Izrael a svět Zpravodajství

Izrael a Trumpova válka s Coronavirem

Česká společnost přátel Izraele trump_and_netanyahu-1170x675 Izrael a Trumpova válka s Coronavirem Izrael a svět Zpravodajství

Prezidentství Donalda Trumpa mělo značný vliv na jednání mezi předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem a předsedou strany Modrá a bílá Benny Gantzem. Po několik týdnů byl hlavním kamenem úrazu, který zdržoval dohodu o vládní jednotě, Gantzův pokus o oddálení nebo blokování Trumpovy dohody století, která zdůrazňuje implementaci izraelského práva na části Judeje a Samaří.

Gantz argumentoval, že neexistuje žádný důvod ke spěchu uprostřed pandemie coronavirů. Izrael by měl počkat šest měsíců, dokud nebezpečí nezmizí, a pak rozhodnout jak postupovat. 

Netanyahu odmítl Gantzovu pozici. Trval na tom, aby Izrael uplatnil své zákony v údolí Jordánu, severní části Mrtvého moře a u izraelské komunity v Judeji a Samaří jakmile společný mapovací výbor USA a Izraele dokončí svou práci. Aby se tak nejpozději na začátku července schválil zákon uplatňující izraelské právo na tyto oblasti. 

Nicméně uprostřed coronavírové pandemie hlavní problémy šly stranou. V Izraeli si nikdo nepamatuje, že Netanjahuův trestní proces měl začít před dvěma týdny. V Americe si téměř nikdo nevšiml, že Wisconsin uspořádal v úterý demokratické prezidentské primárky mezi bývalým viceprezidentem Joe Bidenem a socialistickým senátorem Berniem Sandersem. Sandersovo rozhodnutí odstoupit od závodu po jeho porážce ve Wisconsinu by bylo před měsícem příběhem týdne. Ale v této době a situaci to málokoho zajímá.

Přestože je Biden vítězem primárek, není ideálním kandidátem. 77letý kariérní politik má často přebrepty. Například v rozhovoru s nejpřátelštějšími tazateli na MSNBC minulý týden Biden označil Wuhan v Číně za Luhan a národní řetězec lékáren CVS přejmenoval na CVC. Dokonce i sympatizující komentátoři jsou nuceni si klást otázky týkající se jeho duševní zdatnosti pro prezidentský úřad.


Rozšíření pandemie napříč Spojenými státy změnilo politickou scénu. Dokud nevypukla pandemie, americká ekonomika prosperovala a Trump sklízel výhody rekordní zaměstnanosti, prosperujícího akciového trhu a optimistických ekonomických prognóz. Jeho volební shromáždění přitahovala desítky tisíc příznivců, ať už se odehrála v Jižní Karolíně nebo v Kalifornii. 
Pak dorazil koronavirus, který znemožnil shromážďování. 
Problém je také v tom, že samotní vědečtí odborníci činili v nedávné minulosti velmi problematické závěry. Dr. Anthony Fauci, vedoucí Národního ústavu pro alergické a infekční nemoci a člen Trampovy pracovní skupiny pro koronaviry, řekl v lednu, že virus není pro USA významnou hrozbou. V současné době Fauci a jeho odborní kolegové ve federálním aparátu snižují potenciál léků, které, zdá se, že fungují při léčbě viru.

Například Fauci údajně nesouhlasí s doporučením použití kombinací léčiv včetně hydroxychlorochinu, které přinesly pozitivní výsledky pacientům s coronaviry po celém světě. Údajně tvrdí, že léky, které byly vyvinuty k léčbě jiných onemocnění, nebyly testovány tak přísně, jako jsou léky obecně testovány před použitím pro nové účely.

Podobně, navzdory skutečnosti, že USA mají schopnost provádět 500 000 testů na coronaviry denně, minulý týden jich bylo denně prováděno pouze 100 000, protože Správa potravin a léčiv nedovolí používat testy vyrobené soukromými firmami.

Několik demokratických guvernérů používá pandemii jako prostředek k získání politických bodů proti Trumpovi. Cuomo například opakovaně obvinil Trumpa z odpovědnosti za nedostatek lékařských ochranných prostředků a respirátorů v New Yorku. A to navzdory skutečnosti, že federální vláda nasměrovala obrovské množství těchto dodávek do New Yorku a New Persey.

29. ledna, na radu mnoha lékařských odborníků, včetně Světové zdravotnické organizace, Trump zastavil letecký provoz z Číny do USA

Cuomo, House Speaker Nancy Pelosi, Biden a média napadli tento krok jako rasistický. Cuomo, který požadoval, aby brány Ameriky zůstaly otevřené pro čínské cestovatele, nyní obviňuje Trumpa, že ignoroval a bagatelizoval hrozbu, kterou coronavírus představuje pro USA. Ve snaze přepsat historii posledních dvou měsíců Cuomo a jeho kolegové z řad demokratických politiků jsou bohatě podporováni médii. 
Zatímco Demokraté a média dělají všechno možné, aby chránili Čínu před kritikou, zjistilo se, že čínské chování bylo mnohem hrozivější, než dokonce tvrdili jeho kritici.

Je všeobecně známo, že čínský režim čekal dva měsíce, než řekl světu, že virus se přenáší mezi lidmi a je mimořádně infekční. Tento týden New York Post informoval, že zatímco čínský režim uspal svět ke spokojenosti, od konce ledna do konce února zakázal zahraničním lékařským dodavatelským společnostem s výrobními závody v Číně, aby vyvážely své zdravotnické vybavení. Například čínští představitelé zakázali americké firmě 3M exportovat ochranné vybavení do USA. Čína si pro sebe zabavila veškeré vybavení a výrobky potřebné pro boj s coronavirem.

Ještě horší je, podle administrativních úředníků, kteří to uvedli v the New York Post, že od konce ledna do konce února, Číňané nakoupili lékařské ochranné pomůcky za 1,2 miliardy dolarů. To zahrnovalo dvě miliardy masek a více než 25 milionů ochranných obleků.

Jinými slovy, zatímco Čína skrývala nebezpečí viru Made-in-China před světem, skupovala světovou zásobu ochranného vybavení, a tím zajistila, že když virus začal zasahovat zbytek světa, tak tento postrádal prostředky k vlastní ochraně.

Minulý týden Holandsko, Slovensko, Česká republika, Polsko a Austrálie uvedly, že ochranné masky a testy na detekci virů, které zakoupily z Číny, byly vadné. Ve středu také Finsko oznámilo, že jeho čínské vybavení je vadné.

Přesto to všechno demokraté a liberální média od vypuknutí pandemie slouží jako megafon pro čínskou propagandu. Dnes papouškují čínská data o čínské infekci a úmrtnosti, přestože americké zpravodajské agentury minulý týden uvedly, že čínská data jsou podvodná.

Jejich motivace je zřejmá. Snaha vykreslit Trumpa jako nekompetentního. Ve světle tohoto   jejich úsilí musí Trump nejen zvládat krizi na základě rad „odborníků“, kteří virus od začátku nesprávně vyhodnotili. Ale musí tak činit v prostředí, kde jeho odpůrci spolupracují s Čínou, aby podkopali důvěru veřejnosti v jeho vedení.

To nás přivádí zpět do voleb. V Izraeli se míra nezaměstnanosti zvýšila ze 3 procent na 25 procent za dva týdny. Podle ekonoma Stephena Moora se také míra nezaměstnanosti v USA pravděpodobně zvýší z 3,5 procenta na konci února na 23 procent do konce tohoto měsíce. 10 milionů Američanů bylo nově zaregistrováno jako nezaměstnaných v posledním březnovém týdnu, což je největší týdenní číslo v historii USA.

Aby Trump úspěšně provedl USA krizí, zatímco čelí společnému úsilí médií, Číny a demokratů o podlomení důvěry veřejnosti v něj, potřebuje najít cestu, jak opět rozhýbat v USA pracovní výkonnost. A to během několika týdnů. Zároveň musí minimalizovat infekci a úmrtnost, i když dostává od svých odborníků špatné rady.

To nás přivádí zpět do Izraele, pro který je úspěch Trumpa klíčový.

7. dubna Forbes informoval, že Írán přesunul množství  protilodních raket a dalších velkých raket k Hormuzské úžině. Zatímco Trump odmítá zrušit americké ekonomické sankce vůči Íránu – přičemž nabízí Íránu humanitární pomoc pro boj s coronavirem – Biden minulý týden řekl, že pokud bude zvolen prezidentem, zruší americké ekonomické sankce vůči Íránu. Demokratická strana se připravena k návratu USA k jaderné dohodě.

Minulý týden poslalo osm demokratických senátorů dopis ministru zahraničí Mike Pompeovi, v němž ho požádalo o obnovení americké pomoci palestinské samosprávě.

Zdá se, že toto vše nesouvisí s coronaviry, ale samozřejmě to tak není. Je zřejmé, že stejná odvaha, která umožnila Trumpovi odmítnout rady neúspěšných odborníků na Írán a Palestince, je vyžadována ve válce o coronaviry. Pokud Trump nenajde poradce, kteří by mu pomohli úspěšně navigovat USA coronavirusovou krizí a zachránit americkou ekonomiku před depresí a kolapsem,   coronavirus ho v listopadu porazí.

To znamená, že Netanyahu má pravdu. Nemůžeme vědět, jestli Trump virus porazí, nebo jestli virus s bohatou podporou Demokratů, „odborníků“ a médií porazí jeho. Je však zcela jasné, že budoucnost vztahů mezi Izraelem a USA, stejně jako osud íránského programu jaderných zbraní, budou určovány schopností Trumpa vyhrát válku proti pandemii.

Autor: Caroline Glick

Celý článek v originálním znění je zveřejněn na: 

https://www.frontpagemag.com/fpm/2020/04/israel-and-trumps-war-coronavirus-caroline-glick/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *