Izrael a svět Novinky

‚Protiizraelské zaměření organizace.‘ USA a Izrael vystoupily z UNESCO

Česká společnost přátel Izraele ELE6b7523_33RTR_F2017_05_22FFF105_USA_TRUMP_IS ‚Protiizraelské zaměření organizace.‘ USA a Izrael vystoupily z UNESCO Izrael a svět Novinky

Spojené státy a Izrael oficiálně vystoupily z Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). USA patřily k dvaceti zemím, které UNESCO po druhé světové válce založily. Důvodem vystoupení je údajné protiizraelské zaměření organizace.

 

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ohlásila úmysl vystoupit v říjnu 2017 a Izrael učinil totéž později. Podle Izraele a jeho spojence USA v mnoha případech UNESCO vystupuje kriticky vůči židovskému státu. Poukazuje na jeho okupaci východního Jeruzaléma, zařadilo místa spojená s judaismem k palestinskému dědictví a v roce 2011 organizace přijala Palestinu jako plnohodnotného člena. Podle USA se musí UNESCO od základu zreformovat.

 

Jak uvedla agentura AP, z finančního hlediska nebude mít izraelský a americký krok na UNESCO velký dopad, protože obě země zastavily vyplácení svých příspěvků již po přijetí Palestiny. USA do té doby hradily 22 procent rozpočtu organizace. Jejich dluh nyní dosáhl 600 milionů dolarů (13 miliard korun), což byl podle kritiků jeden z důvodů Trumpova rozhodnutí z organizace vystoupit. Izrael dluží UNESCO deset milionů dolarů.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *