Izrael a svět Zpravodajství

Německo označilo Hizballáh za teroristickou organizaci

Česká společnost přátel Izraele Untitled-5-640x400 Německo označilo Hizballáh za teroristickou organizaci Izrael a svět Zpravodajství

• Mossad informoval Berlín o operacích Hizbaláhu na německé půdě před zákazem jeho činnosti

• Nejmenovaný izraelský představitel řekl televizní stanici, že Němci obdrželi informace o skladech, kde teroristická skupina skladovala materiály pro výbušniny i o síti praní peněz

Dítě ve vojenských maskáčích mává vlajkou Hizballáhu při čekání stoupenců Sayyeda Hassana Nasrallaha (představitele této organizace) na jeho televizní projev v jižním předměstí Bejrútu v Libanonu v neděli 5. ledna 2020, po americkém leteckém útoku v Iráku při němž došlo k zabití generála íránských revolučních gard Qassema Soleimaniho. (AP Photo/Maya Alleruzzo)

Stanice Channel 12 v sobotu (1.5.2020) informovala o tom, že izraelská výzvědná agentura Mossad poskytla informace Německu o činnosti Hizballáhu na jeho půdě dříve, než byla tato libanonská teroristická skupina tento týden Německem zakázána.

Německo označilo ve čtvrtek (30.4.2020) celou skupinu podporovanou Íránem – jak její vojenské, tak politické křídlo – jako „šítskou teroristickou organizaci“. Zároveň desítky policejních a zvláštních jednotek vtrhlo do mešit a sdružení propojených s touto skupinou po celé zemi.

Podle televizní zprávy Izrael provedl choulostivou operaci, která trvala měsíce, aby rozkryl operace této skupiny v Německu a prezentoval svá zjištění německé zpravodajské službě a právním agenturám.

Dle této zprávy Mossad poskytl Německu informace o skladech na jihu země, kde Hizballáh skladoval stovky kilogramů dusičnanu amonného, který se používá k výrobě výbušnin.

Izraelská výzvědná služba rovněž uvedla, že předala podrobnosti o klíčových jednotlivcích při operacích Hizballáhu v Německu, včetně peněžních sítí používaných k praní hotovosti a převodu miliónů euro na bankovní účty této teroristické skupiny i k financování činností v rámci země.

Příznivci Hizballáhu se účastní shromáždění na připomenutí dne al-Quds v Bejrútu, Libanon, 31. května, 2019. (AP Foto /Hassan Ammar)

Nejmenovaný izraelský představitel řekl stanici Channel 12, že tato operace byla složitá a poskytla německým orgánům klíčové důkazy.

„Tento krok je výsledkem mnohaměsíční práce se všemi stranami v Německu. Od vedoucích jednotlivých složek byly požadovány jasné důkazy včetně právního podložení. Prokázali jsme propojení organizace s významnou teroristickou činností ” uvedl. Dodal, že „Bruno Kahl, vedoucí německé zpravodajské organizace BND, je blízkým přítelem Mossadu”.

Německo ve čtvrtek oficiálně oznámilo, že postavilo činnost Hizballáhu mimo zákon. Tento dramatický odklon od dřívější politiky Berlína, která byla založena na postoji Evropské unie, znamená, že nový zákon již nerozlišuje mezi vojenským a politickým křídlem této skupiny.

Činnost Hizballáhu „porušuje trestní právo a tato organizace odporuje konceptu mezinárodního porozumění,” řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer.

Tato organizace v čele s Hassanem Nasrallaham popírá právo Izraele na existenci a „podporuje ozbrojený teroristický boj” proti židovskému státu je uvedeno v prohlášení vydaném ve čtvrtek.

Dále se v něm uvádí: „lze očekávat, že Hizballáh bude i nadále pokračovat v teroristické činnosti proti Izraeli a izraelským zájmům i mimo Blízký východ.”

Muž upevňuje vlajku Hizballáhu v parku ‘Garden of Iran’ v libanonské vesnici Maroun al-Ras 1.září 2019, kdy po vzájemné přestřelce s Izraelem vypukl na libanonské straně hranice požár. (Mahmoud Zayyat/AFP)

V ranních hodinách ve čtvrtek provedla německá policie zásah na čtyři skupiny spojené s Hizballáhem na různých místech v celé zemi „ aby zajistila, že po oznámení tohoto zákazu, nedojde ke zničení důkazu o činnosti jemu podřízených organizací” řekl ministr vnitra.

Protože neexistuje žádná formální německá pobočka Hizballáhu, tak, podle vyjádření ministerstva vnitra, nemůže Berlín postavit tuto organizaci jako takovou mimo zákon. Vláda proto zakázala aktivity Hizballáhu, což má stejné právní důsledky. V prohlášení je uvedeno: „Je zakázáno používat nebo zobrazovat symboly a organizovat nebo se účastnit se shromáždění; majetek je zabaven a propadá. Porušení zákazu je pro organizace a jejich činnost rovněž trestné.”

Nová politika zakazuje zobrazování znaků a symbolů Hizballáhu na veřejnosti „ jak na shromáždění, tak v tištěných, zvukových nebo obrazových médiích, obrazech nebo portrétech.” Zakázán je i symbol organizace Imam al-Mahdi Scouts, mládežnického hnutí Hizballáhu. Její majetek bude zabaven.

Izrael novou politiku Berlína vítá. „Je to velmi důležité rozhodnutí a cenný a důležitý krok v globálním boji proti terorismu,” řekl izraelský ministr zahraničí  Israel Katz v prohlášení, které bylo vydáno krátce po uveřejnění tohoto rozhodnutí. „Rád bych vyjádřil německé vládě své nejhlubší uznání za tento krok a jsem si jist, že se k tomuto poděkování připojí mnoho vlád na Blízkém východě, jakož i tisíce obětí teroru Hizballáhu.”

Ministr zahraničí r Israel Katz na zastávce volební kampaně strany Likud v Jeruzalémě, 16. září, 2019. (Yonatan Sindel/Flash90)

Katz vyzval další evropské země, aby následovaly krok Německa. „Všechny součásti Hizballáhu, včetně sociálního, politického a vojenského křídla, jsou teroristické organizace a jako s takovými by se s nimi mělo jednat,” řekl.

Za tento krok ocenil Německo i premiér Benjamin Netanyahu a také vyzval další země, aby se k němu připojily. „ Jakákoliv země, která podporuje a obhajuje mír, musí teroristické skupiny vykázat a neposkytovat jim jakoukoliv přímou nebo nepřímou podporu,“ uvedl v prohlášení, vydaném jeho kanceláří.

Německé úřady odhadují, že v zemi je spojeno s Hizballáhem 1050 lidí.

Írán v pátek odsoudil německý zákaz činnosti libanonské teroristické organizace na své půdě a dodal, že Německo bude čelit důsledkům svého rozhodnutí vydat se „propagandistické mašinérii“ Izraele a USA.

Íránské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že zákaz Hizballáhu ignoruje „realitu v západní Asii.“

Tato Islámská republika uvedla, že německý krok sledoval výhradně cíle „propagandistické mašinerie sionistického a amerického popleteného režimu.” 

V prohlášení „silně” odsoudila toto rozhodnutí, které jak řekla, ukázalo „naprostou neúctu k vládě a národu Libanonu, protože Hizballáh je formální a legitimní stranou vlády a parlamentu této země.”

Írán uvedl, že Hizballáh měl „klíčovou roli v boji proti terorismu Daesh v regionu“, kdy je použit  arabský akronym pro tzv. Islámský stát.„Německá vláda musí čelit negativním důsledkům svého rozhodnutí v boji proti skutečným teroristickým skupinám v regionu,” je uvedeno v prohlášení.

Zdroj: Times of Israel, 2. května 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *