebrejské univerzity vůbec první vykopávky v Hyrkánii, někdejší hasmoneovské pouštní pevnosti jihozápadně od Mrtvého moře.
Hasmoneovci, vládnoucí dynastie, která žila ve středních letech (140 až 37 př. n. l.) období Druhého chrámu, byli stejným rodem jako Makabejští, známí z Chanuky, kteří znovu vysvětili Chrám po jeho znesvěcení syrskými řeckými vládci.
Hyrkánie, pojmenovaná po makabejském vůdci a veleknězi Janu Hyrkánovi, zahrnovala palác a zahrady napájené akvaduktem. Oblast, kterou rozšířil Herodes Veliký a která byla zničena během velkého povstání proti Římanům v letech 66-73 n. l., se později stala místem křesťanského kláštera postaveného v roce 492.
Mezi nálezy v Hyrkánii patří byzantský řecký nápis parafrázující Žalm 86,1-2 a zlatý a tyrkysový prsten z raného islámského období s arabským nápisem „Bůh to chtěl“.
Gutfeld uvedl, že stejně jako většina ostatních organizovaných archeologických vykopávek v Izraeli byly vykopávky v Hyrkánii zastaveny kvůli válce. Doufal však, že do Chanuky se tým bude moci vrátit a pokračovat ve výzkumu.
„Plánujeme se zaměřit na opevnění lokality z období Druhého chrámu a na pozdější římský tábor pod ní, který nebyl nikdy vykopán ani prozkoumán,“ řekl Gutfeld.
Protože však v Izraeli neuplyne téměř měsíc, aby někdo doslova nezakopl o starověké památky, hmatatelné důkazy o tisícileté historii Židů v Zemi izraelské se stále objevují, a to i v době války.
V únoru našel u Mrtvého moře jedenáctiletý turista, jehož rodina byla od evakuace ze severního kibucu po 7. říjnu ubytována v nedalekém hotelu, 2000 let starou hasmonejskou minci. Řecký nápis na minci zní „Alexander Basileus [král]“, což odkazuje na hasmonejského krále a velekněze Alexandra Jannaea (104-76 př. n. l.).
Na jiném místě Izraelský úřad pro památky během léta odkryl v severním Jeruzalémě mohutný lom z období pozdního Druhého chrámu. Dvě a půl tuny těžké kamenné bloky nalezené na tomto místě jsou typické pro královské stavební projekty, jako je například 2000 let stará Poutní cesta spojující Davidovo město s areálem Druhého chrámu.
Dalším zajímavým nedávným nálezem je 3 300 let stará loď na dně Středozemního moře, která se potopila při přepravě oleje, vína a produktů. Poloha vraku daleko od pobřeží poprvé dokazuje, že starověcí mořeplavci se mohli orientovat podle hvězd a slunce, a ne se držet na dohled od pevniny.