Kultura Novinky

Kniha: Svobodná, volná • Hana Sternlichtová

Česká společnost přátel Izraele Pani-Hana-Sternlichtova-1170x780 Kniha: Svobodná, volná • Hana Sternlichtová Kultura Novinky

16. května byla světu představena jedinečná kniha.
Jedná se o knížku Svobodná, volná, jejíž autorkou je paní Hana Sternlichtová, rozená Neumannová.

 

Paní Sternlichtová se narodila v roce 1930 v nedalekých Holicích v židovské rodině Neumannových. Její maminka, Irena Neumannová, rozená Kačerová, měla v Holicích knihkupectví a papírnictví. Hanička jako dvanáctiletá nastoupila s rodiči v prosinci 1942 v Pardubicích do transportu, který je s tisícovkou dalších Židů odvezl do Terezína. Odtud byli odvlečeni do Osvětimi, kde oba rodiče zahynuli. Jejich dcerka přežila, přežila pracovní nasazení v bombardovaném Německu i transport smrti do Mauthausenu, kde ji vysílenou osvobodili v „hodině dvanácté“ Američané. Z celé široké rodiny přežilo jen několik jednotlivců, kromě Hany ještě její bratranec Karel Berman, operní pěvec a národní umělec. Po válce se Hanička zasnoubila s přeživším holocaustu Hanušem Sternlichtem a spolu emigrovali do Izraele, kde dodnes rodina žije.

 

O svém životním osudu za války i po válce v Izraeli napsala pro památník Yad Vashem vzpomínky, které nyní vychází v doplněné verzi i česky. Kniha obsahuje též zachovaný unikátní deník Haniččina tatínka, cenné svědectví o životě židovské komunity v meziválečném období. K českému textu přispěl též vzdálený bratranec Haničky, herec a režisér Jan Kačer, který napsal pro knihu úvod. Mimoto přispěly vzpomínkou též její dvě kamarádky z dětství. Na redakci a výzkumu se podílela Alžběta Langová.
Bohužel zatím nebyla kniha vytištěna do dostatečného množství pro volný prodej, ale snad doufejme se všichni lační knihomolové dočkají.


Zdroj: http://www.chrudimsobe.cz/2018-05-15-svobodna-volna-hana-sternlichtova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *