Izrael a svět

Ženy a děti v Gaze jsou zabíjeny méně často, zatímco počet obětí války roste, zjistila analýza dat agentury AP

Česká společnost přátel Izraele Snímek-obrazovky-2024-06-24-081328-1170x777 Ženy a děti v Gaze jsou zabíjeny méně často, zatímco počet obětí války roste, zjistila analýza dat agentury AP Izrael a svět

V rozhovoru pro deník Echo uvedl Eylon Levy, bývalý mluvčí izraelské vlády a poradce izraelského prezidenta, mimo jiné toto: “Média opakují nepravdy, i když je sama vyvrátila. Nedávno agentura AP vydala fascinující článek, ve kterém vyvrací hamásovská čísla o obětech. Podívali se na každodenně hlášená úmrtí a došli k závěru, že nesouhlasí s podkladovými údaji. Ale pak stejně používají čísla od Hamásu ve svém zpravodajství.”

Přinášíme Vám překlad článku agentury AP, originál najdete zde: Israel-Hamas war: Gaza’s women, children are killed less frequently as toll rises, AP finds | AP News

Analýza údajů Ministerstva zdravotnictví v Gaze, kterou provedla agentura Associated Press, ukázala, že podíl palestinských žen a dětí zabitých ve válce mezi Izraelem a Hamásem prudce klesá, což se shoduje se změnou izraelské taktiky na bojišti a je v rozporu s veřejnými prohlášeními Ministerstva.

Tento trend je významný, protože počet mrtvých žen a dětí je nejlepším dostupným ukazatelem civilních obětí v jednom z nejničivějších konfliktů 21. století. V říjnu, kdy válka začala, přesahoval 60 %. V dubnu se pohyboval pod 40 %. Přesto si tohoto posunu OSN a většina médií dlouhé měsíce nevšimla a Ministerstvo zdravotnictví napojené na Hamás nevyvinulo žádné úsilí, aby tuto skutečnost uvedlo na pravou míru.

Izrael čelí tvrdé mezinárodní kritice kvůli bezprecedentnímu počtu civilních obětí v Gaze a otázkám, zda udělal dost pro to, aby jim zabránil v osmiměsíční válce, která nevykazuje žádné známky konce. Při dvou nedávných leteckých útocích v Gaze zahynuly desítky civilistů.

Analýza agentury AP upozorňuje na skutečnosti, které byly přehlíženy, a mohla by pomoci informovat veřejnou debatu, uvedl Gabriel Epstein, výzkumný asistent Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku, který rovněž studoval údaje Ministerstva zdravotnictví v Gaze.

Snižující se dopad na ženy a děti – stejně jako pokles celkové úmrtnosti – jsou “určitě způsobeny změnou ve způsobu, jakým nyní IDF jednají”, řekl Epstein, přičemž použil zkratku pro izraelskou armádu. “To je snadný závěr, ale nemyslím si, že byl dostatečně komunikován.”

Omar Šakir, ředitel organizace Human Rights Watch pro Izrael a Palestinu, řekl, že jeho skupina vždy považovala čísla Ministerstva zdravotnictví za “obecně spolehlivá”, protože má přímý přístup do nemocnic a márnic.

Ať už je důvodem menšího počtu zabitých žen a dětí cokoli, podle Šakira tento trend ve srovnání s celkovou devastací války bledne. “Počet mrtvých může být podhodnocený,” dodal, protože mnoho těl je stále pod sutinami a válka ztížila ministerstvu zdravotnictví komplexní shromažďování údajů.

S VÝVOJEM VÁLKY DOCHÁZÍ K POSUNU
Když Izrael poprvé reagoval na útok Hamásu ze 7. října, při kterém zahynulo přibližně 1 200 lidí, zahájil intenzivní letecké bombardování hustě obydleného pásma Gazy. Izrael uvedl, že jeho cílem bylo zničit pozice Hamásu, a nálet uvolnil cestu desítkám tisíc pozemních vojáků podporovaných tanky a dělostřelectvem.

Počet mrtvých v Gaze rychle rostl a do konce října tvořily ženy a osoby mladší 17 let 64 % z 6 745 mrtvých, jejichž totožnost plně identifikovalo Ministerstvo zdravotnictví.

Poté, co Izrael pochodoval přes většinu území Gazy a prohlásil, že dosáhl mnoha klíčových cílů, začal stahovat většinu svých pozemních sil. Snížil četnost leteckého bombardování a v posledních měsících se zaměřil na menší údery bezpilotních letounů a omezené pozemní operace.

Intenzita bojů se snížila, počet mrtvých však nadále stoupá, ale pomaleji a zdánlivě méně civilistů se dostává do křížové palby. Podle nejnovějších údajů Ministerstva zdravotnictví tvořily v dubnu ženy a děti 38 % nově a plně identifikovaných úmrtí.

“Z historického hlediska (zabíjejí) letecké údery vyšší poměr žen a dětí ve srovnání s pozemními operacemi,” uvedl Larry Lewis, odborník na civilní dopady války z neziskové výzkumné skupiny CNA ve Washingtonu. Zjištění analýzy agentury AP podle něj “dávají smysl”.

Další známka toho, že Izrael zmírnil svou bombardovací kampaň: Podle Coreyho Schera, odborníka na satelitní mapování z Městské univerzity v New Yorku, který od začátku války sleduje poškozené nebo zničené budovy, se od ledna prudce zpomalil nárůst “nových škod” na budovách v Gaze.

DENNÍ POČTY MRTVÝCH JSOU V ROZPORU S PODKLADOVÝMI ÚDAJI
Ministerstvo zdravotnictví téměř každý den oznamuje nový počet obětí války. Pravidelně také zveřejňuje podkladové údaje, které za tímto číslem stojí, včetně podrobných seznamů mrtvých.

Analýza agentury AP se zabývala těmito seznamy, které byly sdíleny na sociálních sítích koncem října, začátkem ledna, koncem března a koncem dubna. Každý seznam obsahuje jména lidí, jejichž smrt lze přičíst válce, spolu s dalšími identifikačními údaji.

Denní počty mrtvých jsou však uvedeny bez podpůrných údajů. V únoru představitelé Ministerstva uvedli, že 75 % mrtvých tvořily ženy a děti – tento údaj nebyl v podrobných zprávách nikdy potvrzen. A ještě v březnu denní zprávy Ministerstva tvrdily, že 72 % mrtvých tvoří ženy a děti, i když podkladové údaje jasně ukazovaly, že tento podíl je mnohem nižší.

Izraelští představitelé poukazovali na tyto nesrovnalosti jako na důkaz, že Ministerstvo, které je vedeno zdravotníky, ale podléhá vládě Hamásu v Gaze, nadsazuje údaje kvůli politickému prospěchu.

Podle odborníků je skutečnost složitější vzhledem k rozsahu devastace, která zahltila a vážně poškodila nemocniční systém v Gaze.

Lewis uvedl, že zatímco “obklíčené” Ministerstvo zdravotnictví se dostalo pod přísnou kontrolu, Izrael zatím neposkytl věrohodné alternativní údaje. Vyzval Izrael, aby “předložil svá čísla”.

VYSOKÝ POČET MRTVÝCH CIVILISTŮ JE PRO IZRAEL PŘÍTĚŽÍ.
Skutečný počet obětí v Gaze by mohl mít vážné následky. Dva mezinárodní soudy v Haagu zkoumají obvinění, že se Izrael dopustil válečných zločinů a genocidy Palestinců – obvinění, která rozhodně popírá.

Izrael zahájil novou potenciálně ničivou fázi války ve městě Rafáh na jihu Gazy, kde i po masové evakuaci zůstává odhadem 100 000 civilistů. Bude pečlivě sledováno, jak Izrael zmírní počet obětí z řad civilistů v této oblasti.

Izraelské nálety v Rafáhu minulý měsíc vyvolaly požár, při kterém zahynuly desítky lidí, a ve čtvrtek při náletu na školu přeměněnou v úkryt v centrální části Gazy zahynulo nejméně 33 lidí, z toho 12 žen a dětí, uvedli místní zdravotníci.

Izrael tvrdí, že se po celou dobu války snažil zabránit civilním obětem, mimo jiné vydáváním příkazů k hromadné evakuaci před intenzivními vojenskými operacemi, které vyhnaly z domovů přibližně 80 % obyvatel Gazy. Obviňuje také Hamás, že úmyslně vystavuje civilisty nebezpečí jako lidské štíty.
Generální tajemník OSN plánuje v nadcházející výroční zprávě Radě bezpečnosti uvést Izrael a Hamás jako země, které porušují práva a ochranu dětí v ozbrojeném konfliktu.

Osud žen a dětí je důležitým ukazatelem civilních obětí, protože Ministerstvo zdravotnictví nevyčleňuje úmrtí bojovníků. Není to však dokonalý ukazatel: Zemřelo mnoho civilních mužů a do bojů se mohou zapojit i starší teenageři.

ROZBOR ÚDAJŮ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ V GAZE
Ministerstvo 30. dubna veřejně uvedlo, že ve válce zemřelo 34 622 osob. Analýza agentury AP vycházela z 22 961 osob, které ministerstvo zdravotnictví v té době plně identifikovalo jmény, pohlavím, věkem a identifikačními čísly vydanými Izraelem.

Ministerstvo uvádí, že 9 940 mrtvých – 29 % z celkového počtu z 30. dubna – nebylo v údajích uvedeno, protože zůstali “neidentifikováni”. Jedná se o těla, o která se nepřihlásily rodiny, která se rozpadla k nepoznání nebo jejichž záznamy byly ztraceny při izraelských náletech na nemocnice.

Dalších 1 699 záznamů v dubnových údajích ministerstva bylo neúplných a 22 záznamů bylo duplicitních; ty byly z analýzy agentury AP vyloučeny.

Z úplně identifikovaných záznamů vyplývá, že celkový podíl zabitých žen a dětí neustále klesá: z 64 % na konci října na 62 % na začátku ledna, na 57 % na konci března a na 54 % na konci dubna.

Přesto ministerstvo po celou dobu války tvrdilo, že zhruba dvě třetiny mrtvých tvoří ženy a děti. Tento údaj opakují mezinárodní organizace a řada zahraničních médií včetně agentury AP.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že vynaložilo velké úsilí na přesné shromáždění informací, ale že jeho schopnost spočítat a identifikovat mrtvé byla válkou značně omezena. Boje ochromily zdravotnický systém v Gaze, vyřadily z provozu dvě třetiny z 36 nemocnic na tomto území, uzavřely márnice a ztížily práci dosud fungujících zařízení.

Dr. Moatasem Salah, ředitel pohotovostního střediska ministerstva, odmítl izraelská tvrzení, že jeho Ministerstvo úmyslně nadsazuje nebo manipuluje s počtem mrtvých.

“Je to projevem neúcty k člověku, který zde existuje,” řekl. “Nejsme čísla… Všechno to jsou lidské duše.”

Trval na tom, že 70 % mrtvých tvoří ženy a děti, a uvedl, že celkový počet obětí je mnohem vyšší, než se uvádí, protože tisíce lidí se stále pohřešují, předpokládá se, že jsou pohřbeni v sutinách, nebo jejich smrt nenahlásily rodiny.

POČET MRTVÝCH STOUPÁ, O PODROBNOSTECH SE VEDOU DISKUSE
Jistotou je, že počet obětí této války je nejvyšší ze všech předchozích izraelsko-palestinských konfliktů. Izraelští představitelé však tvrdí, že mezinárodní média a OSN uvádějí palestinské údaje bez kritického pohledu.

Izrael minulý měsíc rozzlobeně kritizoval, že OSN používá údaje mediální kanceláře Hamásu – propagandistické složky militantní skupiny -, která uvádí větší počet zabitých žen a dětí. OSN později svůj počet snížila v souladu s údaji Ministerstva zdravotnictví.

Izraelský ministr zahraničí Israel Katz se na sociální platformě X ohradil: “Každý, kdo se spoléhá na falešné údaje teroristické organizace, aby propagoval krvavou pomluvu Izraele, je antisemita a podporuje terorismus.”

Agentura AP při zkoumání zpráv zjistila nedostatky ve vedení palestinských záznamů. Když se v prosinci a lednu zhroutil nemocniční systém v Gaze, začalo se ministerstvo při registraci nových úmrtí spoléhat na těžko ověřitelné “mediální zprávy”. Jeho březnová zpráva zahrnovala 531 osob, které byly započítány dvakrát, a mnoho úmrtí nahlásily rodiny samy namísto zdravotnických úředníků.

Výzkumník z Washingtonského institutu Epstein uvedl, že používání různých metodik sběru dat a následné kombinování všech čísel dává nepřesný obraz.

“To je pravděpodobně největší problém,” řekl a dodal, že je překvapen, že se neprováděla větší kontrola.

Nejasný je také počet bojovníků Hamásu zabitých v bojích. Hamás tyto informace pečlivě střeží, ačkoli Chalíl al-Hajja, vysoký představitel Hamásu, koncem dubna agentuře AP řekl, že skupina ztratila maximálně 20 % svých bojovníků. To by podle izraelských předválečných odhadů činilo zhruba 6 000 bojovníků.

Izraelská armáda nezpochybnila celkový počet mrtvých, který zveřejnilo palestinské ministerstvo. Tvrdí však, že počet mrtvých bojovníků je mnohem vyšší a činí zhruba 15 000 – tedy přes 40 % všech mrtvých. Neposkytla žádné důkazy na podporu tohoto tvrzení a odmítla se k němu pro tento článek vyjádřit.

Šlomo Mofaz, ředitel izraelského zpravodajského a teroristického informačního centra Meir Amit, uvedl, že takové odhady jsou obvykle založeny na počtech mrtvých, informacích z bojiště a výsleších zajatých velitelů Hamásu.

Mofaz, bývalý izraelský zpravodajský důstojník, řekl, že jeho výzkumníci jsou k palestinským údajům skeptičtí.

V předchozích konfliktech podle něj jeho výzkumníci zjistili řadu “nesrovnalostí”, například zahrnutí přirozených úmrtí na nemoci nebo autonehody mezi válečné oběti. Očekává, že tomu tak bude i tentokrát. Další otázky podle něj vyvolává velký počet neidentifikovaných mrtvých.

Michael Spagat, londýnský profesor ekonomie, který předsedá správní radě neziskové organizace Every Casualty Counts, jež sleduje ozbrojené konflikty, uvedl, že ministerstvu zdravotnictví nadále důvěřuje a věří, že v obtížných podmínkách dělá, co může.

“Myslím, že (údaje) jsou stále chybnější,” řekl. Dodal však, že “nedostatky nemusí nutně změnit celkový obraz”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *