Kultura

Koncert z terezínského ghetta po 80 letech

Česká společnost přátel Izraele 164475943_fea9e5 Koncert z terezínského ghetta po 80 letech Kultura

Čelní evropský smyčcový orchestr Aukso Tychy odehraje skladbu Karla Ančerla nalezenou v dirigentově pozůstalosti.

Česká společnost přátel Izraele logo5 Koncert z terezínského ghetta po 80 letech Kultura
Přetiskujeme článek ze serveru i-journal.
Česká společnost přátel Izraele Pult_koncert_ancerl_ctvrtton_credit_Ivan_Bierhanzl-450x337 Koncert z terezínského ghetta po 80 letech Kultura

Autorská hudba jednoho z nejlepších světových dirigentů dvacátého století a dlouholetého šéfdirigenta České filharmonie zazní jako součást vzpomínkového večera. Interpretace výjimečně náročné Skladby pro smyčcový orchestr v čtvrttónech se ujme smyčcový orchestr Aukso Tychy.

Koncert složený programově tak, jak jej v terezínském ghettu před osmdesáti lety sestavil a hrál Karel Ančerl, doprovodí sólista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a přední česká cembalistka Edita Keglerová. Vzpomínkovým večerem doplněným unikátní videoprojekcí provede moderátorka Ester Janečková.

Odkazu Karla Ančerla se dlouhodobě věnuje hudebník Ivan Bierhanzl společně s Ančerlovou vnučkou Maximiliánou. Ti se zasloužili nejen o objevení neznámé tvorby světoznámého dirigenta, ale jsou i iniciátory připravovaného koncertu.

Partnery programu jsou Státní fond kultury, Židovské muzeum v Praze, Polský kulturní institut, crowdfundingová platforma Donio a společnost DLOUHY TECHNOLOGY. Mediálními partnery jsou Česká televize a Český rozhlas.

Podpořit koncert může každý na Donio: donio.cz/ctvrtton-karla-ancerla

Česká společnost přátel Izraele Sasa_Sousa_Dlouhy_a_Sofia_Sousa_Dlouhy_credit_Freesam-299x450 Koncert z terezínského ghetta po 80 letech Kultura

Co ke koncertu říkají jeho aktéři?

„Když mi Ivan (Bierhanzl) poprvé pustil Skladbu pro smyčcový orchestr v čtvrttónech, říkal jsem si, že Ančerl do ní musel propsat předtuchu svého příštího osudu. Je symbolické, že zazní také ve Dvořákově síni Rudolfina – v nejvýznamnějším koncertním prostoru Česka“ – říká producent a režisér Saša Dlouhý.

„Odkazu Karla Ančerla se věnuji dlouhou dobu. Nikdy mě ale nenapadlo, že se ještě podaří objevit něco tak mimořádného.“ – říká hudebník Ivan Bierhanzl.

„Je dobře, že skladba mého dědy bude odehrána v Rudolfinu, tedy v místě, kde on sám dlouhou dobu působil. Je to určitá forma satisfakce za všechno to, co prožil.“ – říká Maximiliane Ančerlová – vnučka Karla Ančerla.

„Bude nám velkou ctí, zahrát skladbu Karla Ančerla při takové příležitosti“ – říká Marek Moś, dirigent orchestru Aukso Tychy.

Program koncertu:

  • Georg Friedrich Händel – Concerto Grosso in F Major
  • Wolfgang Amadeus Mozart – Malá noční hudba
  • Johann Sebastian Bach – Koncert pro housle E dur
  • Josef Suk – Meditace na staročeský chorál
  • Pavel Haas – Studie pro smyčce
  • Karel Ančerl – Skladba pro smyčcový orchestr v čtvrttónech
  • Antonín Dvořák – Serenáda E Dur pro smyčcové nástroje


Podrobné informace ke koncertu Čtvrttón Karla Ančerla

Česká společnost přátel Izraele Karel_An%C4%8Derl-M%C3%A1-vlast_autorV%C3%A1clav-Chochola_Archiv-BM-Chochola-Festival-Pra%C5%BEsk%C3%A9-jaro_1966-a-1968-_small-450x446 Koncert z terezínského ghetta po 80 letech Kultura

V říjnu 2024 uplyne 80 let od chvíle, kdy byli na smrt posláni členové smyčcového orchestru, který pod vedením dirigenta Karla Ančerla působil v terezínském ghettu. Po transportu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi došlo k zavraždění nejen téměř všech hudebníků, ale i celé Ančerlovy rodiny. Ta byla z terezínské pevnosti rovněž deportována. Zavražděna byla rovněž žena Karla Ančerla i jeho malý syn. U příležitosti tohoto tragického výročí bude uspořádán koncert věnovaný památce orchestru terezínských vězňů.

Ančerl založil v Terezíně orchestr složený z obyvatel ghetta. Nastudoval s ním dva koncertní programy. Jeden složený z děl „árijských“ skladatelů J. S. Bacha, G. F. Händela a W. A. Mozarta a druhý, odvážně se skládající výhradně z českých autorů A. Dvořáka, P. Haase a J. Suka. Oba budou ve své repríze odehrány v Dvořákově síni pražského Rudolfina, sídle České filharmonie, v jejímž čele Ančerl dlouhá léta působil jako šéfdirigent. Koncert bude rozšířen o autorskou hudbu Karla Ančerla – Skladbu pro smyčcový orchestr v čtvrttónech. Její původní partitura byla nalezena v dirigentově pozůstalosti a nyní zazní tak, jak ji Ančerl napsal. Interpretace bude v provedení polského dirigenta Marka Mośe a smyčcového orchestru AUKSO TYCHY, symbolicky působícího poblíž Osvětimi. Skladbu Koncert pro housle E dur od J. S. Bacha zahraje sólista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Doprovázen bude přední českou cembalistkou Editou Keglerovou.

Interpretace vlastní skladby jednoho z nejlepších světových dirigentů dvacátého století spolu se vzpomínkou na hrůzy holocaustu bude mimořádnou hudební i společenskou událostí. Přítomnost sólisty České filharmonie bude připomínat koncert odehraný před pohlaváry gestapa. Program bude doplněn projekcí záběrů orchestru z Terezína a jediným dochovaným rozhovorem s Karlem Ančerlem, ve kterém se vyjadřuje k vyvraždění své rodiny. Vzpomínkový večer uvede moderátorka Ester Janečková.

Česká společnost přátel Izraele Dokument-Karel-Ancerl_credit_Ivan_Bierhanzl-339x450 Koncert z terezínského ghetta po 80 letech Kultura

O organizátorovi koncertu

Produkční společnost FREESAM byla založena Sašou Dlouhým v roce 2007. Je zaměřena na tvorbu a produkci nezávislých dokumentárních i hraných filmů a podporu současného umění. K tomu disponuje filmovým studiem Khapka v historickém centru Prahy.

FREESAM vede umělecký rezidenční program NU´VEM na Azorských ostrovech, který byl v roce 2023 zařazen mezi nejoriginálnější světové rezidence.

Společnost získala za svoji činnost mnoho ocenění a nominací. Například nominaci na Českého lva (Trafačka – Chrám svobody, Lidi krve), na cenu Pavla Kouteckého (Trafačka – Chrám svobody, Liebe Indigo, Bohu žel) nebo cenu Českého filmového a televizního svazu Trilobit (Trafačka – Chrám svobody, Liebe Indigo a Lidi krve). K dalším oceněním patří například cena Nikolaje Stankoviče, cena Revolver Revue nebo ocenění Asociace českých kameramanů za film Lidi krve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *