Izrael a svět Novinky Víra

80 let po Křišťálové noci německý prezident rozsvítil masivní chanukovou menoru

Česká společnost přátel Izraele IMG-8217-e1543844587118-1024x640 80 let po Křišťálové noci německý prezident rozsvítil masivní chanukovou menoru Izrael a svět Novinky Víra

Na berlínském symbolu – Brandenburské bráně prezident Frank-Walter Steinmeier řekl židovské komunitě, že je to “dárek, který může spojit naše ruce nad propastí naší historie”.

 

Osmdesát let po Kristallnacht, “Noci rozbitého skla”, při níž nacisté terorizovali Židy po celém Německu a Rakousku, byl německý prezident Frank-Walter Steinmeier zvednut jeřábem spolu s rabínem Yehudou Teichtalem, aby zapálil největší evropskou chanukovou menoru, která se nachází na ikonické Braniborské bráně.

 

Díky mlhavému dešti byla letošní první chanuková noc v Berlíně velmi jiskřivá. Kapky deště se usadily na několika stovkách diváků shromážděných při 15. ročníku ceremoniálu rozsvícení svíček, a odrážely světla berlínského obřího vánočního stromku a osvětleného pomníku z 18. století, jenž byl východně od místa, kde se dříve nacházela berlínská zeď.

 

Této akce se také zůčastnil starosta Berlína Michael Müller, člen Bundestagu a viceprezidentka Petra Pau, Izraelský velvyslanec v Německu Jeremy Issacharff, Velvyslanec USA v Německu Richard Grennel, vedoucí Centrální rady Židů v Německu Josef Schuster, šéf berlínské židovské komunity Gideon Joffe a také mnoho dětí a jejich rodičů.

 

Velmi veřejná podpora židovské komunity nastala v letošním roce na pozadí rostoucích obav o antisemitismu zde v Německu a jinde v Evropě.

 

Česká společnost přátel Izraele IMG-8287-640x400 80 let po Křišťálové noci německý prezident rozsvítil masivní chanukovou menoru Izrael a svět Novinky Víra
Pětiletý Joshua a jeho otec Leon na slavnostním rozsvícení chanukové menory u Brandenburské brány, 2. prosince 2018

 

Nedávný průzkum CNN z výběru 7,000 Evropanů v sedmi zemích zjistil, že 28 procent dotázaných uvedlo, že věří, že Židé mají „příliš velký vliv“ v oblasti obchodu a financí, zatímco 20% se domnívá, Židé mají nadměrný vliv v médiích a politice.

 

“Antisemitismus se znovu otevřeně projevuje na ulicích, na školách a na internetu,” řekl Steinmeier v projevu. “Musíme proti němu jednat rozhodně,” pokračoval německý prezident.

 

Nedělní událost Chanuka v Berlíně byla jednou z mnoha oslav, která sloužila jako kontrapunkt k nedávnému 80. výročí pogromu proti Židům a jejich majetku v nacistické éře v Německu. 

 

Akce u Brandenburské brány byla poprvé uskutečněna v roce 2003 společností Teichtal a stala se součástí happeningu pro židovské i nežidovské obyvatelstvo. V letošním roce vystoupili členové Berlínské filharmonie a událost byla uzavřena za doprovodu skákacích chanukových písní, při kterých v dešti tančil kruh mužů a chlapců.

 

“Je úžasné vidět chanukové svíce v místě, kde Hitler hovořil o zničení židovského národa,” řekl Levinson, který se narodil ve Spojených státech a přestěhoval se spolu s rodiči do Charkova na Ukrajině.


 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *