Izraelská politika Novinky

Rivlin usadil Netanjahua: V Izraeli si jsou Židé a Arabové rovni

Česká společnost přátel Izraele F170101MNGPO01-e1483597567508 Rivlin usadil Netanjahua: V Izraeli si jsou Židé a Arabové rovni Izraelská politika Novinky

Izrael je zemí, kde pro všechny občany platí stejná práva. Řekl to dnes izraelský prezident Reuven Rivlin v rámci debaty o izraelských Arabech v Izraeli. Premiér Benjamin Netanajhu v neděli na instagramu napsal, že Izrael je zemí pouze Židů. Loni byl v Izraeli přijat zákon, který Izrael charakterizuje jako stát židovského národa. Rivlin tehdy před přijetím zákona varoval.

 

Na shromáždění pořádaném ke 40. výročí podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody dnes Rivlin řekl, že izraelští Arabové nejsou druhořadí voliči a že v Izraeli nejsou žádní občané první kategorie.

“Ti, kdo věří, že úkolem Státu Izrael je být židovský a demokratický stát v plném slova smyslu, si musejí připomenout, že v Izraeli mají všichni jeho občané rovnocenná práva,” řekl.

Debatu na toto téma začala ministryně kultury Miri Regevová, když v televizním rozhovoru řekla, že je nebezpečné, aby v izraelské vládní koalici byli Arabové. Herečka Rotem Selaová za to kritizovala ministryni i tazatelku a na její kritiku pak reagoval Netanjahu.

“Rina Macliachová (televizní moderátorka) mlčela a já se ptám, proč se v šoku (ministryně) nezeptala, v čem jsou Arabové problém. Proboha, v této zemi žijí i Arabové,” uvedla Selaová.

Svým dnešním příspěvkem se Rivlin podle izraelského tisku obracel spíš na Selaovou. “Při volbách si budeme všichni rovni, Židé i Arabové. V Knesetu (parlamentu) budou zastoupeni všichni, Židé i Nežidé,” řekl prezident. Tento výrok se pak objevil v hebrejštině a arabštině na jeho twitterovém účtu.

“V poslední době jsme vystaveni nepřijatelné debatě kolem izraelských Arabů. Odmítám uvěřit, že existují politické strany, které přestaly Izrael považovat za demokratický židovský stát,” pokračoval pak Rivlin v jiném tweetu.

V Izraeli žije podle letošních údajů devět milionů lidí a z nich téměř 21 procent jsou Arabové.


Zdroj: eurozpravy.cz/zahranicni/blizky-vychod/251445-rivlin-usadil-netanjahua-v-izraeli-si-jsou-zide-a-arabove-rovni/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *