Článek převzat z Institutu Terezínské iniciativy.
Milí učitelé,
V souvislosti s probíhajícím projektem European Practitioners Network against Antisemitism Institut Terezínské iniciativy připravil informativní průzkum, v rámci kterého zjišťujeme jak se v uplynulém roce změnil vztah žáků, studentů, ale i učitelů k menšinám. Rádi bychom zjistili, jak se projevily v myšlení a chování vašich žáků významné geopolitické události, zejména vztah k Židům po 7. říjnu 2023 a následném Izraelsko-palestinském konfliktu. Zajímají nás však i další menšiny a změny v tom, jak je vnímají vaši žáci a studenti v porovnání s předchozím obdobím.
Protože se s žáky a studenty denně setkáváte, můžete si všimnout, jak se jejich postoje mění, nakolik jsou jejich postoje ovlivněny společenským děním a tím jakým způsobem média včetně sociálních sítí informují o dění doma i ve světě.
Kromě zjištění, jaké předsudeční projevy jste mezi žáky a studenty zaznamenali nás zajímá, které aktivity podle vás pomáhají k respektu a toleranci a jestli některé vzdělávací aktivity považujete za rizikovější než jiné.
Antisemitismem přitom rozumíme (zkráceně podle definice IHRA):
„Antisemitismus je takový způsob vnímání Židů, který lze vyjádřit jako nenávist vůči nim. Slovní a fyzické projevy antisemitismu mohou být zaměřeny proti židovským i nežidovským osobám nebo jejich majetku, proti institucím židovské komunity a náboženským zařízením.“
Podobné projevy mohou být namířeny také proti Státu Izrael. Antisemitský charakter mají, pokud je Stát Izrael napadán jako představitel židovské pospolitosti. Jiná kritika Státu Izrael podobně jako kritika jakéhokoli jiného státu není být považována za antisemitismus.
Rétorika běžná pro antisemitismus obviňuje Židy ze spiknutí s cílem poškodit lidstvo a je často používána k obviňování Židů z aktuálních problémů. Antisemitismus se objevuje v mluveném slovu, v textech, vyobrazeních i v dalších aktivitách, přičemž využívá zlovolné stereotypy a údajně záporné charakteristické vlastnosti Židů.
Dotazník se skládá ze čtyř částí
1) Obecné anonymní informace o Vás
2) Otázky ohledně vašich zkušeností s projevy antisemitismu, anticikanismu, rasismu a xenofobie
3) Ptáme se na některé výroky, které jsme opakovaně zaznamenali na sociálních médiích, v diskusích k článkům, v tisku nebo televizi
4) Ptáme se, jak se s předsudečným chováním vypořádáváte ve své pedagogické praxi.
Vyplnění zaškrtávací části dotazníku Vám bude trvat méně než 10 minut. Textová část dotazníku není povinná, avšak uvítáme vaše odpovědi – pomůže nám to porozumět výsledkům.
Výsledky budeme publikovat v listopadu 2024 a jejich prezentace bude součástí podzimního semináře, který proběhne 31.10. – 3. 11. 2024.
Dotazník proto prosím vyplňte co nejdříve, abychom mohli vaši odpověď zahrnout do výstupů.
Prosím přepošlete dotazník svým kolegům.
S jakýmikoliv dotazy se prosím obraťte na education@terezinstudies.cz nebo přímo na řešitelku projektu: dana.gabalova@terezinstudies.cz.