Izrael a svět Novinky Zpravodajství

Kosovo: První převážně muslimská země otevřela velvyslanectví v Jeruzalémě

Česká společnost přátel Izraele Screenshot_2021-03-15-Ines-Demiri-emerohet-e-ngarkuar-me-punë-te-Kosovës-ne-Izrael-801x400 Kosovo: První převážně muslimská země otevřela velvyslanectví v Jeruzalémě Izrael a svět Novinky Zpravodajství

Kosovanka Ines Demiri uvedla, že „mít tuto příležitost otevřít velvyslanectví a hrdě sloužit mé zemi v Izraeli byla největší čest mého života.“

Kosovo v neděli oficiálně oznámilo otevření svého velvyslanectví v Jeruzalémě; jeho slib „daný v Oválné pracovně je dnes konečně splněn“.

Kosovský závazek otevřít velvyslanectví v Jeruzalémě byl učiněn jako součást normalizační dohody mezi Srbskem a Kosovem, kterou uzavřel americký prezident Donald Trump a která byla podepsána v září v Bílém domě.

Kosovo je první zemí s muslimskou většinou, která otevřela velvyslanectví v Jeruzalémě.

Ines Demiri, první chargé d’affair z Kosova v Izraeli, uvedla, že to byla „největší čest mého života mít tuto příležitost otevřít velvyslanectví a hrdě sloužit své zemi v Izraeli.“

Izraelské ministerstvo zahraničí „vřele uvítalo“ otevření kosovského velvyslanectví v Jeruzalémě, „přirozený vývoj vztahů a realizaci washingtonské dohody“.

Srbsko uvedlo, že do července 2021 přemístí své velvyslanectví do Jeruzaléma.

Izrael a Kosovo navázaly plné diplomatické vztahy v únoru během slavnostního online obřadu, který se odehrával současně v Jeruzalémě a Prištině. Je to první takový slavnostní obřad na světě, který se konal prostřednictvím Zoomu kvůli pandemii koronaviru (COVID-19).

Kromě dokumentu o navázání vztahů oba ministři zahraničí podepsali memorandum o porozumění pro politické konzultace a dohodu o spolupráci v oblastech izraelského programu mezinárodní pomoci.

Během slavnostního obřadu byla odhalena deska, která byla umístěna v neděli u vchodu do nového kosovského velvyslanectví v Jeruzalémě.

Otevření kosovského velvyslanectví přišlo jen několik dní poté, co Česká republika otevřela diplomatický úřad v Jeruzalémě, rozšíření své ambasády v Tel Avivu.

Česká republika již v Jeruzalémě založila kulturní a obchodní centrum.

USA a Guatemala v květnu 2018 přemístily své velvyslanectví do Jeruzaléma.

Honduras, který má obchodní kancelář v Jeruzalémě, uvedl, že do konce roku 2020 přemístí své velvyslanectví do hlavního města.

Brazílie má v hlavním městě obchodní kancelář.

Dominikánská republika, Malawi a Rovníková Guinea oznámily svůj záměr otevřít velvyslanectví v Jeruzalémě.

Aryeh Savir, United with Israel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *