ČSPI Izrael a svět Ze spolku

Zpravodaj ČSPI číslo 143

Česká společnost přátel Izraele Snímek-obrazovky-2024-04-24-112306-1170x504 Zpravodaj ČSPI číslo 143 ČSPI Izrael a svět Ze spolku

Celý zpravodaj najdete zde.

Slovo předsedy

Vážení a milí přátelé Izraele,
od minulé soboty se nacházíme opět v zásadně změněné situaci. Izrael byl brutálně napaden stovkami střel. Prakticky v přímém přenosu jsme se zatajeným dechem sledovali jak byly vypáleny drony z Íránu, aby vzdálenost 1500 km ulétly za několik hodin a načasovaně spolu dalšími íránskými raketami dopadly na Izrael. Byly zaměřeny na stovky míst vojensky významných či zcela civilních, včetně Jeruzaléma. Pak odstartovaly rakety s plochou dráhou letu a rakety balistické, které jsou obzvláště nebezpečné. Ty již  útočí z vesmíru, mimo zemskou atmosféru, a nesou stovky kilogramů výbušnin.Všechny obranné systémy Izraele, včetně systémů spojenců, byly použity a nastalo to, co statisticky téměř není možné: nikdo nebyl zabit, jediná zraněná dívka je v nemocničním ošetření. Ve vzduchu přitom letělo na Izrael 60 tun (!) smrtících výbušnin. Mnozí hovoří oprávněně o zázraku.
Je to vojenské vítězství? Spíše úspěch. Mimořádný, vynikající, ale pouze úspěch. Vítězství se totiž vyznačuje porážkou nepřítele. Skutečnou porážkou, nikoliv obranou před jeho hrozbou či před útokem. Jak v Gaze, tak v Íránu je vítězství možné pouze rozhodnou reakcí na útok protivníka. A zde začíná další veliký problém. Spojenci v obraně nejsou spojenci v následné protiakci Izraele. Jak by to vypadalo, kdyby spojenci v druhé světové válce si před Berlínem řekli: „Již jsme svoji převahu jasně ukázali, dosti bylo lidských obětí, Berlín dobývat nebudeme.“ Nebo David, kdyby po omráčení Goliáše zásahem do útočníkova čela, si řekl:
 „Je v bezvědomí, již není nebezpečný, dobojováno, jdu domů“ .
Právě s takovou situací se Izrael nyní potýká. Věřme, že i tuto krajně vypjatou situaci zvládne.  
Jak se tato situace odráží u nás, zde v Česku? Vláda a Sněmovna Parlamentu ČR je na straně Izraele. Proti tendenčním článkům a propalestinské petici se jasně zdvihla vlna odporu vyjádřená i veřejnými akcemi. 7. dubna na Václavském náměstí a Náměstí republiky a o týden později tradičním Pochodem dobré vůle, který již po dvacáté vyjadřuje veřejný odpor vůči antisemitismu.
Česká společnost přátel Izraele je aktivním činitelem ve vztahu k Izraeli v mnoha oblastech.
Tento náš vztah se měří skutečnými činy. Jedním z nich je i sbírka na podporu činnosti trauma-rehabilitačního centra v Izraeli, protože vnímáme jak hluboce je izraelská společnost  zasažená probíhající válkou. Zde může každý z nás pomoci. Vyzývám všechny naše členy
a členky, aby zvážili zda by i touto cestou mohli být Izraeli pomocí. Všechny informace najdete na linku:
https://www.znesnaze21.cz/sbirka/sbirka-na-podporu-cinnosti-trauma-rehabilitacniho-centra-v-izraeli
Činnost ČSPI chceme dále rozšiřovat. Nezůstat u dvou tradičních setkání na jaře a na podzim a četby našeho Zpravodaje. Byť jsou to důležitá setkání a významný komunikační prostředek. Plně si uvědomujeme, že největší poklad České společnosti přátel Izraele jste Vy, naši členové a členky, kteří bydlíte po celých Čechách, Moravě a ve Slezsku. Kde každý chodíme a setkáváme se s dalšími lidmi ve školách, úřadech, kdekoliv. Šiřme pravdu o Izraeli, o našich vztazích minulých i současných. O naší blízkosti k této, nyní tak těžce zkoušené a existenčně ohrožené zemi. Zvete si nás na přednášky a besedy. Máme řadu zkušených, odborně fundovaných řečníků. Rádi k Vám přijedeme a s propagací veřejných akcí pomůžeme.
 
 
Zdravím Vás všechny srdečně

Karel Sedláček
Předseda ČSPI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *