Izrael a svět

Queers for Palestine – stupidita a přání smrti

Česká společnost přátel Izraele Queers-for-Palestine-1170x680 Queers for Palestine – stupidita a přání smrti Izrael a svět

Na demonstracích, konaných na podporu Palestiny, se objevují lidé s transparenty, na kterých je napsáno „Queers for Palestine“. Queer je souhrnné označení pro osoby, jejichž identita není heterosexuální nebo cisgenderová a může být používána jako náhrada zkratky LGBT+.

Základní otázkou je, zda tito lidé vůbec tuší, co vlastně podporují, tedy jaký je postoj Palestinců a jejich představitelů k osobám, které se s těmito zkratkami (Queer, LGBT+) spojují.

V pásmu Gazy je homosexualita zakázaná a dochází dokonce k popravám lidí, kteří se k této sexuální orientaci hlásí. Například v roce 2016 byl popraven jeden z vojenských velitelů Hamásu, Mahmoud Ishtiwi, za „morální zvrhlost“, neboli homosexualitu. V roce 2022 byl z Izraele unesen a brutálně zavražděn Ahmed Hacham Hamdi Abu Marakhia, který kvůli své sexuální orientaci uprchl do Izraele. Ahmed byl rozčtvrcen a jeho tělo ležící u silnice bylo vidět na videu, které kolovalo na sociálních sítích.

Je tedy otázkou, co lidé hlásící se ke Queer vlastní přejí, co podporují. Chtějí, aby lidé se stejnou sexuální orientací, ke které se hlásí, byli brutálně zabíjeni? Možná je to tak, jak je uvedeno v názvu komentáře, který vyšel v deníku The Telegraph dne 9. 11. 2023: Lidé, kteří nosí transparent s nápisem „Queers for Palestine“, si musí přát svou vlastní smrt (‘Queers for Palestine’ must have a death wish). V tomto komentáři se dále píše: „Zničení Izraele a posílení Hamásu by znemožnilo, aby homosexuální Palestinci vůbec mohli žít.“

Prominentní bývalá muslimská spisovatelka a aktivistka Ayaan Hirsi Ali v rozhovoru pro serves UnHerd uvedla, že heslo “Queers for Palestine ukazuje, jak je naše společnost hloupá“. Dále sdělila: „Pokud jste muslimská rodina a ve vaší rodině je někdo, kdo je podezřelý z homosexuality, je povinností rodiny spáchat vraždu ze cti. Takže to nejde ani tak daleko jako k vládě a tribunálům a soudům. Ale když k tomu dojde, děje se to zcela veřejně a tím nejhroznějším způsobem,” Rozhovor si můžete poslechnout zde.

Zastánci Palestiny z queer komunity na západě na jedné straně přiznávají, že útlak osob z této komunity v Palestině existuje, na druhé straně se ho snaží zlehčovat tím, že to se děje na celém světě. A zároveň se naprosto nelogicky chtějí spojovat s těmi, kteří je vraždí. Jako například Sa’ed Atshan, profesorka antropologie a mírových a konfliktních studií na Swarthmore College, která v rozhovoru pro server them uvádí: „Ve své práci nepopírám ani nezlehčuji realitu homofobie v palestinské společnosti a její sílu, stejně jako potřebu proti ní bojovat a vzdorovat jí. Tolik lidí v palestinském queer hnutí spojuje boj za queer osvobození a palestinský osvobozenecký boj jako neoddělitelně propojené a zásadně související. To je třeba pojmenovat velmi jasně a jednoznačně.

Jak již bylo řečeno, homofobie není v palestinské společnosti ojedinělá. Existuje ve většině částí světa, včetně izraelské společnosti, stejně jako zde ve Spojených státech. Je to bohužel téměř univerzální jev.“ Celý rozhovor najdete zde.

Kde je ve světě běžné, že homosexuálové jsou brutálně vražděni a jak je možné spolupracovat s lidmi, kteří vás chtějí zabít?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *