Izraelská politika Novinky

Střelec zabitý tento týden na hranicích s Gazou pracoval pro Lékaře bez hranic, říká Izrael

Český spolek přátel Izraele Palestinská-nemocnice Střelec zabitý tento týden na hranicích s Gazou pracoval pro Lékaře bez hranic, říká Izrael Izraelská politika Novinky

Vojenský prostředník žádá objasnění od Lékařů bez hranic ohledně propojení s Hanim al-Majdalawim, zastřeleným během pondělní přestřelky na hranicích. Organizace se zatím nevyjádřila s tím, že incident vyšetřuje.

 

Gazanský střelec zabitý izraelskými silami během konfliktu na hranici tento týden pracoval pro lékaře bez hranic, uvedla izraelská armáda ve čtvrtek. COGAT, orgán ministerstva obrany, který koordinuje vládní aktivity s Palestinci, uvedl, že žádá vysvětlení od mezinárodní skupiny pomoci.

 

Podle Izraele Hani al-Majdalawi, který byl v pondělí zabit při přestřelce s vojáky IDF, zatímco se pokoušel proniknout přes hraniční plot Gazy, byl zdravotním bratrem v organizaci.

 

Prohlášení z COGAT uvedlo, že zahájil palbu automatickou puškou proti izraelským obranným složkám a na vojáky hodil výbušné zařízení. V prohlášení stálo i vyjádření jeho bratra, který říkal, že použil vlastní peníze na nákup zbraně, což naznačuje, že jednal samostatně. Při incidentu nebyli zraněni žádní vojáci.

 

“Ten, kdo se podílí na záchraně životů, by měl pomáhat v humanitárních činnostech v pásmu Gazy a neměl by se účastnit terorismu,” uvedl ve svém prohlášení vedoucí COGAT generálmajor Kamil Abu Rokon.

 

Edit: Lékařská organizace dnes vydala prohlášení ve kterém stojí:  “Lékaři bez hranic potvrzují, že jeden z jeho zaměstnanců, Hani Mohammed al-Majdalawi, byl v pondělí 20. srpna 2018 zabit v Gaze,” uvedla organizace ve svém prohlášení.

 

Organizace uvedla, že “pracuje na ověření a pochopení okolností týkajících se tohoto mimořádně závažného incidentu.”

 

Organizace, známá také pod francouzským názvem Medecins Sans Frontieres, říká, že v Gaze provozuje tři centra pro popáleniny a traumatologii.

 

 

Zdroj: www.timesofisrael.com/israel-says-gazan-gunman-was-nurse-for-doctors-without-borders

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *