Izrael a svět

Putin Bennettovi: Navzdory problémům můžeme spolupracovat

Česká společnost přátel Izraele 10-24_Putin-Bennett Putin Bennettovi: Navzdory problémům můžeme spolupracovat Izrael a svět

Při prvním setkání Putin Bennettovi řekl, že i když existují „problematická témata“, o kterých je třeba diskutovat, „jsou tady také dobré možnosti spolupráce“.

Premiér Naftali Bennett přistál v pátek ráno v Rusku na své první plánované schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v letovisku Soči, a to uprostřed snah Íránu o zvýšení své vojenské přítomnosti v Sýrii a rostoucí hrozby, kterou představuje jeho jaderný program.

V projevu k novinářům před setkáním Putin Bennettovi poděkoval za jeho návštěvu, „kterou si připomínáme 30 let od obnovení našich diplomatických styků“, a znovu mu poblahopřál „k současnému vedení izraelské vlády“.Putin se dále věnoval společné historii a jedinečným vztahům, které se díky ní mezi Izraelem a Ruskem vytvořily. Konkrétně ruský prezident zmínil roli, kterou Sovětský svaz sehrál při vzniku židovského státu, a ruskou komunitu, která v Izraeli vzkvétá a je považována za jednu z největších ruskojazyčných komunit na světě.

Když přešel k hospodářským otázkám, Putin uvedl, že obchod mezi Izraelem a Ruskem se za posledních sedm měsíců zvýšil o 50 %. „To je velmi důležitá skutečnost a budeme o ní dále jednat,“ řekl před setkáním s tím, že na pořadu jednání bude také oblast hi-tech.

Navzdory pozitivním aspektům vztahů, které Putin zmínil, se však ruský prezident nezapomněl věnovat otázce Sýrie, která je stálým zdrojem napětí mezi Izraelem a Ruskem, způsobeným protichůdnými zájmy v regionu.„Jak víte,“ řekl Putin a obrátil se na Bennetta, „snažíme se obnovit syrskou infrastrukturu. Je zde samozřejmě spousta problematických témat,“ poznamenal a pravděpodobně měl na mysli letecké údery připisované Izraeli a prováděné v Sýrii proti cílům Hizballáhu a íránské vojenské infrastruktuře, proti nimž Rusko několikrát vyjádřilo nesouhlas.

„Jsou tu však také dobré příležitosti pro spolupráci,“ pokračoval, „zejména ve vztahu k boji proti terorismu.“

Bennett poděkoval Putinovi za vřelé přijetí a řekl, že vztahy Izraele s Ruskem „jsou velmi zvláštní kvůli minulosti, přítomnosti i budoucnosti“.Bennett dodal, že „právě nyní dokončujeme projekt výstavby velkého muzea v Izraeli na památku židovských vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v různých armádách. Ale zvláštní a významný přínos byl v Rudé armádě, v níž bojovalo 500 000 Židů a 200 000 z nich během války proti nacistům padlo.“

Pokud jde o izraelskou ruskojazyčnou komunitu, Bennett řekl, že Izrael má „milion velvyslanců, rusky mluvících Izraelců, kteří představují velký přínos pro izraelskou kulturu. Přinášejí s sebou mentalitu tvrdé práce a síly. To je velmi velký přínos pro stát Izrael,“ řekl.

K situaci v Sýrii Bennett uvedl, že se bude jednat o této otázce a také o „našem úsilí zastavit íránský vojenský jaderný program“.Na závěr Bennett poděkoval Putinovi za to, že je „skutečným přítelem židovského národa“ a že v posledních 20 letech vedl silné spojení mezi oběma zeměmi.

Při své cestě do Moskvy minulý měsíc se ministr zahraničí Jair Lapid setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem a zdůraznil, že Izrael sice „dluží Rusku“ mnoho, ale „nebude tiše sedět, zatímco (Írán) buduje teroristické základny na naší severní hranici nebo dodává zbraně teroristickým organizacím, které mají být použity proti nám“.

Zdroj: israel.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *