Izraelská politika

PÁSMO GAZY: Konflikt stále doutná

Česká společnost přátel Izraele Gaza-konflikt-1170x780 PÁSMO GAZY: Konflikt stále doutná Izraelská politika

Palestinský Hamás unikl jen o vlásek izraelské odvetné válce za nepolevující útoky na vojáky a vypouštění zápalných draků a balonů, které už spálily na třicet čtverečních kilometrů izraelských polí a rezervací.

 

Izrael teroristy mnohokrát varoval, že pokud nepřestanou provokovat a vyvolávat požáry, čeká je rozsáhlá operace, která Hamás totálně zničí. I když zdůrazňuje, že si ji nepřeje, na každý požár důsledně reaguje protiútokem na cíle Hamásu, většinou bez lidských ztrát. Hnutí však zvolilo stejnou taktiku – na každé odvetné bombardování odpovědělo odpálením raket nebo minometných střel či jiným útokem. Byl to bludný kruh nekonečných konfrontací.

 

Situace se vyostřila minulý víkend, kdy Hamás a Islámský džihád odpálily na Izrael 200 raket a střel a zranily čtyři Izraelce. Izraelská armáda reagovala padesáti tunami bomb a zničila desítky zbrojních skladů a cvičišť a jeden útočný tunel. Pak se do konfliktu vložil Egypt a zmocněnec OSN pro Blízký východ Nikolaj Mladenov, kteří na Hamás naléhali, aby s provokacemi přestal. Minulé pondělí hnutí ohlásilo příměří. Izrael však na ně nepřistoupil a uvedl, že s útoky přestane, jen pokud Hamás zastaví ostřelování i vypouštění draků.

 

A to se nestalo – hned minulé pondělí balony způsobily 26 požárů a jeden hořící přistál nedaleko dětí na zahradě mateřské školky ve Sdot Negev. Izrael pak uzavřel hraniční přechod Kerem Šalom, jediný, jímž do Gazy proudilo až tisíc kamionů zboží denně. Snížil jejich počet skoro desetinásobně, přestal do pásma dodávat plyn a palivo a zmenšil rybářskou zónu v Gaze z jedenácti kilometrů od pobřeží na pět a půl. Egypt zároveň oznámil, že neotevře hranice v Rafáhu, jak měl původně v úmyslu.

 

Situace v Gaze se tak povážlivě zhoršila, ale Hamás se nepoučil. V pátek zabil palestinský ostřelovač vojáka, jenž se stal první obětí gazanského násilí v Izraeli od poslední války před čtyřmi lety. Odveta byla tak tvrdá, že se zdálo jisté, že válka začala – při největší operaci od roku 2014 letouny bombardovaly 68 cílů Hamásu, zničily mu značnou část zbrojního arsenálu a infrastruktury a výrazně snížily jeho útočné schopnosti. Zlikvidovaly velitelství ve třech táborech, včetně skladů zbraní a munice, cvičišť, pozorovatelských stanovišť i kanceláří velitelů, ale i továrny a vybavení k výrobě zbraní, sklad bezpilotních letounů nebo přístupovou šachtu k tunelům. Zabily také čtyři Palestince, z toho tři členy Hamásu, a stovku dalších zranily.

 

Egypt a Mladenov opět Hamás varovali, a Káhira mu dokonce pohrozila sankcemi, jestli nepřestane s „odvetami“ a vypouštěním draků a balonů. Už v pátek v noci hnutí přistoupilo na příměří a údajně Egyptu slíbilo i zastavení útoků na hraniční plot a vypouštění draků. Výměnou požaduje uvolnění zpřísněných opatření na izraelských hranicích a zrušení zákazu importu zboží a po Egyptu otevření hranic v Rafáhu.

 

Izrael ani tentokrát příměří nepotvrdil a čeká, jestli je bude Hamás dodržovat. Pokud hnutí zastaví ostřelování, pokusy o proražení hraničního plotu i zápalné balony a draky, je ochoten otevřít přechod Kerem Šalom. Vyčkává také Egypt. Zatím panuje relativní klid, až na pár izraelských odvet za zápalné balony. Hamás ale ani v jednom případě nereagoval.

 

Izrael má velké dilema. Zápalný terorismus je ničivý a zatím se ho nedaří zcela zastavit, přestože armáda už vyvinula přístroj, který umí hořící balony detekovat. Vláda navíc čelí hlasité kritice řady politiků i veřejnosti, zejména obyvatel jihu, které požáry ohrožují, že zásahy proti Hamásu nejsou dost razantní a nemají odstrašující účinek. Armáda však tvrdí, že by těžko ospravedlnila zabíjení lidí za vypouštění draků, které si zatím nevyžádaly lidské oběti. A tak zkouší různé metody – od slibů zlepšení hospodářské situace v Gaze až po drsné odvety. Nezabrala však ani pohrůžka, že armáda vládu v Gaze při vojenské operaci svrhne. Ve skutečnosti si to ale nepřeje, protože by to znamenalo buď naprostý chaos, anebo nutnost Gazu znovu obsadit, a ani jedno není žádoucí.

 

Navíc se Izraeli válka v Gaze nehodí. Na severních hranicích se Sýrií panuje největší napětí za několik desetiletí a v jejich těsné blízkosti se pohybují proíránské jednotky, které tam podle slibů Ruska nemají být. Je docela dobře možné, že Hamás v Gaze provokuje na příkaz Íránu, který chce odvést pozornost od svých záměrů na severu. Izrael by se tak mohl ocitnout ve dvou válkách najednou. To ale neznamená, že do ní v Gaze nepůjde, bude-li ji považovat za nezbytnou.

 

Hamás s útoky zřejmě zcela přestat nechce. Když v březnu zahájil takzvané pochody za „návrat Palestinců do Izraele“, tvrdil, že jejich cílem je zrušení blokády Gazy. A toho nedosáhl; navíc si jeho provokace vyžádaly na 140 mrtvých Palestinců a blokáda se ještě zhoršila. Jediné, co se mu podařilo, je vzbudit mezinárodní pozornost. Hnutí zjevně vyhovuje nechat konflikt doutnat, aby ho mohl kdykoli znovu rozdmýchat. Trvalé zklidnění situace se tak nedá očekávat a válka hrozí Hamásu stejně jako před týdnem.

 


Zdroj: neviditelnypes.lidovky.cz/pasmo-gazy-konflikt-stale-doutna-d4b

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *