Izraelská politika

UNRWA evakuuje většinu mezinárodních pracovníků z pásma Gazy do Izraele na základě hrozeb smrtí

Česká společnost přátel Izraele stredisko-UNRWA UNRWA evakuuje většinu mezinárodních pracovníků z pásma Gazy do Izraele na základě hrozeb smrtí Izraelská politika

Úředníci palestinské agentury uprchlíků OSN se stáhli do bezpečí skrz uzavřené kontrolního stanoviště po výhružkách smrtí od samotných zaměstnanců.

 


Palestinská uprchlická agentura UNRWA evakuovala většinu svých mezinárodních vyšších úředníků z pásma Gazy pondělí kvůli obavám z jejich bezpečnosti. Zahraniční úředníci obdrželi hrozby smrti a výhružky násilím poté, co organizace oznámila škrty a plánované propouštění v důsledku rozhodnutí USA, že již nebude financovat agenturu. Úředníci údajně byli obtěžováni zaměstnanci agentury.

 

Úředníci byli vyvezeni z pobřežní enklávy přes křižovatku Erez, a to navzdory skutečnosti, že kontrolní stanoviště bylo oficiálně uzavřeno pro židovský svátek Sukkot. Zdroj s poznatky o situaci řekl, že zůstalo jen šest zahraničních pracovníků z původních devatenácti. Izraelská jednotka ministerstva obrany, která dohlíží na přechod, uvedla, že řada zahraničních zaměstnanců agentury UNRWA “byla evakuována z pásma Gazy do Izraele”. 

 

Vedoucí a zástupce ředitele UNRWA v současné době zůstávají v Gaze, ale Ynet oznámil, že podle více zdrojů mohou být i v budoucnu evakuováni. UNRWA potvrdila v pondělí v pondělí, že “rozhodla dočasně stáhnout část svých mezinárodních zaměstnanců z Gazy po řadě znepokojivých bezpečnostních incidentů, které postihují její personál v pásmu Gazy.”

 

Ve vyjádření agentury stojí, že “dnes bylo několik zaměstnanců obtěžováno a bylo jim bráněno v plnění svých povinností.” “Některé z těchto akcí se konkrétně zaměřily na řízení UNRWA v Gaze,” uvedli.

 

Agentura vyzvala orgány v enklávě, kterou má ve správě islámské teroristické hnutí Hamas, “aby reagovali na opakované požadavky na účinnou ochranu svých zaměstnanců a zařízení.” “Nedostatek efektivních bezpečnostních opatření má dopad na životně důležité humanitární služby více než 1,3 milionu uprchlíků v Gaze.”

 

Hlava UNRWA v Gaze předtím obvinila pracovní sílu agentury v enklávě ze “vzpoury”.

 

Spojené státy jsou tradičně největším přispěvatelem UNRWA a poskytují přibližně 350 milionů dolarů (300 milionů eur) ročně, ale prezident Donald Trump zrušil veškerou podporu. V minulém týdnu obdržela agentura od dárcovských zemí dary ve výši 118 milionů dolarů, které jí pomohly překonat krizi financování, ale stále má schodek ve výši 68 milionů dolarů ve svém ročním rozpočtu.

 

Navzdory odstranění části svých zahraničních pracovníků pokračovala UNRWA v operacích v Gaze, uvedla agentura. Ředitel operací a další mezinárodní zaměstnanci zůstali v Gaze, řekla UNRWA.

 

Dárcovské země pomohly doplnit rozpočet ve výši 217 milionů dolarů poté, co Spojené státy skutečně ukončily svůj příspěvek ve výši 350 milionů dolarů Agentuře OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům. Agentura zůstává v deficitu přes obdržených 118 milionů dolarů od dárcovských zemí a 46 milionů dolarů z Evropské unie, které jí pomohou překonat krizi.

 

Tento deficit však vedl k zrušení 113 pracovních míst a převedení 584 pracovních míst na částečný úvazek. Zaměstnanci UNWRA v pásmu Gazy šli do stávky v pondělí, aby protestovali proti snižování platů a propouštění. Zaměstnanci varují, že jejich rodiny budou vážně ohroženy v blokované Gaze, kde je nezaměstnanost kolem 53 procent.

 

Přibližně 80 procent Palestinců v chudém pásmu Gazy je způsobilých pro pomoc UNRWA. Nezaměstnanost je v enklávě vysoká a zaměstnanci tvrdí, že jejich rodiny budou vystaveny riziku, pokud budou propuštěni z agentury.

 

Agentura podporuje zhruba 5 milionů registrovaných palestinských uprchlíků a jejich potomků a poskytuje školství pro 526 000 dětí na Západním břehu Jordánu, v pásmu Gazy, Libanonu, Sýrii a Jordánsku.

 

“Právo návratu” je jedním z klíčových sporů v izraelsko-palestinském konfliktu. Palestinci tvrdí, že 5 milionů lidí, které OSN uznává za uprchlíky, mají právo vrátit se do vlastních domovů v Izraeli. Izrael naopak odmítá tuto žádost a říká, že představuje palestinskou nabídku, aby Izrael zničil vahou čísel. Izraelská populace činí téměř 9 milionů, z nichž tři čtvrtiny jsou židovské. Příliv milionů Palestinců by znamenal, že Izrael již nebude židovským většinovým státem.

 

Izrael obviňuje UNRWA z toho, že pomáhá zachovat palestinský příběh o nelegitimnosti Izraele jedinečným způsobem přiznáním statutu uprchlíka i těm uprchlíkům, kteří se narodí v jiných zemích a mají zde občanství a podmínky, které nemají se statutem uprchlíka nic společného.

 

Zdroje v Izraeli se však obávají, že zřejmé snahy Washingtonu o oslabení UNRWA mohou posílit teroristickou skupinu Hamas v Gaze a ohrozit bezpečnost Izraele.

 

Říká se, že vážné škrty rozpočtu UNRWA by vytvořily vakuum při poskytování základních služeb v pásmu, kde je většina obyvatel závislá na organizaci. To by se projevilo zejména v nedostatku potravin a rozpadu vzdělání, které by Hamas mohl využít k posílení svého uchopení pobřežní enklávy.  Organizace spojených národů varovala, že situace v Gaze je “katastrofická” po 11 letech pod izraelskou a egyptskou blokádou, kdy Hamas a Izrael bojovali ve třech válkách.

 


Zdroj: www.timesofisrael.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *