Izrael a svět Izraelská politika Novinky

Babiš v Izraeli jednal s byznysmeny. S Netanjahuem řešil hospodaření s vodou

Česká společnost přátel Izraele jednani Babiš v Izraeli jednal s byznysmeny. S Netanjahuem řešil hospodaření s vodou Izrael a svět Izraelská politika Novinky

Premiér Andrej Babiš dnes zahájil dvoudenní návštěvu Izraele. V Jeruzalémě nejprve posnídal se zástupci společnosti Mobileye, jež je označována za nejúspěšnější izraelský start-up posledních let, později se v hotelu King David sešel i se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem. Tématy tohoto jednání byla vzájemná spolupráce v oblasti zdravotnictví či zemědělství.

 

“Izrael je strategický partner České republiky na Blízkém východě. Zajímaly nás izraelské zkušenosti v hospodaření s vodou či léčebným konopím,” citoval Babiše server Novinky.cz.  Vzájemné obchodní vztahy jsou podle českého premiéra na velmi dobré úrovni a nadále rostou. 

Jeho izraelský protějšek připomněl otevření českého domu v Jeruzalémě, které označil za “velmi dojemný okamžik”. Ocenil také podporu Československa v době, kdy byl budován Izraelský stát. 

Pracovní snídaně se zástupci Mobileye

Dvoudenní návštěvu Izraele zahájil Babiš pracovní snídaní se zástupci firmy Mobileye, která je považována za průkopníka technologie pokročilého systému asistence řidičům (Advanced Driver Assist Systems, ADAS). Ta výrazně přispívá ke snížení dopravní nehodovosti, když v reálném čase snímá, analyzuje a vyhodnocuje překážky před vozidlem. 

V Jeruzalémě se měl původně konat summit zemí visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) a Izraele. Polsko ale svou účast kvůli sporu s nejvyššími izraelskými činiteli odvolalo. Plánovaný summit byl proto změněn na bilaterální jednání předsedů vlád zbylých tří zemí skupiny V4 a Netanjahua. 

Výroky o polském antisemitismu

Polský premiér Mateusz Morawiecki účast na summitu v neděli odřekl s tím, že ho nahradí šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz. Reagoval tak na zveřejnění zřejmě chybné interpretace Netanjahuova vyjádření během schůzky o Blízkém východu koncem minulého týdne ve Varšavě.

Z ní vyznělo, že Poláci jako národ za druhé světové války pomáhali nacistům zabíjet Židy. Tento výklad ale odmítla velvyslankyně Izraele ve Varšavě i úřad izraelského premiéra. 

V pondělí pak polská vláda oznámila, že polská delegace se summitu nezúčastní vůbec. K dalšímu vyostření sporu totiž přispěl komentář nového úřadujícího izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace.

Ten v neděli podle deníku The Times of Israel izraelské televizi řekl, že “Poláci určitě kolaborovali s nacisty. A jak řekl (bývalý izraelský premiér) Jicchak Šamir, sají antisemitismus už s mateřským mlékem”.Zdroj: www.denik.cz/ze_sveta/babis-v-izraeli-jednal-s-byznysmeny-sesel-se-i-s-netanjahuem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *