Izraelská politika Novinky

Izrael ukončí mezinárodní misi v Hebronu na západním břehu Jordánu. Jednají proti nám, tvrdí Netanjahu.

Česká společnost přátel Izraele 1444937644_P201510151020201-850x480 Izrael ukončí mezinárodní misi v Hebronu na západním břehu Jordánu. Jednají proti nám, tvrdí Netanjahu. Izraelská politika Novinky

Izrael nepovolí mezinárodní pozorovatelské misi v palestinském městě Hebron na okupovaném Západním břehu Jordánu, aby pokračovala ve své práci. Děje se tak po 20 letech, uvedla agentura AP. Civilní pozorovatelé ze skupiny zvané Mezinárodní dočasné síly v Hebronu (TIPH) ve své výroční zprávě loni v prosinci uvedli, že se židovský stát v oblasti dopouští porušování mezinárodního práva.

 

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dnes oznámil, že neprodlouží pozorovatelům mandát. Jak dodal, “nedovolíme, aby pokračovala mezinárodní mise, která jedná proti nám”. Časový harmonogram odchodu pozorovatelů z Hebronu nebyl zveřejněn.

 

Hebron je rozdělen na sektor spadající pod palestinskou správu a na menší část, kterou má pod kontrolou Izrael. V prvním žije 175.000 Palestinců, ve druhém 500 až 800 židovských osadníků a 40.000 Palestinců.

 

TIPH ve své prosincové zprávě uvedla, že vlivem zásahů izraelské vlády a osadníků je nyní město rozděleno jako nikdy. V mnoha případech tam Izrael porušuje mezinárodní právo. Především neplní povinnost chránit před deportacemi obyvatelstvo žijící na okupovaném území.

 

V misi TIPH působí již od roku 1997 neozbrojení pozorovatelé z Norska, Itálie, Švédska, Švýcarska a Turecka, kteří mají za úkol informovat o porušování lidských práv v oblasti.


 

Zdroj: eurozpravy.cz/zahranicni/blizky-vychod/247541-izrael-ukonci-misi-na-zapadnim-brehu-jordanu-jednaji-proti-nam-tvrdi-netanjahu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *