ČSPI Izrael a svět Ze spolku

Zpravodaj ČSPI číslo 142

Česká společnost přátel Izraele Snímek-obrazovky-2024-03-18-080838-1170x653 Zpravodaj ČSPI číslo 142 ČSPI Izrael a svět Ze spolku

Celý zpravodaj najdete zde.

Slovo předsedy

Vážení a milí přátelé Izraele,

v tomto vydání našeho Zpravodaje se dozvíte ze dvou článků o konání významné celosvětové konference pořádané Nadací spojenců Izraele v Jeruzalémě od 3. do 5. března 2024. Od barbarského útoku na Izrael se tak velká mezinárodní konference zákonodárců v Izraeli nekonala.
Program setkání byl nabitý a možná, že některé ozvěny z této konference se dostanou i do dalšího čísla Zpravodaje. Nyní bych se chtěl soustředit na ty body, které z našeho pohledu byly klíčové. Vedle propojení organizace UNWRA s terorismem to byla otázka stěhování ambasád do Jeruzaléma. Této záležitosti se v neformálních hovorech věnoval současný ministr zahraničí Izrael Katz. Zcela naplno jí pak otevřel současný ministr energetiky Eli Cohen, který si s ministrem Katzem vyměnili funkce ministrů zahraničí (dle předchozí dohody) na přelomu tohoto roku. Vysloveně požádal o podporu v přesunu velvyslanectví a uvedl: „Jedním z našich cílů je přesunout co nejvíce ambasád do Jeruzaléma“ a odkázal na svá setkání se světovými lídry v této záležitosti. A na prvním místě, pokud se týká přesunu velvyslanectví, jmenoval Českou republiku.
 
Jak vypadá situace u nás v této záležitosti? Velice zajímavě.
 

  • Všichni jsme svědky, jak koalice i opozice svádí boje nad různými politickými tématy s velkou urputností. Ne tak je tomu v případě stěhování naší ambasády do Jeruzaléma. Převážná část koalice a celá opozice jsou právě v této otázce v názorové shodě.
  • Při hlasování 10.10.2023 všechny politické strany ve Sněmovně hlasovaly bez výjimky pro přesun naší ambasády do Jeruzaléma. Všech 162 přítomných poslanců a poslankyň!
  • Když v květnu 2019 před volbami kolovaly mezi politickými kluby ve Sněmovně a Senátu podpisové archy, tak se k přesunu podpisem kladně vyjádřilo 88 poslanců a senátorů. Dokonce při hlasování, které iniciovala paní poslankyně Jana Černochová hlasovalo pro přesun ambasády 9 (!) ze současných členů vlády. Výzvu podepsal současný předseda Senátu, a hlasovala pro ni i nynější předsedkyně Sněmovny. Takže spolu s předsedou vlády jsou to tři nejvyšší ústavní činitelé ze čtyřech.

 
Určitě bychom našli ještě řadu dalších důvodů, které hovoří pro toto vyjádření solidarity s naším strategickým partnerem Izraelem. Určitě by to pozdvihlo reputační kapitál České republiky, která je dlouhodobě i na mezinárodním fóru vnímána jako významný spojenec Izraele. Což se opět potvrdilo na výše zmíněné celosvětové konferenci.
 
Uvidíme jak naše politická reprezentace v této státnické zkoušce moudrosti a odvahy obstojí.
Budeme toho zúčastněnými svědky.
 
Dovolil bych si opakovat výzvu z minulého vydání našeho Zpravodaje směrem k Vám – naším ctěným členům a členkám. Máte-li trochu možnost organizujte besedy, přednášky a semináře o současném dění v Izraeli a o našem vztahu k této zemi, k tomuto lidu. Velice je to potřeba. Určitě Vám s řečníky pomůžeme.
 
Zdravím Vás srdečně
 

Karel Sedláček
Předseda ČSPI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *