Izrael a svět Zpravodajství

Arab chycen při zakládání buňky ISIS v Izraeli

Česká společnost přátel Izraele Israel-vs-ISIS-1170x587 Arab chycen při zakládání buňky ISIS v Izraeli Izrael a svět Zpravodajství

Izraelské protiteroristické jednotky v lednu zatkli Anase Haje Yehiye (35), arabského občana Izraele za podezření ze spolupráce s teroristickou organizací ISIS.

Byl zatčen na základě několika informacím nasvědčujícím spolupráci s ISIS, konkrétně pomoc při zlepšování budoucích teroristických útoků v Izraeli.

Během jeho výsledku Shin Betem se potvrdilo, že byl opravdu v kontaktu s členy ISIS a sděloval jim znalosti o výrobě výbušnin. Přísahal loajálnost k Abovi Bakrovi al-Baghdadimu, vůdci ISIS, také uvažoval i o cestě do Sýrie, aby mohl bojovat po straně ISIS.

Také se při výslechu zjistilo, že měl v plánu založit na území Izraele teroristickou buňku ISIS, která by měla za úkol útočit na Izrael a jeho občany a nábor nových rekrutů. Dostal také od teroristů za úkol napadnout autobus v Tel Avivu plný Izraelských vojáků, ale plán nikdy neuskutečnil.

Také bylo odhaleno, že byl Haj členem online skupiny teroristů, ve které byli i jiní členové ISIS. V této skupině šířil návody na konstruování podomácku vyráběných výbušnin nebo také videa, jak dostat do dané výbušniny jed. Dokonce sdílel i různé videa, jak připravovat vysoce toxické látky, včetně plynu Sarin.

Při prohlídce jeho domu byly nalezeny látky sloužící k výrobě výbušnin, nebo také kniha od ISIS: “Detailní Příručka pro Džihádisty.“

Izrael odhaduje, že během posledních dvou let se podobně jako Haj připojilo k ISIS kolem 50 dalších Izraelských Arabů. Největší strach Izraelců je o Araby vracející se ze Sýrie, kteří by využili své znalosti k založení teroristických buněk po celém Izraeli, které by ohrozili bezpečnost země a jejích občanů.


Foto: 21stcenturywire.com

Tento článek vyjde také ve zpravodaji ČSPI ve dvojčíslí 101 a 102

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *