Tiskové zprávy Zpravodajství

Nelze srovnávat nesrovnatelné

Česká společnost přátel Izraele HL0BNtV Nelze srovnávat nesrovnatelné Tiskové zprávy Zpravodajství

Prohlášení České pobočky Židovského národního fondu (KKL), České společnosti přátel Izraele a B’nai B’rith 

Článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“, pod nějž se podepsali tři čeští ministři zahraničí, a který vyšel v Právu v sobotu, má další pokračování. Na serveru Novinky.cz  pokračuje ministr kultury Lubomír Zaorálek v argumentaci, která naopak ještě přilévá olej do ohně rozbouřené diskuse.

V tomto článku ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek mimo jiné přirovnal Palestince k Čechům, které v minulosti zabrali Němci a dále řekl: „ Je naší povinností zastat se Palestinců, pokud jim hrozí podobný osud, který stíhal opakovaně Československo ve dvacátém století.“

Považujeme za krajně nepřípustné a nepřijatelné, aby ministr kultury České republiky přirovnával nacistické Německo a jeho okupaci Československa k chování Izraele vůči Palestincům. Takový výrok navíc hrubě uráží památku na třistatisíc umučených židovských obětí německých okupantů. Vůči Izraeli, jako židovskému státu, je mimořádně necitlivý.

Je také s podivem, že vzdělaný diplomat srovnává nacistickou okupaci s preventivní vojenskou operací židovského státu v roce 1967, která – jakkoli je problematická – zamezila další eskalaci konfliktu. Ani okupace vojsky Varšavské smlouvy z r. 1968 takto neobstojí, protože se jednalo o agresi cizí mocnosti, která zvrátila vnitropolitický demokratický vývoj v naší zemi. O to přece v případě Palestinců vůbec nejde. Nejde tedy jen o hrubé zkreslování historie ale i o používání prvoplánových a ve své podstatě lživých historizujících paralel.

Jakkoli se autoři prvního článku již předem ohradili z nařčení, že se nejedná o antisemitismus, je třeba konstatovat, že tomu tak je. Tento přístup totiž jasně démonizuje Stát Izrael a splňuje tak jedno ze tří kritérií, podle kterého lze jasně rozlišit legitimní kritiku Izraele od antisemitismu, což je mimochodem zakotveno právě v Definici antisemitismu, přijaté oběma komorami českého parlamentu.

Je smutné, že se do této roviny dostal ministr kultury České republiky a bývalý ministr zahraničních věcí a také dlouholetý poslanec České republiky. Je to pro nás hlubokým zklamáním.

JUDr. Michal Pacovský
Prezident České pobočky Židovského národního fondu (KKL)

Ing. Karel Sedláček
Místopředseda České společnosti přátel Izraele

JUDr. Tomáš Kraus
Prezident B’nai B’rith

V Praze dne 26. 5. 2020

One Response

  1. Argumentace pana Zaorálka je rozhodně v rozporu se zahraniční politikou ČR. Měl by zváźit svou rezignaci na členství ve vládě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *