Server The Jerusalem Post zveřejnil informace o novém filmu, příspěvek v angličtině najdete zde.
Až 4 000 Židů bylo brutálně zavražděno při lisabonském masakru mezi 19. a 21. dubnem 1506.
Židovská obec v Portu zveřejnila upoutávku na celovečerní historický film o masakru lisabonských Židů, ke kterému došlo v portugalském hlavním městě v roce 1506. Trailer má na YouTube zatím více než 150 tisíc zhlédnutí.
Film s názvem „1506“ bude mít premiéru 19. dubna 2024, tedy přesně 518 let od masakru. Jeho producentem je portugalská společnost LightBox a scénář, jehož cílem je věrně zrekonstruovat historickou událost, vychází z výzkumu provedeného ve Výzkumném centru sefardských studií Alberta Benvenisteho na Lisabonské univerzitě.
V dubnu a květnu se plánují veřejné debaty, které budou doprovázet uvedení filmu v Miami, New Yorku, Sao Paulu, Rio de Janeiru, Londýně, Paříži, Marseille, Bruselu, Portu a Lisabonu. Film bude k dispozici k bezplatnému zhlédnutí online v různých jazycích na různých platformách.
Při lisabonském masakru mezi 19. a 21. dubnem 1506 bylo brutálně zavražděno až 4 000 Židů.
Masakr začal v kostele São Domingos, když dav návštěvníků kostela, kteří se modlili za ukončení sucha a moru postihujícího zemi, napadl a zabil několik „novokřesťanů“ z řad věřících, které podezříval, že jsou Židé.
„Noví křesťané“ byli převážně sefardští Židé, kteří byli násilně konvertováni do katolické církve a pokřtěni na základě Alhambrického dekretu, známého také jako Edikt o vyhnání, který vyžadoval, aby Židé konvertovali ke katolicismu, jinak budou vyhoštěni ze Španělska.
Vytvořil se dav, který začal zabíjet všechny „nové křesťany“, na které narazil. Úřadům se nepodařilo dav potlačit a násilí se rozšířilo po celém městě, kde byli „novokřesťané“ vražděni a jejich domy rabovány. Dominikánští mniši z kláštera São Domingos násilí podporovali a vyzývali dav, aby „kacíře“ zabíjel a „vyhladil bezbožnou rasu“.
„Znát masakr z roku 1506 v Lisabonu znamená znát události ze 7. října 2023 v Izraeli a historické masakry spáchané na židovském národě v celé Evropě,“ řekl Gabriel Senderowicz, předseda židovské obce v Portu a člen Evropské židovské asociace.
„Jedinou změnou jsou použité zbraně. ‘7. říjen neexistoval ve vakuu,’ řekl Antonio Guterres a má pravdu.“
Židovská obec v Portu se v posledních deseti letech aktivně podílí na propagaci židovské kultury, historie a vzdělávání a již dříve natočila další filmy o historii Židů v Portugalsku.
Jedním z nich je film „1618“, který vypráví o inkvizici v Lisabonu a získal největší počet mezinárodních ocenění pro portugalský film.
Dalším filmem je „Sefarad“, který vypráví příběh židovské komunity v Portu za posledních sto let. Židovská komunita v Portu byla oficiálně obnovena až v roce 1923 kapitánem Barrosem Bastem, známým jako „portugalský Dreyfus“ poté, co byl pronásledován za své úsilí o obnovení židovské komunity v Portu, a to přibližně čtyři století poté, co byla zničena portugalskou inkvizicí.
Mezi významné projekty, které komunita v uplynulém desetiletí vedla, patří Židovské muzeum v Portu a Muzeum holocaustu, které v posledních dvou letech navštívilo více než 100 000 školáků, což představuje 10 % všech školáků v Portugalsku.