Novinky

IDF stále pátrá po palestinském teroristovi, který v neděli zastřelil dva Izraelce

Česká společnost přátel Izraele WhatsApp-Image-2018-10-07-at-8.53.35-AM-640x400 IDF stále pátrá po palestinském teroristovi, který v neděli zastřelil dva Izraelce Novinky

IDF prohlásila, že útok v továrně v severním West Banku byl “vážným teroristickým útokem”. Střelec, který neměl žádné vazby na teroristy a jejich skupiny, byl v podniku zaměstnán a znal své oběti osobně.

 

Izraelské obranné složky v neděli vydali prohlášení, ve kterém říká, že útok byl zbabělým a vážným teroristickým útokem a velké množství vojáků IDF a speciálních složek nyní pátrá po ozbrojeném a nebezpečném střelci.

 

Krátce před osmou ráno vstoupil podezřelý, 23letý palestinský muž ze severního West Banku, do továrny v průmyslovém parku Barkan, kde byl zaměstnán. Podle mluvčího armády byl ozbrojen menším samopalem “Carlo” vyrobeným v Izraeli.

 

Uvnitř továrny zastřelil izraelského muže a ženu. Žena byla nejprve spoutána a poté byla zastřelena z bezprostřední blízkosti, podle očitých svědků. Druhou ženu, 54 let, postřelil do břicha. Ta byla s lehkým raněním převezena do blízké nemocnice k ošetření a je mimo ohrožení života. Podezřelý z místa činu unikl.

 

Žena a muž, které útočník zavraždil byli identifikováni jako 28 letá Kim Levengrond Yehezkel z Rosh Ha’ayin, a muž jako 35 letý Ziv Hajbi z Rishon Lezion.

Česká společnost přátel Izraele victims-400x250 IDF stále pátrá po palestinském teroristovi, který v neděli zastřelil dva Izraelce Novinky
Oběti teroristického útoku

 

Jeden z pracovníků továrny sdělil reportérům, že terorista se na něj také pokoušel střílet, ale dělník, který byl také ozbrojen se bránil několika výstřely, teroristu však nezasáhl. Malý samopal “Carlo”, kterým byl terorista vyzbrojen se útočníkovi zasekl a to mu zabránilo v další střelbě. Tento typ samopalu je známý tím, že je velmi nepřesný a náchylný k poruchám, v posledních letech byl spojován s řadou teroristických útoků a to díky nízké ceně a snadné dostupnosti na Západním břehu Jordánu. Pracovník továrny identifikoval útočníka jako elektrikáře, který v podniku pracoval.

 

Mluvčí IDF dále řekl: “Útočník ještě nebyl dopaden. Víme, že je stále ozbrojený a považujeme ho za vysoce nebezpečného, ​​”řekl Conricus. “Nevíme, jestli plánuje provést další teroristický útok, nebo jestli prostě utíká, ale předpokládáme, že je stále nebezpečný.”

 

IDF, bezpečnostní služba Shin Bet a izraelská policie, včetně jednotek zvláštních sil, spustili pátrání po střelci a nasadili další jednotky na celém Západním břehu, aby zabránili incidentům “copycat” –  jevu po vážných teroristických útocích, kdy se jiní teroristé snaží útočníky napodobit.

 

Česká společnost přátel Izraele IDF-na-místě-utoku IDF stále pátrá po palestinském teroristovi, který v neděli zastřelil dva Izraelce Novinky
Izraelské obranné složky na místě útoku v průmyslové oblasti Barkan

 

Podezřelý pracoval v továrně Alon Group – která vyrábí systémy pro nakládání s odpady a útočník měl legální pracovní povolení. S oběťmi se podle Conricuse znal.

 

Terorista několik dní před útokem chyběl v zaměstnání, ale podle médií byl stále zaměstnancem podniku. “Víme, že zde byly i jiné domněnky, že to nebyl čistě teroristický útok” – objevily se spekulace, že to byla akce nespokojeného pracovníka. “Ale z několika různých zdrojů víme, že toto byl teroristický útok a zdroje nemůžeme nyní jmenovat, možná v budoucnu,” řekl Conricus.

 

IDF nezveřejnila teroristovo jméno, ale sdělili, že pocházel ze severního West Banku, z vesnice Shuweika blízko města Tulkarem. Několik hodin před útokem na svůj Facebook zveřejnil status, ve kterém stálo, že “Čeká na Alláha”. Podle IDF však neměl v minulosti žádné spojení s teroristickými skupinami nebo jinou podobnou činností, nicméně několik z těchto skupin velebilo jeho čin.

 

Bezpečnostní kamera zachytila video, jak útočník prchá z místa činu se samopalem v ruce.

 

Podniky v průmyslovém parku Barkan, které se nacházejí poblíž Ariel, zaměstnávají přibližně 8 000 lidí, přibližně polovina z nich jsou Izraelci a druhá polovina Palestinci.

 

“Je to velmi vážný incident. Až dosud zde nebyly žádné bezpečnostní incidenty. Po desetiletí sloužily průmyslové zóny jako most koexistence, “řekl předseda regionální rady Samaria Yossi Dagan.

 

Shai Amichai, generální ředitel průmyslové zóny, také popsal tuto oblast jako dobrý příklad Izraelců a Palestinců pracujících vedle sebe.

 

“Jak v průmyslové oblasti, tak v samotné komunitě je spolupráce plodná,” řekl pro zpravodajské stránky Ynet. “Máme vztah sousedství a profesních vztahů na nejvyšší úrovni. Obyvatelé se cítí bezpečně na svém pracovišti a mnohdy udržují vztahy i mimo zaměstnání.

 

“Neznám bezpečnostní postupy zóny,” dodal Amichai. “Nedošlo však k žádnému snížení počtu bezpečnostních sil v oblasti, ani zjevnému ani tajnému.”

 

Starosta nedalekého města Ariel, Eli Shviro, uvedl ve svém prohlášení, že “průmyslové zóny, ve kterých spolupracují Židé a Palestinci, jsou cestou k soužití v našem regionu”.

 

V roce 2015 Palestinci bodli a zranili dvě bezpečnostní stráže ve stejném průmyslovém parku. Strážci na místě útočníka zlikvidovali.


Zdroj: www.timesofisrael.com

Překlad: Martin Seidl

One Response

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *