Izraelská politika

Skrytý svět Palestinské samosprávy

Česká společnost přátel Izraele WAG7645e4_Abbsvprezidentskpalc Skrytý svět Palestinské samosprávy Izraelská politika

Zpráva publikovaná tento týden nabízí vzácný pohled do skrytého světa Palestinské samosprávy, která vznikla v roce 1994 na základě Mírové dohody z Osla podepsané Izraelem a OOP (Organizací pro osvobození Palestiny).

 

Palestinská administrativa obdržela za prezidentství Mahmúda Abbáse od USA, EU a několika dalších zemí pomoc v řádu miliard amerických dolarů.

Avšak selhání dárců, zejména USA a EU, kteří od Palestinské samosprávy nevyžadovali odpovědnost a transparentnost, připravilo Palestince o podstatnou část peněz od těchto dárců. To také povzbudilo palestinské vůdce, aby pokračovali v přivlastňování miliónů amerických dolarů, které pak převáděli na své soukromé a skryté bankovní účty.

Člověk by očekával, že západní dárci se probudí a povšimnou si, že palestinští vůdci zneužívají zasílané peníze daňových poplatníků.

Člověk by očekával, že Američané a Evropané přijdou k Abbásovi a jeho kamarádíčkům, praští do stolu a budou vyžadovat, aby konečně začali používat peníze ve prospěch svého lidu a ne pro své kamarády a členy svých rodin.

Zpráva publikovaná Koalicí pro zodpovědnost a čestnost (AMAN), která byla založena v roce 2000 a která sdružuje několik občanských společností pracujících na poli demokracie, lidských práv a spravedlivé vlády, ukazuje, že se západní dárci ze svých minulých chyb nijak nepoučili.

Zpráva také poukazuje na to, že Palestinská samospráva zůstává stejně zkorumpovaná, jako byla při svém založení před více než dvaceti lety.

Pod vedením Jásira Arafata byla Palestinská samospráva zamořena všudypřítomnou korupcí a špatným hospodařením. Navzdory opakovaným slibům šel Arafatův nástupce Mahmúd Abbás dále v jeho stopách a Palestinská samospráva zůstala zkorumpovaná jako vždycky.

Proč by měl Abbás a jeho spolupracovníci pracovat na zlepšení životních podmínek svého lidu, když ti, kteří jim posílají miliardy dolarů, neustále zavírají oči nad finanční a administrativní korupcí v Palestinské samosprávě, kterou financují?

Ve zprávě nazvané „Poctivost a boj proti korupci: Palestina 2017“ (Integrity and Combating Corruption: Palestine 2017) AMAN odhaluje stav korupce, nedostatek transparentnosti a odpovědnosti Palestinské samosprávy během roku 2017.

Je to jedna z nejkomplexnějších zpráv o široce rozšířené korupci a rozhazování veřejných peněz vedením Palestinské samosprávy.

Zpráva například shledala, že Palestinská samospráva investovala 17,5 milionu amerických dolarů do stavby „prezidentského paláce“ pro Abbáse. Palác je postaven na ploše 4700 metrů čtverečních.

Poté, co byl za tento projekt kritizován, rozhodl se Abbás přeměnit tento palác v obrovskou národní knihovnu.

O tomto grandiózním projektu zpráva říká toto:

„Může znít ctnostně přeměnit prezidentský palác na veřejnou knihovnu, ale je to typický příklad zneužití veřejných fondů a také příklad neschopnosti stanovit si priority. Ačkoliv postavení paláce pro hostující oficiální zahraniční delegace není samo o sobě špatné, tak pro Palestince není a nikdy nebylo prioritou financovat životně důležité služby jako zdravotnictví a vzdělání. A to nezmiňujeme chronickou finanční krizi, která trápí Palestinskou samosprávu. Lze uznat důležitost národní knihovny, myšlenka proměny paláce na ni je však nevýhodná, pokud by to kvůli konstrukci a rekonstrukci detailů, které to zahrnuje, stálo více peněz, než postavit knihovnu zcela novou.“

83letý Abbás mohl investovat 17,5 miliónu amerických dolarů do stavby nové nemocnice nebo tvorby nových pracovních míst pro svůj národ, ale on si vybral vystavění paláce na kopci na okraji Ramalláhu pro sebe a své stoupence.

Byl palác součástí Abbásových plánů na klidný a luxusní důchod? Myšlenka proměny paláce v národní knihovnu je stejně směšná. Pro Palestince jsou více potřeba nové školy a nemocnice než nějaká knihovna. Kromě toho momentálně Palestinci sotva potřebují knihovnu, která vypadá jako královský palác.

 

Česká společnost přátel Izraele WAG7645e4_Abbsvprezidentskpalc Skrytý svět Palestinské samosprávy Izraelská politika
„Prezidentský palác“ Mahmúda Abbáse blízko Ramalláhu (Zdroj fotografie: Palestinská ekonomická rada pro rozvoj a rekonstrukci)
 

Zde je další příklad ze zprávy týkající se praktik Palestinské samosprávy ohledně rozhazování veřejných peněz: Placení výplat a výdajů na neexistující aerolinky „Palestine Airlines“.

Říká se, že „stovky zaměstnanců této společnosti neustále dostávají výplaty a renty od Palestinské samosprávy, ačkoliv společnost není registrována v souladu s palestinským právem“.

Zpráva zjistila, že rozpočet pro tuto společnost je zahrnut v rozpočtu Palestinského ministerstva dopravy, ale bez konkrétních detailů, jak jsou tyto peníze utráceny.

Zaměstnanci „Palestine Airlines“ jsou civilní zaměstnanci, kteří jsou placeni navzdory tomu, že nepracují a jsou také zaměstnanci společnosti, která ve skutečnosti neexistuje. Podle této zprávy dostávají měsíční plat také členové palestinského parlamentu – Palestinské zákonodárné rady (PLC) –, přestože je parlament již více než deset let paralyzován hádkami mezi Abbásovým vládním hnutím Fatah a Hamásem.

Zpráva konstatovala, že „v roce 2017 představovala největší problém z hlediska formální zodpovědnosti a opomenutí vládního výkonu ve smyslu veřejných prostředků a veřejných záležitostí obecně pokračující nefunkčnost Palestinské zákonodárné rady (PLC).“ V roce 2017 zpráva odhalila, že Palestinská samospráva utratila za Palestinskou zákonodárnou radu více než 39 miliónů šekelů (asi 11 milionů amerických dolarů). Polovina této částky byla použita pro palestinské zákonodárce, ačkoliv nepracovali více než 10 let. Zpráva pokračovala:

„Občané mají právo vyžadovat transparentnost výdajů, které nemají hmatatelné výsledky ohledně role Palestinské zákonodárné rady a její neschopnosti uspořádat zasedání, které zahrnuje členy parlamentu Západního břehu a Gazy, v souladu s právem… Výsledky vládních plánů neukazují omezení pokračující krize ve financování Palestinské samosprávy, ani racionalizaci veřejných výdajů nebo kontrolu státních zakázek, administrativních a provozních nákladů. Řeči o úspornosti pokračují, aniž by se provedly vážně míněné kroky.“

Zpráva také nalézá neustálá pochybení ve struktuře bezpečnostního aparátu Palestinské samosprávy. Zvyšující se počet vysokých důstojníků má negativní dopad na výkon bezpečnostních složek. Navíc tento nárůst počtu je další zátěží pro veřejný rozpočet. Procento důstojníků ve třech bezpečnostních složkách dosahuje 50 % ze všech důstojníků všech osmi bezpečnostních složek Palestinské autonomie.

Tato zpráva zjistila, že korupce také pronikla do nákupu automobilů pro palestinské představitele, jejich rodinné členy a přátele. „Vlivní lidé na vyšších pozicích byli zákonem osvobozeni od daní. Vyhozené částky jsou obrovské.“ Také stojí za zmínku, že zákon Palestinské samosprávy počítá s tím, že každý palestinský terorista, který stráví v izraelském vězení více jak 20 let, dostane jednorázově zdarma auto jako bonus k rentě vyplácené Palestinskou samosprávou rodinám palestinských vězňů a „mučedníků“.

Podle zprávy „se politická korupce v palestinském případě díky existenci dvou samospráv – jedné na Západním břehu a druhé v Pásmu Gazy – ještě prohloubila“. Toto rozdělení, které je výsledkem boje Hamásu a Fatahu o moc, poškodilo životy Palestinců na mnoha úrovních a negativně ovlivnilo fungování veřejné správy, lidských práv, svobody a rozvoje, protože tyto dvě vlády rozhodují tak, aby se vzájemně oslabily.

Zpráva poznamenává, že v roce 2017 obdržela Protikorupční komise Palestinské samosprávy 430 stížností, ale jenom 21 jich bylo předloženo prokurátorovi. A dodává „To znamená, že tato komise, její členové a vyšetřující mechanismy jsou pomalé.“ Povaha těchto případů má rozsah od zpronevěry, přes zneužívání moci až k podvodům, zneužití důvěry a úplatkářství. „Z korupce jsou nejčastěji obviňováni zaměstnanci vládního veřejného sektoru.“

Zpráva si také dala za úkol zjistit, jakým způsobem byl schválen rozpočet Palestinské samosprávy na rok 2017. Plná verze tohoto rozpočtu nebyla zveřejněna; zveřejněny byly jen výnosy a výdaje bez detailů, jako je alokace peněz jednotlivým ministerstvům. Zákon o rozpočtu nezahrnuje ani tabulku ilustrující dluhy a půjčky Palestinské samosprávy, ani nenavrhuje plán pro soubor splátek těchto dluhů a půjček. Navíc také nebyly vyjasněny příspěvky a investice Palestinské samosprávy místním a zahraničním společnostem.

Západní média takové zprávy úplně ignorují. Ignorováním těchto zpráv západní novináři zrazují své vlastní lidi tím, že je neinformují o tom, jak jsou zpronevěřovány jejich peníze použité na mezinárodní humanitární pomoc a jak jsou rozhazovány zkorumpovanými palestinskými představiteli. Samotní Palestinci jsou největší obětí tohoto příběhu. Žijí v bídě a chudobě, protože jejich představitelé zpronevěřili veřejné finance. Život Palestinců by mohl být mnohem lepší, kdyby jejich lídři byli odpovědní za své činy.

Stavět se na odpor diktátorům v Ramalláhu a v Pásmu Gazy znamená pro Palestince riskovat životy. Ale to samé neplatí pro mezinárodní komunitu, ani pro západní média hlavního proudu.

Proč se západní média neustále dívají jinam, když si Abbás staví zlatá sídla pro sebe a své kamarádíčky? Možná proto, že mají plné ruce práce s vyhrabáváním špíny na Izrael. Ale když novináři zavírají své oči a uši a tím umožňují despotickým palestinským představitelům, kteří neustále poškozují svůj vlastní národ, krást peníze amerických a evropských daňových poplatníků, tak pozlátko zlatého světa Palestinské samosprávy ztrácí svůj lesk.

Autor je muslim žijící na Blízkém východě.

Původní zpráva: www.gatestoneinstitute.org/12103/palestinian-authority-corruption


 

Překlad: René David

Zdroj: neviditelnypes.lidovky.cz/blizky-vychod-skryty-svet-palestinske-samospravy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *