Izraelská politika Zpravodajství

V Izraeli již mají konečný volební výsledek, ale výsledek zůstává stejný – slepá ulička

Česká společnost přátel Izraele Israel’s-final-election-result V Izraeli již mají konečný volební výsledek, ale výsledek zůstává stejný – slepá ulička Izraelská politika Zpravodajství

Ani po započítání závěrečného hlasu se neobjevil žádný jasný vítěz. 

Sčítání je u konce a byl zveřejněn konečný výsledek izraelských voleb. Výsledek zůstává stejný – politická patová situace bez jasného vítěze, protože ani úřadující vláda ani opozice nemají většinu nezbytnou pro sestavení vlády. 

Konečný výsledek, který zahrnuje 428 000 „dvojitých obálek“ – obálek od vojáků z aktivní služby, občanů zasažených koronavirem a dalších zvláštních případů – ovlivnil odhadované výsledky jen trochu. 

Po oznámení konečných výsledků zůstala největší strana Likud na 30 křeslech v Knessetu. Pro Likud hlasovalo více než 1 milion Izraelců. 

V současné době má pravicový blok celkem 59 křesel v Knessetu proti 57 opozičním. Minimum pro sestavení vlády je 61. 

Volební účast byla 67,4%, nejnižší od roku 2009 (64,7%). I když je mnoho politických stran, ve skutečnosti existují pouze dvě strany – Likud vedený premiérem Benjaminem Netanjahuem a opozice vedená Yairem Lapidem z Yesh Atid. Oba se nyní budou namáhavě snažit získat většinu. 

Během týdne od uveřejnění výsledků se obě strany pokusí získat souhlas prezidenta Reuvena Rivlina, aby mohly sestavit vládu. Rivlin si vybere stranu, o které se domnívá, že s největší pravděpodobností uspěje. 

Netanjahu, nejdéle sloužící předseda vlády v historii Izraele, musí být považován za favorita nejen pro své prokázané politické schopnosti, ale také proto, že strany, které tvoří jeho blok, jsou politicky více sladěny než opoziční strany. 

Opoziční blok je směsicí konkurenčních zájmů, včetně anti-sionistických arabských stran a pravicových stran zaměřených proti Netanjahuovi, které se soustřeďují okolo velké středo-levé strany. 

V konečném počtu tato strana Yesh Atid ztratila jeden mandát, takže jich má 17. Tento mandát získala strana Avigdora Libermana Israel Beiteinu, nyní má nyní 8 křesel v Knessetu. 

Opozice se však přesto může spojit, protože se zdá být odhodlána Netanjahua zbavit. Může v krátkodobém horizontu najít způsob, jak překlenout ideologické mezery, aby odstranila člověka, kterého považuje za svého největšího protivníka. 

Po posledních volbách se opozice pokusila schválit návrh zákona proti Netanjahuovi, který by zabránil obžalovanému politikovi (Netanjahu čelí třem žalobám), aby mohl být ve funkci předsedy vlády. Návrh zákona nebyl schválen, ale Liberman již mluví o tom, že to zkusí znovu. 

„Jsem odhodlán udělat vše pro to, abych zabránil dalším volbám,“ tweetoval Lieberman ve čtvrtek. „Prvním krokem bude návrh zákona, který zabrání tomu, aby obžalovaný člen Knessetu byl kandidátem pro sestavení vlády.“

Autor: David Isaac, World Israel News 

Překlad: Kateřina Čihulková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *