Izrael a svět Novinky

Slovensko otevře v Jeruzalému kulturní centrum. Úžasný diplomatický úspěch, jásá Izrael

Český spolek přátel Izraele Jeruzalem Slovensko otevře v Jeruzalému kulturní centrum. Úžasný diplomatický úspěch, jásá Izrael Izrael a svět Novinky

Slovensko se připojuje k České republice a Bulharsku, které se rozhodly rozšířit diplomatickou přítomnost v Izraeli. Slovenská parlamentní delegace podle serveru Times of Israel oznámila, že SR otevře v Jeruzalémě kulturní centrum. Slovenské ministerstvo zahraničí ovšem nijak nenaznačilo změnu názoru Bratislavy na status Jeruzaléma.

 

Poslanec Martin Glváč, který je ve slovenské delegaci, o úmyslu své země otevřít v Jeruzalémě kulturní centrum informoval na úterním setkání v izraelském parlamentu uspořádaném ke stému výročí založení Československa a 70. výročí vzniku Izraele.

V úterý se konala třístranná schůzka návštěvníků z Česka a Slovenska s předsedou izraelského parlamentu Julim Edelsteinem. Přítomen byl předseda slovenského parlamentu Andrej Danko a předseda českého Senátu Milan Štěch.

Edelstein vyzval Slovensko k následování České republiky a otevření honorárního konzulátu v Jeruzalému, načež Slováci ohlásili rozhodnutí o kulturním centru. “Pro Izrael je to úžasný diplomatický úspěch a příjemné překvapení. Jsem si jist, že až přijedou další delegace, pochopí, že Jeruzalém je věčné hlavní město Izraele,” řekl při svém poděkování Edelstein.

Česko svůj honorární konzulát v Jeruzalému otevřelo v květnu. Úřad tam již byl v minulosti, ale po úmrtí minulé honorární konzulky byl od roku 2016 uzavřen. Prezident Miloš Zeman vyzývá k přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Americký prezident Donald Trump loni ohlásil, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele, a 14. května do něj USA přesunuly své velvyslanectví. Palestinci kvůli tomu odvolali svého zástupce z USA.

Izrael v roce 1967 obsadil východní, převážně Araby obývanou část, později ji připojil ke zbytku a celý Jeruzalém označil za svou nedělitelnou metropoli. Většina světa ale anexi neuznává a o konečném statusu měla rozhodnout izraelsko-palestinská jednání, jež jsou však od roku 2014 pozastavena.

 


Zdroj: https://zahranicni.eurozpravy.cz/blizky-vychod/228898-slovensko-otevre-v-jeruzalemu-kulturni-centrum-uzasny-diplomaticky-uspech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *