Izrael a svět Media Monitor

Generál, který věří ve vítězství ve válkách

Česká společnost přátel Izraele Snímek-obrazovky-2024-03-01-142835-720x780 Generál, který věří ve vítězství ve válkách Izrael a svět Media Monitor

Poslední dvě desetiletí byl Geršon Hacohen v nejvyšších řadách IDF sám, kdo upozorňoval na nebezpečí. Bohužel se ukázalo, že měl pravdu.

Přinášíme vám překlad článku ze serveru Tablet od Armin Rosen. Originál článku v angličtině najdete zde.

Čtyři a půl měsíce poté, co komando Hamásu obsadilo policejní stanici v centru Sderotu, z ní zbyla jen zaprášená spousta pokroucených armovacích prutů. Přestože městská policie zabila více než dva tucty teroristů, než sem 7. října pozdě ráno dorazily IDF, bylo zapotřebí více než tuctu tankových střel, aby se podařilo zničit přepadenou stanici, kde policisté bojovali s přesilou jednotek Hamas Nuchba v krvavé patové situaci. Izraelský tank nikdy předtím v boji nestřílel na izraelskou budovu na izraelském území.

Čerstvě namalovaná nástěnná malba vedle místa, kde stávala zbouraná stanice, připomíná tento bezprecedentní zlom v národní realitě židovského státu: Na pozadí děsivě barevné oblohy je zobrazen tank bombardující budovu. Nad výjevem se vznáší numinózní obraz otevřeného svitku Tóry, který připomíná znesvěcené štěstí svátku, o němž se bojovalo. V den mé návštěvy, začátkem tohoto měsíce, byla jedna americká rodina na prohlídce, metr od skupiny několika desítek uniformovaných policistů, kteří byli také na jakési organizované návštěvě nejnovější národní svatyně svých sil. 11. února informoval deník Times of Israel, že trosky ze stanice, která byla 8. října ráno srovnána se zemí, byly vysypány v přírodní rezervaci severně od města.

Má být bitva u Sderotu kanonizována nebo pohřbena? Není překvapivé, že odpovědi, jak je vyjadřuje současnost, jsou tak bizarně nesourodé. Jedním z hlavních rysů války, která začala 7. října, je její přetrvávající nejasnost. Izrael může být na pokraji porážky Hamásu v Gaze – anebo ho může dělit několik týdnů od prudkého strategického neúspěchu v podobě amerického uznání palestinského státu. Demobilizace záložníků a nově oznámený vládní harmonogram pro znovuosídlení pohraniční oblasti Gazy sice částečně zmírnily pocit aktivního stavu nouze, ale na obzoru se rýsuje ještě horší krize v podobě potenciální války s Hizballáhem, hrozby, která dosud zabránila 60 000 vysídleným Izraelců v návratu do jejich domovů na severu země.

Měsíce poté, co Hamás zničil třicet let starou iluzi ustálené národní existence a zdiskreditoval většinu těch, kteří byli zodpovědní za její teorii a realizaci, panuje celospolečenská shoda o nutnosti porazit Hamás a mlha nad téměř vším ostatním. Zůstalo poměrně málo vysoce postavených Izraelců, kteří se ukázali jako kvalifikovaní k tomu, aby prohlédli skrz tuto bažinu. Z těch několika zbývajících bývalých generálů, ministrů vlády a šéfů agentur, kterým ještě stojí za to naslouchat, téměř nikdo nezastával tak vysokou pozici v bezpečnostním aparátu jako generálmajor (v záloze) Geršon Hacohen.

V roce 2000, kdy byl Hacohen šéfem oddělení výcviku a doktrín generálního štábu IDF, byl požádán, aby vypracoval dokument o tom, jak by se Izrael mohl bránit bez kontroly nad údolím Jordánu, které mělo být podle mírových plánů postoupeno budoucímu palestinskému státu, což premiér Ehud Barak, téměř celé nejvyšší vedení IDF a další izraelští představitelé nepovažovali za nezodpovědné. “Můj dokument byl velmi stručný: Je to jako chtít po pilotovi F-15, aby se prostě vznesl bez motoru,” vzpomínal. “V žádném případě.”

V letech před svým odchodem z aktivní služby v polovině roku 2000 se Hacohen, který byl také velitelem izraelské vysoké školy národní obrany, stal jedním z nejsilnějších a nejvýše postavených interních disidentů IDF. Hacohen, kterému je nyní 69 let, mi tvrdil, že byl jediným generálem v aktivní službě, který přesně varoval před pravděpodobnými bezpečnostními důsledky stažení z Gazy v roce 2005, operace, kterou tehdy řídil.

Během válečné hry v dubnu 2005, čtyři měsíce před stažením, generální štáb IDF simuloval scénář, v němž teroristé v pobřežním pásmu odpalovali rakety na Ašdod, Sderot a Aškelon. Hacohenova rada uprostřed cvičení zněla: “Řekněte premiérovi Arielu Šaronovi, že nemáme plnohodnotný způsob odvety, protože nebudeme smět každý týden překročit hranici, nebudeme smět vypálit dělostřelectvo na uprchlický tábor s 50 000 obyvateli, budeme zabíjet nezúčastněné lidi … proto mu řekněte, že to, co se stane, bude katastrofa a nebudeme mít dobrý způsob odvety.” Po vyslovení tohoto hodnocení Hacohen řekl, že byl varován náčelníkem generálního štábu Moše Ja’alonem, “že mluvím politicky. Řekl jsem mu: ‘Jsem tady jediný, kdo mluví profesionálně’.”

Hacohen dostal měsíční lhůtu na odstranění 9 000 zbývajících izraelských civilistů z Gazy a tuto práci dokončil za pouhé dva týdny. “Proč se mi to podařilo?” zeptal se. “Protože jsem přesvědčil vůdce osadníků, aby se ke mně přidali, aby pochopili, že musí bojovat, ale ne až do fatálního konce, protože tím ztratí tu legitimitu, kterou potřebovali pro hlavní bitvu o Judsko a Samaří.” Při realizaci stahování nezemřel žádný voják, osadnické hnutí si zachovalo důvěryhodnost v izraelské společnosti a dramaticky posílilo a k žádnému následnému jednostrannému stažení Izraele ze Západního břehu nedošlo.

Hacohen působí v organizaci Bitchonistim, která sdružuje více než 20 000 bývalých bezpečnostních a obranných úředníků, kteří jsou proti jakýmkoli příliš riskantním ústupkům nepřátelům Izraele, především Palestincům. V roce 2022 tato organizace předložila podrobné bezpečnostní hodnocení, v němž obhajovala strategickou nutnost násilného odzbrojení pásma Gazy. Yoav Gallant, současný ministr obrany, se zúčastnil slavnostního představení dokumentu – generál ve výslužbě Amir Avivi, zakladatel Bitchonistimu, úzce spolupracoval s Gallantem i Hacohenem, když byl v armádě. Členové Bitchonistimu jsou vnímáni, ať už spravedlivě, či nespravedlivě, jako lidé s přístupem k současné vládě, která v průběhu války neformálně využívala jejich rad.

Izrael je zemí, kde bývalí generálové, včetně těch nenápadně vlivných, nemají žádnou zvláštní auru – ve válečném a židovsky laděném rovnostářství izraelské společnosti si bývalého příslušníka generálního štábu můžete splést s profesorem, zemědělcem nebo řidičem autobusu. Hacohen se dokonce liší od typického způsobu života bývalých izraelských představitelů. Mluví hypnoticky pomalou, vyrovnanou a vysoko posazenou angličtinou a tento vřetenovitý důstojník ve výslužbě často vypadá a zní jako básník nebo pouštní poustevník, který jen náhodou velel mužům v boji více než 40 let. Setkal jsem se s ním pozdě večer ve čtvrtek v Tel Avivu v polovině února ve většinou opuštěné kavárně poblíž sídla ministerstva obrany. Několik hodin předtím protestující zablokovali dopravu před ministerstvem a požadovali nové volby a okamžitou dohodu o propuštění rukojmích, přestože žádná reálná nabídka neexistuje. Demonstrace byla jedinou do očí bijící kapsou nenormálnosti ve městě: Můj hotel v Ramat Ganu byl plný Izraelců, kteří mířili na koncert do nedaleké arény Menora Mivtachim.

“Tel Aviv byl na začátku války prázdný jako mrtvé město. Trvalo nějakou dobu, než se vzkřísilo. To, co vidíte nyní, je zázrak,” řekl Hacohen. Byl tím zázrakem výkon IDF v Gaze? Troufl jsem si to odhadnout, vzhledem k tomu, že armáda pomalu postupuje k plné kontrole území a raketová palba z Pásma již několik týdnů město neohrožuje. “Ne,” odpověděl, “je to díky síle života.”

Vydržet byť jen zdánlivě normální existenci ve válečném Tel Avivu byl podle bývalého vojáka křehký zázrak, a to nejen kvůli raketám dlouhého doletu, které na město namířil Hizballáh. “Nápad prezidenta Bidena vybudovat palestinský stát je pro existenci Izraele mnohem vážnější hrozbou než íránská jaderná bomba – rozhodně,” řekl. “A pokud Izrael nebude proti této myšlence bojovat, jen tím otevíráme dveře k fatálnímu konci Izraele.”

Hacohenovy myšlenky mohou znít nepřiměřeně alarmisticky. Na druhou stranu, jen málo vojenských profesionálů předvídalo současnou noční můru v předvečer stažení z Gazy a mnoho seriózních izraelských bezpečnostních odborníků si myslelo, že operace Strážce hradeb byla ještě před pár lety převratným vítězstvím, které ukázalo technologickou převahu Izraele a jeho schopnost diktovat svým nepřátelům. “Skutečnost, že Tel Aviv je stále plný života, je způsobena tím, že kontrolujeme Judsko a Samaří,” řekl Hacohen. Ztráta této kontroly by Izrael přivedla k hrozivé existenční krizi.

Hacohen pak rychle přešel k větší otázce, proč tato země vůbec musí existovat. Bezpečnost je nutnou podmínkou života kdekoli, řekl, ale to není smyslem toho, aby Židé byli v zemi Izrael svrchovaní. “Pokud si americká administrativa myslí, že jsme tu jen kvůli bezpečnosti, jak nám neustále tvrdí, vždycky jim říkám, že náš příběh není o bezpečnosti. Pokud jsou všechny naše obavy jen o bezpečnost, proč ji nehledat v New Jersey? Co je tam špatného? Proč tu bojovat více než 100 let jen za bezpečnost, které stále není dosaženo? Bezpečnost je pouze prostředkem k dosažení jiného cíle. Hlavním cílem je vykoupení … Tel Aviv bez toho, aby byl branou do Jeruzaléma, není ničím jiným než Brooklynem u Středozemního moře.”

“Takhle jsem mluvil vždycky, když jsem byl v armádě,” řekl Hacohen. Náboženský rejstřík byl kdysi běžnou součástí světonázoru a slovníku izraelských vojenských osobností, které jsou dnes považovány za ikony vyhaslé éry nadějného sekulárního liberalismu v zemi: “Tak mluvil Moše Dajan. Takto mluvil i Jicchak Rabin,” řekl Hacohen. Postupem času tento vzájemně se posilující pocit nebezpečí a cílevědomosti v Izraeli slábl, i když základní reálie země se vlastně nezměnily. Podle Hacohena elita země ztratila ze zřetele kontinuitu izraelského stavu, povahu války a souvislost mezi válkou a národním přežitím, což byl masový klam, který Hamás děsivým způsobem rozbil.

Hacohen začal svou kariéru v armádě na počátku 70. let a byl jedním z vojáků, kteří během jomkipurské války překročili Suezský průplav. Jednoho dne v roce 1977 jako velitel roty podél frontové linie na Golanských výšinách naložil tucet tanků na plošinové nákladní automobily, aby je poslal na nedaleké cvičení ostré střelby. Generál Rafael Eitan, který se měl brzy stát náčelníkem generálního štábu IDF, byl zrovna po ruce a náhle nařídil jiný druh cvičení: Hacohen si měl představit, že Syřané útočí přes linii kontroly, a to právě v této vteřině, což znamenalo, že musí tanky dostat z návěsů tak rychle, jak je to v lidských silách. “Udělal to proto, aby zdůraznil, že nepřítel přichází překvapeně: Hacohen řekl: “Všechno se může stát ve zcela určitě špatném okamžiku, nečekaně,” řekl.

“Základním principem obrany je, že v terénu nejste závislí na pohotovosti,” pokračoval. “Je součástí vojenské profese velitele udržovat rituál pohotovosti.”

Rituál zanikl spolu s kulturou a myšlením, které umožnily jeho existenci. Dokonce i teď, několik měsíců po 7. říjnu, je možné si namlouvat, že Eitanovo rychlé přezkoušení na Golanech patřilo do jiné éry válečnictví. Je dost pravdou, že syrská armáda konce 70. let, ať už měla nesčetné chyby, byla alespoň uniformovanou pravidelnou armádou s doktrínou založenou na skutečném boji a smyslem pro čest, který ji nutil postavit se a bojovat proti jiným vojákům. Naproti tomu 7. října komando Hamásu uteklo z aktivní konfrontace s ozbrojenými Izraelci, aby maximalizovalo počet mrtvých izraelských civilistů, a taktika skupiny v Gaze je založena na obětování co největšího počtu palestinských civilistů při úplném vyhnutí se boji. Pokud je však dávno minulá syrská armáda jiným typem protivníka než dnešní Hamás, vyžaduje podobně vynalézavý a široce založený přístup k vojenskému velení, aby bylo možné jasně vidět každého nepřítele. Hacohen se domnívá, že tato mentalita se v IDF téměř vytratila.

Podle Hacohena armáda ztratila institucionální paměť o tom, co to skutečně znamená “účastnit se velké války”, což IDF nedělaly od izraelské invaze do Libanonu v roce 1982. Časem, řekl Hacohen, “většina velitelů neměla takovou zkušenost s válčením”. Konec studené války oklamal přední světové vojáky, že generálové už nemusí přemýšlet a ani se tolik starat o perspektivu velkého boje pro vojenské velení a že války budou od nynějška malé a zvládnutelné – jak Hacohen poznamenal, dokonce i zarytě nesentimentální Vladimir Putin byl přesvědčen, že hrstka speciálních jednotek může dobýt Ukrajinu za pár dní.

Česká společnost přátel Izraele 268f2f1051597a2db24e319db38257511aea8a0d-2500x1648 Generál, který věří ve vítězství ve válkách Izrael a svět Media Monitor

Hacohen (vpravo) hovoří s osadníkem během stahování z Gazy, 2005

V době po skončení studené války, v době dohod z Osla, míru s Jordánskem a téměř mírových vztahů se Sýrií byl izraelský establishment přesvědčen, že země vybojovala svou poslední existenční bitvu. Nastupující generace generálů IDF byli lidé, kteří se zdáli být vhodní pro menší, omezenější konflikty s nižšími sázkami v posthistorickém světě. “Ti, kteří byli povýšeni, přišli ze speciálních jednotek,” řekl Hacohen. “Nemohou rozumět válečnictví stejně jako velmi vynikající mozkový chirurg nemůže rozumět [všeobecné] medicíně.”

Podle Hacohena rostoucí institucionální neduh v IDF podpořilo přesvědčení, že masově manévrová válka je přežitkem z vojenských učebnic z minulosti a že dovednosti spojené s vedením takových konfliktů již nemají žádný význam. Strategický komplex země, která se pilně připravovala na mír s Jásirem Arafatem, vytvářel sebenaplňující výmluvy, proč se armáda musí odklonit od drsné činnosti v rozsáhlých konfliktech. Povolání generála IDF se změnilo z existenční války na “palebnou převahu pomocí vyčkávání”, jak vysvětloval Hacohen – myšlenka, že s nepřáteli lze bojovat na dálku prostřednictvím specializovaných jednotek, letecké síly a technologické převahy. To bylo výhodné vzhledem k tomu, že to byly oblasti, v nichž Izrael již vynikal a které byly klíčové pro nově nabytou ekonomickou prosperitu země.

Uchazeči o vysoké hodnosti v IDF nebyli ceněni pro svou schopnost kreativního myšlení nebo vítězství – vítězství je v nové době chirurgických operací ve službách míru zastaralý pojem – ale pro to, aby byli dobrými organizačními funkcionáři. S tím, jak se samotná válka beznadějně abstrahovala, se Izraelci odpovědní za její teorii a praxi odcizovali své základní občanské funkci, kterou je příprava na nemyslitelné, na život na pokraji národního zániku, aby civilní život mohl být co nejspořádanější a nejproduktivnější. Hacohen uvedl, že podle jeho zkušeností, když dostali možnost studovat ve Spojených státech, většina izraelských generálů v aktivní službě si vybrala studium průmyslového managementu na Národní obranné univerzitě ve Washingtonu, a nikoliv polní velení na Válečné škole americké armády v Pensylvánii. Dokonce i náčelníci generálních štábů, řekl Hacohen, považovali tyto pobyty ve Washingtonu za příležitost pro důstojníky, aby se vzdělávali pro svou kariéru po skončení vojenské služby.

“Válka je říše nejistoty,” řekl Hacohen. “Je to rozhodně jiná profese. Většina generálů se k válečnému povolání vůbec nehodí. Nejsou dostatečně vzdělaní a vlastně ani v Izraeli nemají generálové válčení rádi. Nemají rádi svou profesi. Neučí se o něm – neučí se dostatečně.”

Místo toho se podle něj učí “kecat, řídit, studovat Wexnerův program na Harvardu – umět slušně mluvit”.

Začátkem tohoto měsíce jsem byl v Izraeli v rámci zjišťovací mise pořádané filadelfským Blízkovýchodním fórem – s Hacohenem jsem se setkal večer po skončení programu. Hned na začátku cesty jsme si udělali živou představu o tom, čeho Hamás dosáhl v rámci strategických slepých míst doktríny IDF o vyčkávání, které podle Hacohena začali islamisté čelit v polovině roku 2000 tím, že nad ulicemi Chán Júnisu vyvěsili plachty, čímž vytvořili velmi účinný a levný štít proti izraelským pozorovacím letounům.

Skupina si prohlédla výstavu zbraní, které byly nedávno nalezeny v tunelech v Gaze. Desítky kovových válců zakončených plochými kužely byly protitankové miny; široká plastová trubka připojená k rozbušce připomínající hadici byla tunelová bomba, zabetonovaná na hranici mezi podzemní chodbou a ulicí nad ní. Byly tam i protipěchotní miny ve tvaru frisbee a také výbušný kovový rám používaný k prorážení oplocení. Hamás přišel na to, že s malou šikovnou úpravou lze jako nosič pásu TNT použít zahradnickou hadici. Všechna tato zařízení byla vyrobena v Gaze, kde Hamás vyvinul schopnost, kterou si palestinský stát neumí představit ani v těch nejvelkorysejších výsledcích o dvou státech: domácí vojenský průmysl, který dokáže vybavit rozsáhlou armádu pro taktická a dokonce strategická vítězství nad izraelským nepřítelem prostřednictvím masové výroby “improvizovaných” zbraní.

Podle Hacohena je strategie Hamásu založena na “popírání převahy”, což strategicky, i když ne takticky, připomíná egyptskou strategii popírání v roce 1973, kdy protitankové a protiletadlové střely sovětské výroby zastavily izraelskou obrněnou a leteckou sílu při postupu egyptské armády přes Suezský průplav. V dnešním světě lze překonat mnohem větší rozdíly ve vojenské síle, i když ještě jednoduššími prostředky. Protivník již nepotřebuje ani jedinou válečnou loď, aby úspěšně bojoval s námořnictvem Spojených států – stačí mu rakety země-moře čínské, ruské nebo íránské výroby, jako mají Hútíové v Jemenu, které mohou zhroutit výhody námořnictva nad mnohem menšími silami, přinejmenším v kontextu současné americké námořní doktríny vedení války v Rudém moři. Podobně hrozí, že se velká část komparativních výhod IDF proti Hamásu vypaří, pokud budou bojovat za podmínek islamistů – na velikosti nebo sofistikovanosti invazních sil nemusí záležet, pokud Hamás dokáže zpomalit postup IDF a udržet se v podzemí dostatečně dlouho na to, aby USA nebo mezinárodní společenství nařídily zastavení jakékoli izraelské operace.

“Hamás, Hizballáh a další milice jsou postmoderní vojenské organizace,” vysvětlil Hacohen. “Nepotřebují letectvo, námořnictvo ani dělostřelectvo, a přesto představují obrovskou strategickou hrozbu.”

To, co potřebovali, bylo vystaveno pro naši skupinu: Sériově vyráběné jednoduché výbušniny, severokorejské granátomety, místně vyráběné rakety, íránské drony dlouhé jen několik metrů. Dostali jsme naštěstí vzácnou a psychicky otřesnou příležitost prakticky si prohlédnout skutečný sebevražedný pás, s výbušninami podobnými ledovým balíčkům, obalenými plastem, který je izoluje od dusné atmosféry gazanského tunelu. Vesta měla dvě barevně odlišené odjišťovací zástrčky připojené k pětivoltové baterii a dvojici stejných zelených tlačítek zasazených do černých obdélníkových držáků, což byla redundance pro případ, že by jeden z mechanismů selhal. Stisknutí kteréhokoli z těchto tlačítek je vyvrcholením celého života. Stejně tak rozhodnutí státního útvaru Hamás zahájit sebedestruktivní, genocidní válku proti Izraeli naplnilo zamýšlený konečný výsledek objektivně nejsvobodnějšího a nejpokročilejšího projektu národní autonomie palestinského lidu. Vesta, stejně jako 7. říjen, byla způsobem, jakým nepřítel co nejhlasitěji vyhlásil svůj základní světonázor.

Hacohen nevěří v mír s Palestinci, ale nemyslí si, že by samotné násilí mohlo vyřešit strategická dilemata Izraele. Dva dny předtím, než jsem se s ním setkal, byla skupina MEF na severu Izraele a dalekohledem pozorovala děsivé ticho obcí, které se od začátku října staly městy duchů. Pouhým okem bylo možné spatřit bílou budovu na vzdáleném hřebeni, stanoviště OSN 80 metrů uvnitř libanonského území, kde Hizballáh v dubnu 2023 uspořádal vojenskou demonstraci. Evakuace 60 000 Izraelců ze 43 měst v okruhu 5 kilometrů od hranice vytvořila zónu volné palby pro šíitské džihádisty, kteří od října vyhodili do povětří přes 500 izraelských domů a předtím v Kirjat Šmoně těžce zranili patnáctiletého mladíka. Bez izraelské invaze do jižního Libanonu se zdálo nepravděpodobné, že by se Íránem podporovaní bojovníci stáhli k řece Litani, což je jejich nejvzdálenější povolená pozice podle bezcenné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která ukončila válku v Libanonu v roce 2006.

Hacohen si nemyslí, že taková invaze bude snadná. “Především je to hornatá oblast,” řekl. “Musíme se poučit od spojeneckých sil, Spojených států a Britů při jejich pochodu pod Pattonovým velením ze Sicílie do Monte Casina. Trvalo jim to příliš dlouho. … Němcům se je podařilo na devět měsíců zastavit až v Monte Casinu.” Jižní Libanon “je země, velmi specifická infrastruktura a terén dávající všechny podmínky pro to, aby se malá armáda mohla postavit obrovské armádě,” řekl.

I kdyby byl Hizballáh zahnán zpět k řece Litani, Hacohen se domnívá, že by nad severním Izraelem ani nad žádnou jinou částí země pravděpodobně nenastal mír, protože velká část židovského státu by byla stále v dosahu přežívajícího arzenálu Hizballáhu. “Záměrně se staví tak, aby mohli bojovat i při ztrátě té jižní části Libanonu. Mají hloubku,” varoval Hacohen. Hizballáh by byl schopen ostřelovat střed Izraele, i kdyby se IDF dostaly až do Bejrútu. “Myšlenka, že [Hizballáh] může pokračovat ve válce, i když je na bojišti poražen, je jednou z [věcí], které vysvětlují rozdíl mezi válkou v roce 1967 a nyní,” řekl.

Byla tu ještě jedna zásadní komplikace: Libanonská armáda je stejně jako bezpečnostní síly Palestinské samosprávy projektem Spojených států, což znamená, že nejbližší spojenec Izraele nyní podporuje dvě regionální vojenské síly, které považují za svého hlavního nepřítele Izrael a poskytují praktickou podporu a politické krytí teroristickým milicím podporovaným Íránem. “Musíme si přiznat, že pro Izrael to znamená obrovské strategické rozpaky,” řekl Hacohen.

“Prvním řešením je uvědomit si toto dilema,” vysvětlil. Cesta z této šlamastyky může zahrnovat opatrnou diplomacii s USA, chytré válečné plánování a vysoký národní práh pro chaos – především to znamená připravit izraelskou veřejnost na druhou bezprecedentní národní krizi během šesti měsíců.

Pokud je Hacohen v něčem optimistický, pak jsou to samotní Izraelci, kteří se po 7. říjnu “rozhodli bojovat za čest židovského národa”. Hacohen, který říká, že má 50 rodinných příslušníků v aktivní službě v IDF, připisuje úspěchy armády v Gaze spíše řadovým vojákům než jejich velitelům. IDF se po tři desetiletí vyhýbaly masovým bojům tváří v tvář. Její vojáci nyní zlikvidovali tři čtvrtiny brigád Hamásu a pronásledovali jeho teroristy stovkami kilometrů stísněných a nastražených tunelů, aniž by došlo k poklesu morálky.

Hacohen použil nepravděpodobný příklad, aby ilustroval, jak tento boj o přežití může změnit Izrael. Během druhé světové války se film Marlene Dietrichové “Lili Marleen” stal oblíbeným jak u spojeneckých vojáků, tak u vojáků Osy. Dietrichová, která, jak poznamenal Hacohen, vystoupila v Izraeli v roce 1960, věděla, že je posledním ženským hlasem, který kdy uslyší tisíce mladých mužů. Vzhledem k jejímu významu pro nejsmrtonosnější událost v dějinách lidstva se poválečná kariéra v Hollywoodu ukázala být pro Dietrichovou neuspokojivou, a tak si otevřela klub, do kterého se sjížděli veteráni z celé Ameriky. Německá herečka si stejně jako vojáci, kteří ji slyšeli v rádiu a kteří si ji nyní přišli poslechnout osobně, uvědomila, že válka byla víc než jen epizoda a že se stala určujícím aspektem její vlastní identity.

Pointa příběhu Dietrichové spočívá v tom, že “pokud jste skutečný válečník, skutečný generál, účastníte se války, která se téměř podobá válce o nezávislost, je to prostě vrchol vašeho života,” řekl Hacohen téměř zamyšleně. “Je těžké respektovat cokoliv jiného v životě děláte poté, co se vám stalo v té obrovské výzvě, kterou jste překonali.”

Od 7. října bojovaly v takové válce za národní existenci statisíce Izraelců. To, jak chápou, za co a proč bojovali, může rozhodnout o budoucnosti země stejně jako jakákoli geopolitická událost. Na pozadí někdy mlhavého horizontu oficiálních neúspěchů a hrozícího konfliktu je síla izraelského lidu možná tou nejdůležitější zbývající neznámou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *