Izraelská politika Zpravodajství

Netanyahu + Gantz konečně podepsali dohodu

Česká společnost přátel Izraele 456712 Netanyahu + Gantz konečně podepsali dohodu Izraelská politika Zpravodajství

Po třech volbách a měsících volebních kampaní a koaličních vyjednáváních Netanjahu a Gantz podepsali dohodu o zřízení nové vlády

Izrael bude brzy mít novou koaliční vládu poté, co byla v pondělí (20.4.2020) večer podepsána dohoda mezi Likudem a stranou Modrá a Bílá, čímž skončí 17měsíční politický pat, který vyústil ve tři volby.

V rámci dohody bude Benjamin Netanyahu, který od prosince 2018 zastává udržovací funkci předsedy vlády, předsedou vlády dalších 18 měsíců a poté jej v říjnu 2021 nahradí Benny Gantz, který bude sloužit mezitím jako místopředseda vlády.

Netanjahu bude poté Gantzovým vicepremiérem. Pokud Netanyahu opustí úřad předsedy vlády dříve, Gantz by ho převzal.

Mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa, včetně jeho ustanovení umožňujících Izraeli uplatňovat svrchovanost v Judeji a Samaří, bude možné provést v červenci, kdy budou dokončeny mapy.

Likud a jeho satelitní strany obdrží portfolia financí, zdravotnictví,  vnitřní bezpečnosti a dopravy a vzdělávání. Modrá a Bílá obdrží portfolia obrany, zahraničních věcí, spravedlnosti, ekonomiky, komunikací a kultury. Řečník Knessetu bude z Likudu.

Očekává se, že vláda bude mít 36 ministrů a 16 poslanců, rozdělených rovnoměrně mezi středopravicí a středolevicí. 

Americký velvyslanec v Izraeli David Friedman dohodu pochválil: „S potěšením vidím, že obě přední izraelské politické strany vedené premiérem Netanjahuem a MK Gantzem se dohodly na vytvoření vlády jednoty,“ tweetoval. “Spojené státy se těší na úzkou spolupráci s novou vládou při prosazování našich sdílených hodnot a zájmů bilaterálně i po celém světě.”

Autor: GIL HOFFMAN

Celý článek z the Jerusalem Post je v originálním znění k dispozici na adrese: https://www.jpost.com/breaking-news/a-joint-meeting-between-netanyahu-and-gantz-to-start-soon-625241

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *