Izrael a svět Zpravodajství

Je potřeba zbrojní embargo OSN proti Íránu

Česká společnost přátel Izraele 461132 Je potřeba zbrojní embargo OSN proti Íránu Izrael a svět Zpravodajství

Uvedl Uwe Becker, komisař pro boj s antisemitismem

Německá vláda se minulý týden, i přes názor pověřence pro otázky antisemitismu,  zdržela hlasování v Bezpečnostní radě OSN  o prodloužení embarga OSN proti prodeji zbraní íránskému režimu

Ve vzácné ukázce podpory izraelské bezpečnosti a větší stability na Blízkém východě od německého úředníka uvedl v pátek komisař pro boj s antisemitismem  ve státě Hesse, Uwe Becker, že embargo OSN vůči Íránu by mělo být prodlouženo.

„Státním zájmem [raison d’état] íránského režimu je zničení Izraele.” řekl deníku The Jerusalem Post. „Pokud Německo vezme svůj státní zájem –  právo existence židovského státu –  vážně, musí stát jasně za pokračujícím zbrojním embargem, zmrazit své vztahy s režimem mulláhů v Teheráně, a tím poslat vedení v Teheránu jasný a jednoznačný signál.”

„Není to otázka politiky proti íránským lidem, kteří jsou připraveni o důležitá práva svobody vlastní vládou, ale zaujetí jasné pozice vůči politickému vedení v Teheránu,” řekl Becker.

Německá vláda se minulý týden v OSN zdržela hlasování o prodloužení embarga OSN proti prodeji zbraní Íránu. Toto zdržení vnímají kritici, včetně USA, jako to, že stojí na straně klerikálního režimu v Teheránu.

„Když přijde na to, zda je irácký režim spolehlivou vládou, které můžete důvěřovat, jednoduchou odpovědí je, že tomu tak není,” řekl Becker. Zatímco režim mulláhů během posledních let oficiálně podporoval jadernou dohodu tak zároveň posiloval svůj program raket středního doletu tak, že tyto rakety mohou doletět na území EU. Tyto zbraně jsou účinné ve své skutečné, a tudíž odstrašující roli, pouze pokud jsou vybaveny jadernými hlavicemi, což ukazuje skutečnou střednědobou strategii Íránu.”

Vehementní odpor Německa k sankcím proti íránskému režimu za porušení jaderné dohody z roku 2015 a jeho nepřímý souhlas s udělením práva Íránu nakupovat zbraně zdůrazňuje rozpory s příslibem kancléřky  Angely Merkelové zvýšit bezpečnost Izraele.

Bezpečnost židovského státu je pro její vládu “neoddiskutovatelná”, řekla Merkelová Knessetu v roce 2008.  Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který řekl, že šel do „politiky kvůli Osvětimi“ povolil svému ministerstvu, aby oslavilo íránskou islámskou revoluci – hnutí, které volá po vyhlazení Izraele.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan v pátek tweetoval, že se setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a velvyslankyní USA při OSN Kelly Craftovou, i zmocněncem USA pro Írán  Brianem Hookem, dodal: „Znovu jsem zdůraznil, že Izrael  plně podporuje rychlý návrat sankcí proti Íránu, prosazovaný USA. Nikdy nenecháme stát USA samotné,  zvlášť když jiné země umožňují Íránu prosazovat vražedné plány.”

Evropská opozice vůči zbrojnímu embargu ukazuje, jak je Evropa naivní, řekl Becker a dodal, že „íránská vláda prohlašuje zničení Izraele za svůj cíl. Írán útočí na židovský stát svými jednotkami v Sýrii a podporou teroristické organizace Hizballáhu v Libanonu, stejně jako zásobováním teroristických skupin v Pásmu Gazy.“

„EU nesmí ve vlastním zájmu, ale i v zájmu Izraele,  pomáhat Rusku a Číně posilovat vojenskou moc režimu mulláhů,” řekl. „Embargo je přinejmenším šancí zmrazit současnou rovnováhu sil, což je zásadní.”

„Přeji si, aby íránský lid měl budoucnost, kdy budou moci žít svůj život ve svobodě a prosperitě, bez sankcí a těžkostí, dokonce i bez vládního fundamentalismu,” řekl Becker. „ Ale v současné době vidíme, že režim v Teheránu potlačuje vlastní lidi, zrazuje svět a vyhrožuje a napadá stát Izrael.”

V reakci na Beckerovo vyjádření řekl rabín Abraham Cooper, spolupracovník děkana lidsko-právní organizace Simon Wiesenthal Center, deníku Jerusalem Post: „Konečně spojuje německý úředník antisemitismus a ajatolláha nenávidícího Židy, který usiluje o další konečné řešení, tentokrát židovského státu. Nebezpečné pokrytectví Merkelové je zde jasně vidět.”

Autor: Benjamin Weinthal, Jerusalem Post, 23. srpna 2020

Odkaz na originální článek je zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *