Hiding Complex that May Have Been Used in the Bar Kochba Revolt Unearthed near the Kinneret, David Israel, The Jewish Press
Archeologické vykopávky v Huqoku u Galilejského jezera, na nichž se v posledních měsících podíleli studenti, místní obyvatelé a vojáci, umožňují nahlédnout do dramatické epizody v dějinách židovského národa: přípravy úkrytů před povstáním Bar Kochby proti Římanům v letech 132-136 n. l.
Vykopávky odhalily, že v rámci příprav na první vzpouru v roce 66 n. l. a Bar Kochbovu vzpouru v roce 132 n. l. obyvatelé Huqoku přeměnili cisternu na vodu, která byla vykopána v období Druhého chrámu, na komplex úkrytů. V době nebezpečí také prolomili jednu ze stěn místní mikve a vyhloubili tunel do dalších dutin.
Několik tunelů umožňovalo manévrování v úzkých a nízkých prostorách pod místními domy. V tomto podzemním systému – největším svého druhu objeveném v Galileji – je asi osm úkrytových dutin a spojovací tunely byly vykopány pod úhlem 90 stupňů, aby znesnadňovaly pronásledování těžce ozbrojených římských vojáků, kteří povstalce pronásledovali. Vykopávky přinesly také stovky rozbitých hliněných a skleněných nádob, prsten, jehož drahokam se nepodařilo najít, a další fascinující nálezy.
Huqoq byl židovským městem od helénistické éry (332 př. n. l.). Jeruzalémský a babylonský Talmudim zmiňují rabína Pinhase a rabína Ezechiáše, mudrce ze třetího a čtvrtého století n. l., kteří v této oblasti žili. Na vrcholu kopce, nedaleko komplexu skrýší, byla objevena synagoga zdobená unikátními mozaikami z byzantského období. Synagogu od roku 2011 vykopávala expedice ze Severokarolínské univerzity pod vedením profesorky Jodi Magnessové.
Cílem archeologických vykopávek Izraelského úřadu pro památky v Huqoku, financovaných Ministerstvem kulturního dědictví a ve spolupráci s Tsfat Academic College a KKL-JNF, je odhalit bohatou historii lokality a zároveň do jejího objevování zapojit mládež a nakonec lokalitu zpřístupnit veřejnosti. Systém úkrytů je jedním z důležitých míst, která budou v Galileji rozvíjena a která veřejnosti odhalí způsoby obrany židovského obyvatelstva v době povstání.
“Vykopávky v komplexu jsme proměnili v komunitní vykopávky v rámci vize IAA propojit veřejnost s jejím dědictvím,” říká Dr. Einat Ambar-Armon, ředitelka Archeologicko-vzdělávacího centra IAA v severním regionu. “Na vykopávkách se podílejí studenti škol, kteří studují problematiku Země izraelské a archeologie, studenti z Akademické koleje Tsfat, dobrovolníci z Klubu izraelských jeskyňářů, místní dobrovolníci, a dokonce i vojáci z jednotky podzemních operací Samur IDF, kteří zde využívají své dovednosti.”
“Komplex poskytuje pohled na těžké období židovského obyvatelstva v Huqoku a v Galileji vůbec,” říkají vedoucí vykopávek Uri Berger z IAA a profesor Yinon Shivtiel z akademické koleje v Tsfatu. “Příběh, který lokalita vypráví, je však také optimistickým příběhem starověkého židovského města, které dokázalo přežít historické útrapy.”
Dodávají, že “je to příběh obyvatel, kteří i po ztrátě svobody a po mnoha těžkých letech vzpour vyšli z úkrytového komplexu a založili prosperující vesnici s jednou z nejpozoruhodnějších synagog v oblasti”.
Objev systémů úkrytů může přispět k desítky let trvající debatě mezi badateli o tom, zda Bar Kochbova vzpoura zasáhla i Galileu, nebo zůstala v rámci Judska a centrálního Izraele. Berger a Šivtiel na základě různých nálezů datují vnitřní části úkrytového komplexu do dnů vypuknutí druhého povstání a zvažují možnost, že několik starověkých zařízení bylo poprvé použito během prvního povstání.
“Není jisté, že komplex sloužil k úkrytům a útěkům během Druhého povstání, ale zdá se, že byl k tomuto účelu připraven,” uvádějí. “Doufáme, že budoucí vykopávky nás přiblíží k odpovědi.”