Izrael a svět

Na nátlak USA se Izrael chystá přehodnotit své vztahy s Čínou

Česká společnost přátel Izraele 01-06_Pching Na nátlak USA se Izrael chystá přehodnotit své vztahy s Čínou Izrael a svět

Podle zprávy listu Haaretz Bidenova administrativa tlačí na Izrael, aby zrušil řadu dohod s Čínou, což vedlo k tomu, že Izrael přislíbil přehodnocení svých vazeb.

Izrael se zavázal, že bude Bidenovu administrativu informovat o významných dohodách s Čínou a že tyto dohody přehodnotí, pokud proti nim Spojené státy vznesou námitky, uvedl deník Haaretz.

Bidenova i Trumpova administrativa vyjádřily obavy z rostoucích vazeb mezi Izraelem a Čínou, protože vztahy Izraele se Spojenými státy a evropskými zeměmi se zhoršily.Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tuto otázku nadnesl při setkání s izraelským ministrem zahraničí Jairem Lapidem během prosincové návštěvy Izraele a na dřívějším jednání ve Washingtonu, uvedl Haaretz.

Spojené státy zatím Izraeli v této věci nepředložily jasné požadavky, ale izraelští představitelé podle zprávy začali diskutovat o politice země vůči Číně.Čína a Izrael se v posledních letech sblížily, zejména v oblasti technologií a inovací. Zpráva citovala nejmenované zdroje, podle nichž Izrael zaujímá vůči Číně „obvyklý obchodní přístup“, protože zůstává uvězněn mezi dvěma mocnými státy uprostřed probíhající obchodní války.

Přesto Izrael pokračuje v diplomatickém sbližování s Čínou – v listopadu izraelský prezident Isaac Herzog bezprecedentně telefonoval čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby s ním projednal íránský jaderný program. A v říjnu se Izrael zdržel podpisu společného prohlášení OSN, v němž vyjádřil znepokojení nad zacházením Číny s ujgurskými muslimy, turkickou menšinou, která čelí pronásledování na severozápadě Číny.

Zdroj: israel.cz

One Response

  1. Dobrý den. Nikdy jsem nebyl členem žádné strany a žádné organizace, což mi umožňovalo se vždy svobodně a nezávisle vyjadřovat. V této době chci ale ujistit izraelský lid, že já a všichni moji blízcí jsme plně na jejich straně. Budu stručný. OSN se, bohužel, stává organizací, mlčící nad zvěrstvy Palestinců, ale pokrytecky kritizující obranu maličkého Izraele. Na našem kontinentu přitom síli protižidoské nápady. Odporné, nepřijatelné. Pro Evropany jasný vzkaz : tváří tvář narůstájícímu antisemitismu, přesně ve stopách někdejšího nahnědlého vůdce, si musíme uvědomit, že pokud na svém vlastním domovském kontinentu nedoážeme ochránit židovskou menšinu, nedokážeme později ochránit už ani sami sebe. U Židů to začíná, ale nekončí. Nakonec to semele i nás. Tak jako Palestinci a jejich příznivci o sobě dávají hlučně vědět na ulicích, malují na zdi židů hvězdy, jako tomu bylo kdysi – proč se nezvednou i ty miliony Evropanů a nedají znát, že tohle v e svých domovech tolerovat nebudou. Proč se, navzdory vystrašeným a nekonajícím vládám, nesjednotí a neukážísvými protesty řádícím Palestincům, že Evropa byla vžda domovem nás i židů a tak to taky zůstane. Nyní je mi z Evropy i z OSN stydno a věřit mohu už jen v to, že se obyčejní lidé konečně probudí. Jde mpřece o jejich domova, proboha. Kam až to chtějí nechat zajít. K dobu bez návratu?
    Přeji svobodné zemi Izrael vítězství a konečně klidné časy pro obyčejný život.
    B. Matějovský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *