Technologie

Elad Gillon sbíral v létě houby v České republice, nyní chce zmapovat všechny druhy hub v Izraeli

Česká společnost přátel Izraele EladGILONforaging-1024x640 Elad Gillon sbíral v létě houby v České republice, nyní chce zmapovat všechny druhy hub v Izraeli Technologie

The Times of Israel, In first, doctoral candidate enlists foragers across Israel to help map mushroom DNA, By Diana Bletter

Ve Svaté zemi roste více než 1 000 druhů hub; to, co začalo jako koníček jednoho vědce, přerostlo v kolektivní úsilí, jaké v zemi dosud nebylo zaznamenáno.

Izraelské divoké houby, známé jako makroskopické houby, mohou být jedlé i nejedlé, léčivé i halucinogenní, tuhé i bez chuti, jedovaté i smrtící.

Ale navzdory velké rozmanitosti izraelských hub nebylo nikdy provedeno komplexní zmapování jejich DNA. Tato mezera přiměla mykologického nadšence Elada Gillona, aby zahájil takzvanou občanskou vědeckou iniciativu a pro svůj doktorandský projekt získal houbaře, kteří sbírají divoké houby po celém Izraeli.

Úkol je mnohem náročnější, než se zdá. Zatímco v Izraeli žije 100 druhů savců a 500 druhů ptáků, existuje zde neuvěřitelných 1 000 druhů hub. Od roku 2021 nasbírali mykologičtí nadšenci více než 800 exemplářů makroskopických hub, z nichž některé nebyly nikdy předtím identifikovány.

Sběrači našli známé i neznámé houby téměř všude po celém Izraeli, od něčího dvorku přes jeskyni v Jeruzalémě, písečnou pláž v Herzliji až po poušť Arava. Izrael se nachází na pomezí různých klimatických oblastí – některé jsou chladné, jako například Golanské výšiny, nebo horké a suché, jako například Negev – a může se pochlubit řadou listnatých i jehličnatých stromů. Proto se zde vyskytuje překvapivý sortiment hub.

Výzkum hub v rozsahu Gillonova projektu nebyl v Izraeli dosud nikdy prováděn. V 70. a 80. letech 20. století publikoval Nissan Binyamini mnoho prací a knih o houbách, včetně populární knihy „Fleshy Fungi of Israel“. Sbíral a určoval druhy podle jejich fyzických znaků. Dosud však nikdo nebyl schopen zkoumat strukturu DNA izraelských hub ve větším měřítku.

Česká společnost přátel Izraele PhotoMushroom1-640x400 Elad Gillon sbíral v létě houby v České republice, nyní chce zmapovat všechny druhy hub v Izraeli Technologie

Gillon, který získal magisterský titul v oboru biologie, pracuje jako manažer ve společnosti Bargal Analytical Instruments. Přestože výzkum hub slouží k jeho doktorátu, Gillon považuje projekt za službu veřejnosti a „ne jen za vědecký článek“.

Unikátnost projektu spočívá v tom, že se o něj snaží stovky houbařů z celého Izraele. Členové rozsáhlé skupiny sběračů na Facebooku procházejí lesy a háje – a také svá vlastní sousedství – v naději, že pro projekt objeví dosud neobjevené houby. Nalezené houby zkoumá skupina odborných sběračů a poté je posílá Gillonovi k výzkumu.

Houby jako lék a zábava

Jako dítě trávil Gillon léto v České republice, odkud pocházel jeho otec, a sbíral jedlé houby.

„Houby mají tendenci se schovávat,“ řekl Gillon, “takže je to pěkná hra.“ Až v dospělosti si uvědomil, že houby se dají najít i v Izraeli.

Sběrači jsou hladoví a rádi jedí houby, řekl Gillon, i když přiznal, že houby nejsou jeho oblíbeným jídlem. To, co ho zajímá, je dávná historie hub – a jejich potenciál do budoucna.

„Od počátku civilizace jsou houby známé pro své léčivé možnosti,“ řekl Gillon. „Jsou původním zdrojem antibiotik, jako je penicilin, a léků, jako jsou statiny snižující hladinu cholesterolu.“ Věří, že poznání hub by mohlo být „klíčem k objevení dalších léčebných postupů“.

Profesor Shay Covo z katedry patologie rostlin a mikrobiologie Hebrejské univerzity je Gillonovým fakultním poradcem. Covo se projektu ujal, protože „by se nemělo stávat, že nikdo neví, které houby v Izraeli rostou“.

„Prostě jsem si řekl, že by to někdo měl udělat, a tak jsem se přihlásil,“ řekl Covo a dodal, že studie by mohla vnést světlo i do dalších oborů.

„Vyvinout pesticid nebo fungicid vyžaduje spoustu času a úsilí, protože houby jsou mistři v přizpůsobování, mutování a změnách,“ vysvětlil Covo. „Stejné je to u virulentních rakovinných buněk, které se často mění, aby přežily léčbu rakoviny.“ Výzkum DNA hub by proto mohl osvětlit, jak se patogeny vyvíjejí.

Gillon uvedl, že výzkum DNA hub se provádí v laboratoři podobným postupem jako PCR test COVID nebo test otcovství. Každý druh má jinou sekvenci písmen. Výsledky sekvenátoru se pak porovnávají s existujícími sekvencemi v globální databázi.

Gillon a Covo vytvořili banku DNA, která identifikuje genetické složení každé houby. Projekt umožní vědcům pokračovat ve sběru a identifikaci stovek druhů, včetně místních poddruhů a zcela nových druhů.

Zvláštní svět hub

Houby mohou vypadat zvláštně, kreativně, barevně a někdy i nadpozemsky a nejsou ani rostlinou, ani živočichem. Zatímco sběrači sbírají vrcholky hub k jídlu, tělo houby se nachází pod zemí. To se nazývá mycelium a skládá se z houbových vláken.

Houby sdílejí symbiózu například s duby, berou si cukry z vody stromů a vracejí jim živiny, uvedl Gillon. Houby jsou „prodloužením kořenů a slouží jako jakási komunikační síť mezi stromy“.

Česká společnost přátel Izraele MushroomPhoto3-640x400 Elad Gillon sbíral v létě houby v České republice, nyní chce zmapovat všechny druhy hub v Izraeli Technologie

„Pokud se objeví škůdce nebo hmyz, jeden strom může prostřednictvím hub poslat zprávu ostatním stromům,“ řekl Gillon.

Na druhou stranu, pokud strom onemocní nebo zeslábne, mohou houby na strom zaútočit, strávit ho a sníst. Po smrti stromu houby strom rozloží v rámci recyklační činnosti přírody.

Až donedávna se izraelští sběrači zaměřovali na několik jedlých hub, například na druh Suillus. V Izraeli však existují i vybrané houby považované za delikatesy, jako jsou lišky a hříbky. (Gillon řekl, že sběrači se někdy zdráhají prozradit informace o tom, kde je lze najít.) Nejedlé houby jsou hořké nebo tvrdé, případně tak malé, že nejsou skutečným jídlem. Pak následují houby jedovaté a nakonec smrtelné.

Katalog izraelských hub

Jednou z mykologických specialistek, které s projektem pomáhají, je Olga Godorová, která zhruba před 15 lety vytvořila rozsáhlý katalog izraelských hub jako soukromý projekt. Když před několika lety založila Julia Vilozni Asociaci pro divoké houby v Izraeli, Amotz Hezroni, jeden ze zakladatelů asociace, přidal katalog na webové stránky asociace.

Pro Godorovou je sbírání hub nostalgické. Vyrůstala na Ukrajině s prarodiči a rodinou, kteří „pořád pracovali“, a ona byla často sama.

„Kdy rodina v SSSR nechala dítě po deváté večer vzhůru?“ zeptala se a pak odpověděla: ‚Jen když jste měli čtyři koše hub, které jste museli vyčistit.‘ A tak se stalo, že se jí podařilo najít houby.

Godorová přijela do Izraele sama jako teenager a houby sbírá od roku 1994, protože jí to dává pocit, že „moje rodina je stále se mnou“. Navzdory izraelsko-hamaské válce Godorová stále cestuje po zemi, aby sbírala houby s dalšími přáteli mykology, protože „sbírání hub živí mé bakterie zvědavosti“. Dodává, že někdy mluví v „houbových metaforách“. Godorová spolu s Viloznim a dalšími místními mykology pomáhá Gillonovi s projektem DNA.

Gillon uvedl, že získané druhy hub budou shromážděny a uchovány v Národních přírodovědných sbírkách v Jeruzalémě, kde budou využity pro budoucí celosvětový výzkum biodiverzity. Projekt si získal pozornost středoškolských učitelů a členů ministerstva školství, kteří začleňují studium hub do vzdělávacích osnov.

Česká společnost přátel Izraele OLGA.GODOROVA-300x480 Elad Gillon sbíral v létě houby v České republice, nyní chce zmapovat všechny druhy hub v Izraeli Technologie

„Jedná se o jedinečnou příležitost pro praktickou výuku středoškolských studentů,“ řekl Gillon. „Vychováváme novou generaci vědců, kteří jsou nadšeni pro rozmanitost hub a jejich ochranu a kteří budou součástí příští generace mykologů.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *