Izraelská politika Novinky Zpravodajství

Jak palestinští lídři trestají pacienty

Česká společnost přátel Izraele 5c6a7e73ebef8 Jak palestinští lídři trestají pacienty Izraelská politika Novinky Zpravodajství

“Ve jménu Alláha, i kdyby nám zbyl jen jediný cent, utratíme ho na rodiny mučedníků a vězňů, a teprve pak jej dáme ostatním lidem.” — palestinský lídr Mahmúd Abbás, Palestinian Media Watch,
24. července 2018.

 

Je zřejmé, že mezi “ostatní lidi” patří nejen zaměstnanci Palestinské autonomie (PA), ale také palestinští pacienti, kteří potřebují lékařskou péči. Abbás teď rozhodl potrestat tyto pacienty tím, že jim odepře lékařskou péči v Izraeli. Rozhodnutí PA zastavit pacientům lékařskou péči v Izraeli neplatí pro vysoké palestinské představitele.

 

Palestinská autonomie (PA) rozhodla, že Palestinci již nebudou moci dostávat lékařskou péči v Izraeli. Loni v březnu ministr zdravotnictví PA ve městě Ramalláh na Západním břehu, které je de facto hlavním městem Palestinců, oznámil, že byly zastaveny lékařské převozy do izraelských nemocnic, a slíbil, že najde alternativy pro palestinské pacienty v soukromých a vládních nemocnicích.

PA říká, že toto rozhodnutí přijala jako odpověď na snížení plateb od izraelské vlády. Tyto platby pocházejí z daňových příjmů, které Izraelci vybírají v zastoupení za Palestince. A které palestinská vláda mimo jiné používá i k poskytování finanční podpory rodinám vězňů pro bezpečnostní delikty a „mučedníkům“.

Nový izraelský zákon umožňuje vládě ukládat finanční sankce PA za její politiku “Pay for Slay/Peníze za zabití”, která povzbuzuje teroristy k provádění útoků proti Izraelcům, protože vědí, že oni a jejich rodiny budou dostávat platy (od vlády PA) po zbytek svých životů.

Jedna zpráva odhadovala, že PA utratila nejméně 502 miliónů šekelů [141 miliónů USD; 126 miliónů eur] ze svého rozpočtu na rok 2018 na výplaty a platby vězněným teroristům a propuštěným vězňům. Nejméně 230 miliónů šekelů [65 miliónů USD; 58 miliónů eur] bylo vyplaceno na platy vězněným teroristům, přičemž dalších 176 miliónů šekelů [48 miliónů USD; 44 miliónů eur] bylo formou platů vyplaceno teroristům po jejich propuštění z vězení, uvádí tato zpráva. Zbývajících 96 miliónů šekelů [27 miliónů USD; 24 miliónů eur] pokrývá dodatečné mzdové platby a jiné benefity teroristům a jejich rodinám.

Navzdory těmto izraelským srážkám dostávají teroristé a jejich rodiny nadále plné platy. Jediní, kdo na to doplácí, jsou desítky tisíc palestinských veřejných zaměstnanců, kteří v posledních třech měsících dostávali pouze 50% až 60% svých platů.

V posledních několika měsících president Palestinské autonomie, Mahmúd Abbás,  slíbil, že bude pokračovat v poskytování sociálních dávek teroristům a jejich rodinám, i kdyby to mělo stát palestinskou vládu její poslední peníze. “Nepřipustíme snížení ani zrušení platů rodinám mučedníků a vězňů, jak se někteří snaží nás k tomu dovést,” řekl Abbás. V jiném prohlášení byl Abbás citován takto: “Ve jménu Alláha, i kdyby nám zbyl jen jediný cent, utratíme ho na rodiny mučedníků a vězňů, a teprve pak jej dáme ostatním lidem.”

Je zřejmé, že mezi “ostatní lidi” patří nejen zaměstnanci PA, ale také palestinští pacienti, kteří potřebují lékařské ošetření. Abbás teď rozhodl potrestat tyto pacienty tím, že jim odepře lékařské ošetření v Izraeli.

Osama al-Najjar, mluvčí ministerstva zdravotnictví PA, řekl, že se vláda PA rozhodla zastavit financování lékařské péče pro palestinské pacienty v izraelských nemocnicích jako odpověď na izraelské snížení příspěvků vyplácených teroristům a jejich rodinám. Al-Najjar odhadl náklady na lékařské převozy do izraelských nemocnic na 100 miliónů USD každý rok.

Palestinský novinář Fathi Sabbah řekl, že toto rozhodnutí ministerstva zdravotnictví PA bylo “špatné, uspěchané a neuvážené.” S poukázáním na to, že toto rozhodnutí bylo přijato před nalezením alternativ k izraelským nemocnicím, řekl , že “rozhodnutí bylo nebezpečné, protože těmto pacientům odpírá právo obdržet lékařské ošetření, které není dostupné v palestinských nemocnicích, čímž ohrožuje jejich životy. To je vysoká cena.”

Sabbah řekl, že jednání o posílání těchto pacientů do nemocnic v Jordánsku a v Egyptě by zvýšily jejich utrpení. Mnoho z těchto pacientů, řekl, již začalo přijímat lékařskou péči v Izraeli, a teď se od nich bude chtít, aby začali od začátku s novou léčbou v Jordánsku a v Egyptě.

“Jordánské a egyptské nemocnice nebudou schopné vypořádat se s těmito pacienty s požadovanou profesionální lékařskou péčí a tito pacienti budou nuceni vrátit se na začátek a podrobit se novým lékařským testům,” dodává Sabbah.

“To znamená další utrpení pro pacienty a větší výdaje pro palestinskou vládu. Navíc budou tito pacienti muset snášet utrpení několikahodinového cestování do Egypta a Jordánska. Cesta z Pásma Gazy do Káhiry trvá dva až tři dny, přičemž zpáteční cesta trvá tři nebo čtyři dny. To znamená, že pacienti s rakovinou stráví celý týden, aby dostali dávku chemoterapie, zatímco to trvá jenom den či pár hodin, aby dostali tutéž léčbu v Izraeli.”

Rozhodnutí PA zastavit pacientům možnost dostávat lékařskou péči v Izraeli neplatí pro vysoké palestinské představitele.

Minulý týden byl Jibril Rajoub, vysoký představitel vládnoucí Abbásovy frakce Fatah na Západním břehu, přijat do nemocnice Ichilov Hospital, což je největší zařízení akutní péče v Izraeli. Rajoub, který také vede Palestinskou fotbalovou asociaci a předtím strávil 17 let v izraelském vězení za trestné činy související s terorismem, byl spěšně odvezen do této nemocnice na urgentní lékařské ošetření navzdory rozhodnutí PA o zákazu lékařského ošetření v Izraeli pro palestinské pacienty.

Nicméně zatímco izraelští lékaři usilovali o to, aby poskytli Rajoubovi nejlepší léčbu v Ichilov Hospital, poslal tento vysoký palestinský představitel dopis evropské a španělské fotbalové asociaci, ve kterém požadoval, aby španělský fotbalový gigant Atletico Madrid zrušil posezónní přátelský zápas s izraelským týmem v Jeruzalémě. “Nejsme proti zápasu v Izraeli, ale ne v okupovaném Jeruzalémě,” napsal  Rajoub ve svém dopise. Rajoub zapomněl zmínit, že Teddy Stadium, kde se zápas bude 21. května konat, je ve skutečnosti v západním Jeruzalémě.

Několik dní před tím, než byl přijat v izraelské nemocnici,  vyzýval Rajoub také Araby a muslimy, aby “zastavili všechny formy sportovní normalizace s Izraelem.”

Rajoub není ani první ani poslední vysoký palestinský představitel, který vyhledává lékařskou léčbu v některé z nejlepších izraelských nemocnic. V roce 2017 nastoupil  generální tajemník OOP, Saeb Erekat, který obvinil Izrael z “genocidy,” léčbu v izraelském Beilinson Medical Center poté, kdy podstoupil transplantaci plíce v USA.

Palestinští lídři se znovu zapojují do pokrytectví ohledně lékařské péče. Na jedné straně nevynechají žádnou příležitost, aby různými způsoby očerňovali Izrael. Na druhé straně, když onemocní, první věc, kterou udělají, je, že kontaktují izraelské nemocnice s nadějí, že dostanou nejlepší lékařskou péči na Středním východě. Nespěchají do nemocnic v Egyptě a Jordánsku: vědí, že tam nejlepší péči nedostanou.

Co je alarmující, je, že palestinští lídři teď riskují životy svých lidí tím, že jim odpírají lékařskou péči v izraelských nemocnicích. Je to jen další příklad toho, jak palestinští lídři jednají podle svých osobních zájmů, přičemž ohrožují životy pacientů, jejichž jedinou chybou je, že nemají příbuzné ve vyšších funkcích ve vedení Palestinské autonomie, kteří by jim mohli pomoci dostat péči v Izraeli.


Zdroj: https://www.gatestoneinstitute.org/14208/palestinian-leaders-punish-patients

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *