Izraelská politika Novinky Zpravodajství

Izrael buduje u hranic s Libanonem podzemní obranný systém

Česká společnost přátel Izraele israel-499050_1280-1455892641-5fad6d92_660x371 Izrael buduje u hranic s Libanonem podzemní obranný systém Izraelská politika Novinky Zpravodajství

Izraelská armáda dnes oznámila, že podél hranice s Libanonem začala budovat podzemní obranný systém. Chce tak zabránit budování tunelů, které podle izraelských úřadů hloubí příslušníci libanonského šíitského hnutí Hizballáh k páchání útoků, informovala agentura AP. Obranný systém nebude tvořit zeď, ale půjde o seismické a akustické senzory, které dokážou identifikovat činnost, jakou je hloubení tunelu.

“Veškeré výkopové práce probíhají na izraelské straně modré linie,” řekl novinářům armádní mluvčí Jonatan Konrikus. Modrá linie je nárazníkové území vytýčené ze strany OSN mezi Izraelem a Libanonem. Misi OSN v jižním Libanonu již Izrael o veškerých svých krocích informoval, uvedl armádní mluvčí. “Jde o preventivní opatření. Naším cílem je zajistit, že nebudou existovat žádné přeshraniční tunely, ze kterých by mohly být páchány útoky,” dodal Konrikus.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh založily v roce 1982 íránské revoluční gardy. Z hnutí odporu se pak v Libanonu stala i široce uznávaná politická strana, která zasedá v parlamentu a má zastoupení ve vládě. Za teroristickou organizaci považují některé země vojenské křídlo Hizballáhu – to vedlo s Izraelem několik konfliktů, poslední v roce 2006. Je zapojeno i do syrské války, kde stejně jako šíitský Írán bojuje na straně tamní vlády.

Izrael i OSN označují tunely pod hranicí za porušení dohody o příměří z roku 2006.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/blizky-vychod/izrael-buduje-u-hranic-s-libanonem-podzemni-obranny-system.7a69ce47/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *