Izraelská politika Novinky

Ministr varuje, že Izrael by mohl “odstranit” Assada, pokud nechá Írán útočit ze Sýrie

Česká společnost přátel Izraele Předseda-vlády-Benjamin-Netanyahu-a-ministr-energetiky-Yuval-Steinitz-na-týdenním-zasedání-kabinetu-v-Jeruzalémě Ministr varuje, že Izrael by mohl "odstranit" Assada, pokud nechá Írán útočit ze Sýrie Izraelská politika Novinky

V návaznosti na úsilí Teheránu o úder proti Izraeli, ministr energetiky Yuval Steinitz prohlásil, že to bude konec pro syrského prezidenta, ale zároveň dodává, že to je jen jeho “osobní pohled”.

 

Izraelský ministr v pondělí pohrozil, že by židovský stát mohl zabít syrského prezidenta Bashara Assada, pokud jeho režim nezabrání íránským silám útočit proti Izraeli z jeho území.

“Pokud Assad i nadále nechá Íránce operovat ze syrské půdy, měl by vědět, že podepsal svůj vlastní rozsudek smrti a že to bude jeho konec. Zrušíme jeho režim.”

Varování se objevilo na základě zpráv o tom, že se Teherán plánuje pomstít proti raketovému útoku proti Izraeli.

 

Oficiální mluvčí v islámské republice slíbili, že budou reagovat na několik údajných izraelských útoků v Sýrii, které se zaměřily na íránská zařízení a zabily nejméně sedm členů iránských revolučních gard. Izraelské obranné složky varovaly v neděli, že Írán plánuje odpovědět tím, že v blízké budoucnosti namíří své rakety na vojenské cíle v severním Izraeli.

 

“Pokud Assad i nadále nechá Íránce operovat ze syrské půdy, měl by vědět, že podepsal svůj vlastní rozsudek smrti a že to bude jeho konec. Zrušíme jeho režim, “řekl Yuval Steinitz, ministr národní infrastruktury, energetiky a vodních zdrojů.

 

Česká společnost přátel Izraele Syrský-prezident-Bashar-Assad-1024x576 Ministr varuje, že Izrael by mohl "odstranit" Assada, pokud nechá Írán útočit ze Sýrie Izraelská politika Novinky
Syrský prezident Bashar Assad

“Assad nemůže klidně sedět ve svém paláci a rehabilitovat jeho režim a zároveň nechat Sýrii, aby se stala základnou pro útoky proti Státu Izrael. Je to velmi jednoduché, “řekl Steinitz, který je členem izraelského bezpečnostního kabinetu.

Steinitz později vydal prohlášení objasňující, že pouze “vyjadřuje svůj osobní názor.”

 

Teherán slíbil pomstu poté, co armádní základna T-4 v Sýrii byla 9. dubna zničena leteckým útokem, který zabil nejméně sedm členů iránských revolučních gard. Útok byl připisován Izraeli, ale Jeruzalém se k tomu odmítl vyjádřit. T-4 byla základnou, z níž Írán v únoru sestřelil izraelský dron. 

 

Všechny izraelské televizní stanice v neděli v nočních zprávách informovaly, že izraelské vojenské a zpravodajské služby identifikovaly předběžné úsilí Íránu v Sýrii o to, aby provedly své represálie za použití islámské revoluční gardy, teroristické skupiny Hezbollah a místní šiitské milice. Mělo se jednat o raketový útok, pravděpodobně na izraelské vojenské cíle na severu.

Nebyly vydány žádné zvláštní instrukce pro obyvatele severního Izraele. Vedoucí místních zastupitelstev na severu informovali občany o tom, že nebudou přijímat žádná zvláštní opatření a budou pokračovat ve svém každodenním životě jako obvykle.

 

Na otázku, zda je moudré hrozit zavražděním syrského prezidenta před schůzkou premiéra Benjamina Netanjahua tento týden s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, pevným podporovatelem Assadova režimu, řekl Steinitz, že je “výborné”, že Netanjahu jde na “velmi důležitý” dialog s Putinem.

 

“Každý musí pochopit, že máme červené čáry,” dodal Steinitz, zákonodárce z Netanjahuovy strany Likud. “Pokud má někdo zájem o zachování Assadova přežití, měli by mu říct, aby zabránil útokům na Izrael.”

 


Zdroj: https://www.timesofisrael.com/minister-warns-israel-could-kill-assad-if-he-lets-iran-attack-from-syria/
Autor: Martin Seidl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *