Izrael a svět

Írán vyhrožuje Izraeli: “Vyčleňte rozpočet na nápravu šokujících škod, které způsobíme

Česká společnost přátel Izraele Iran_vyhrozuje Írán vyhrožuje Izraeli: "Vyčleňte rozpočet na nápravu šokujících škod, které způsobíme Izrael a svět

Íránská raketa s hebrejským nápisem: “Izrael musí být vyhlazen.” (MEMRI)

Izrael minulý týden upozornil, že je připraven se bránit, když oznámil navýšení rozpočtu určeného na boj proti íránskému jadernému programu o 1,5 miliardy dolarů.

Írán v neděli vyslal Izraeli přímou hrozbu v souvislosti se zprávami o tom, že izraelský rozpočet na obranu proti íránské jaderné hrozbě byl minulý týden navýšen o zmíněných 1,5 miliardy dolarů.

Alí Šamchání, který působí jako tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti (SNSC), “doporučil” židovskému státu, aby přehodnotil přidělený rozpočet a místo toho investoval peníze do nápravy škod, které budou způsobeny “šokující odpovědí” Íránu.

“Místo vyčlenění 1,5 miliardy dolarů z rozpočtu na zvěrstva proti #Iránu by se měl sionistický režim zaměřit na poskytnutí desetitisíců miliard dolarů finančních prostředků na nápravu škod, které budou způsobeny šokující odpovědí Íránu,” napsal Šamchání na Twitteru.

Určený rozpočet je považován za pokus vyslat Washingtonu i Teheránu signál, že Izrael je schopen se bránit, což je otázka, která byla opakovaně nastolena jak v USA, tak v Izraeli, zejména po nedávném pokusu levicových amerických zákonodárců zablokovat financování izraelského systému protivzdušné obrany Iron Dome.

V sobotu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi v rozhovoru pro NBC News uvedl, že trvalý dohled organizace nad jaderným programem země “již není zachován”.

Grossi, který je rozhodným zastáncem snah USA o obnovení jednání s Íránem o jeho jaderném programu, uvedl, že pokud bude tento znepokojivý trend pokračovat a “diplomacie selže, můžete být konfrontováni se situací, která bude mít obrovský politický dopad a dozvuky na Blízkém východě i mimo něj”.

Diplomatické rozhovory s Íránem však Teherán od července zastavil a západní mocnosti jako USA a Německo prohlásily, že ztrácejí trpělivost.

V souladu s tím USA několikrát naznačily, že zvažují alternativní způsoby jednání pro případ, že diplomatická cesta při jednání s Íránem selže.

Při diskusi o íránské hrozbě s izraelským ministrem zahraničí Jairem Lapidem ve Washingtonu na začátku tohoto měsíce americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že pokud Islámská republika v blízké budoucnosti nepřistoupí na omezení svého jaderného programu, jsou na stole “další možnosti”.

Tuto představu však zpochybnil americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, který během setkání se svým izraelským protějškem Eyalem Hulatou přiznal, že prezident Joe Biden je stále přesvědčen, že diplomacie je nejlepší způsob, jak jednat s Íránem a zajistit, aby nikdy nezískal jadernou zbraň.

Přibližně týden po tomto setkání varoval bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo, že americký ústupný postoj vůči Íránu může Izrael brzy přinutit k vojenské akci proti Íránu. “Současná administrativa chce znovu uzavřít dohodu,” řekl při návštěvě Jeruzaléma. “Nikdy bychom nedopustili, aby Írán získal jadernou zbraň během vlády naší administrativy,” dodal a prohlásil, že kdyby Trump zůstal u moci jen o rok či dva navíc, mohly by USA a Izrael docílit toho, aby Írán své jaderné ambice neuskutečnil.

Zdroj: World Israel News, 24. 10. 2021
Autor: Tobias Siegal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *