Izrael a svět Kultura Zpravodajství

Islandská kapela ukázala během finále Eurovize palestinskou vlajku, od publika si vysloužila pískot

Česká společnost přátel Izraele screenshot-2019-05-19-at-00-07-00-e1558227814442 Islandská kapela ukázala během finále Eurovize palestinskou vlajku, od publika si vysloužila pískot Izrael a svět Kultura Zpravodajství

Islandská punkrocková kapela Hatari se s písní Nenávist zvítězí umístila ve finále Eurovize 2019 v Izraeli na desátém místě. Více než finálové vystoupení si ale mnozí diváci zapamatují její protiizraleský protest. Při vyhlašování výsledků její členové drželi transparenty s vlajkou Palestiny. Pravidla soutěže přitom projevy politických názorů zakazují. Izraelskou Eurovizi provázely protesty a výzvy k bojkotu.

 

Po roztažení třetí vlajky se sálem začalo ozývat nesouhlasné hučení a pískot. Režie rychle změnila záběr a moderátoři přešli k další zemi. Skupina poté palestinskou vlajku zveřejnila i na svém instagramovém profilu. Dále její členové navštívili město Hebron na Západním břehu Jordánu, kde podle nich panuje apartheid.

 

Politické projevy jsou na Eurovizi zakázány. „Soutěž Eurovize je nepolitická událost a toto je v přímém rozporu s pravidly soutěže. Transparenty byly hned odebrány a o důsledcích tohoto jednání bude diskutovat Referenční skupina (výkonná rada soutěže) po skončení soutěže,“ uvedli pořadatelé v prohlášení citovaném serverem Jerusalem Post.

 

Při vystoupení americké zpěvačky Madonny měla pak jedna tanečnice na zádech palestinskou vlajku. Zároveň se ale držela za ruku s mužem, který měl na zádech vlajku Izraele. „Nezapomeňte na sílu hudby spojit lidi dohromady,“ prohlásila v přímém přenosu Madonna. Podle pořadatelů nebyly vlajky na zádech vystupujících součástí schváleného vystoupení.

 

‚Plané gesto‘

Propalestinské hnutí BDS (bojkot, stažení investic, sankce), které vyzývá k bojkotu Izraele včetně kulturních událostí, protest v prohlášení na twitteru zavrhlo a označilo ho za  „plané gesto“.

 

Letošní ročník, který se konal v Izraeli po loňském vítězství této země, provázely petice, protesty a dokonce výzvy k bojkotu akce.

 

Kritici Izraeli vyčítají násilí v palestinském Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu. Během semifinále se protestující sešli u místa konání Eurovize a požadovali ukončení blokády Pásma Gazy. Jiní jen mávali palestinskými vlajkami.

 

Rovněž sama Madonna obdržela výzvy, aby se finálového večera nezúčastnila, ale odmítla je.

 


Zdroj: https://www.irozhlas.cz/kultura/hudba/izrael-eurovize-hatari-protest-palestina_1905191104_lac

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *