Izraelská politika Novinky

Izrael dokončil likvidaci tunelů Hizballáhu z Libanonu. Operace byla úspěšná

Česká společnost přátel Izraele f201805092059701-golany_denik-630-16x9 Izrael dokončil likvidaci tunelů Hizballáhu z Libanonu. Operace byla úspěšná Izraelská politika Novinky

Izraelská armáda v neděli oznámila, že dokončila pátrání po tunelech, které vybudovalo šíitské hnutí Hizballáh z Libanonu. Od začátku prosince odhalila šest tunelů. Operace, která začala na začátku prosince vyvolala obavy z vypuknutí násilí. Izrael, který své kroky koordinoval s jednotkami OSN v Libanonu, však uklidňoval, že eskalace nehrozí. Informovala o tom agentura Reuters.

 

Izraelská armáda dříve oznámila nalezení pěti tajných tunelů. V sobotu však přinesla informace existenci ještě jednoho. Tunel se nacházel 55 metrů hluboko a na izraelském území měřil několik desítek metrů.

„Všechny tunely, které byly objeveny, již byly zničeny nebo budou zničeny,“ řekl novinářům mluvčí armády podplukovník Jonathan Conricus. „Podle našich odhadů již neexistují další tunely, kterými by se mohli dostat Izraele,“ dodal s tím, že Hizballáh má stále na libanonské straně nějaké podzemní zařízení.

 

Měly posloužit i překvapivému přepadu

Hizballáh informace o nalezených tunelech nekomentoval. Několik z nich však potvrdili mírové jednotky UNIFIL.

Izrael s odvoláním na zprávy tajných služeb tvrdí, že tunely byly tajně stavěny několik let jako součást plánu Hizballáhu na budoucí válku. Tunely by mohl poslat až 1500 bojovníků a překvapivě zaútočit na izraelské osídlení a vojenská zařízení na severu země.

Šíitská militantní organizace Hizballáh a Izrael spolu naposledy bojovali ve válce v roce 2006. Přestože v poslední době Izrael stále častěji útočí na pozice Hizballáhu v Sýrii, hranice mezi Izraelem a Libanonem byla většinou klidná.

 


Zdroj: www.denik.cz/ze_sveta/izrael-dokoncil-likvidaci-tunelu-hizballahu-z-libanonu-operace-byla-uspesna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *